Zachowanie urządzenia w czystości to klucz do tego, by przedłużyć żywotność jego podzespołów – w szczególności jeśli mowa jest o urządzeniach użytku codziennego, takich jak na przykład kuchenka. Płyta podpalnikowa, palniki, dysze – dlaczego utrzymanie tych elementów w czystości jest tak ważne? Jakich środków użyć, aby czyszczenie płyty stało się łatwiejsze? Podpowiadamy!
Czyszczenie płyty podpalnikowej
To normalne, że podczas gotowania może zdarzyć się wykipienie lub rozlanie gorącej potrawy. Zanieczyszczenia najlepiej jest usuwać od razu – zaschnięte resztki mogą zabrudzić i oblepić elementy palnika lub np. iskrownik. Zalany bądź ubrudzony iskrownik może natomiast powodować problemy z pracą palnika i całej kuchenki: nierówny płomień, brak płomienia czy problemy z zapaleniem palnika. Tak samo dzieje się w przypadku otworów podpłomiennych korony palnika – rozprowadzenie gazu będzie wtedy równomierne.
Czym czyścić płytę i palniki?
Zależy to od rodzaju materiału, z którego wykonana jest kuchenka. Innym środkiem wyczyścimy kuchenkę emaliowaną a innym urządzenie ze stali nierdzewnej. Do czyszczenia tej drugiej wykorzystać można specjalne środki, np. chusteczki do czyszczenia powierzchni ze stali nierdzewnej, specjalny proszek lub olejek. Do pozostałych powierzchni powinny wystarczyć ogólnodostępne środki czyszczące lub preparaty – na przykład te odtłuszczające. Elementy palnika jak i płyta powinny być wytarte do sucha – resztki wody mogą doprowadzić do uszkodzenia iskrownika lub zaburzenia wypływu gazu.
Czyszczenie dysz w kuchence gazowej
Dysza gazowa znajduje się na środku korpusu palnika. Jej zadaniem jest umożliwienie dopływu właściwej ilości gazu do całego palnika, dzięki czemu możliwe jest jego prawidłowe i równomierne działanie. Właśnie z tego względu zachowanie czystości tego elementu jest niezwykle istotne. Jeżeli płomień jest nierówny lub palnik wcale się nie zapala, warto sprawdzić dyszę i w razie konieczności ją wyczyścić. Jeśli to nie pomaga, należy rozważyć wymianę dyszy na nową.
Jak wyczyścić dyszę gazu kuchenki?
Najpierw należy odczekać aż kuchenka ostygnie. Następnie z płyty trzeba zdjąć ruszt. Po zdjęciu pokrywki i korony widać będzie korpus palnika, wewnątrz którego znajduje się dysza. Do czyszczenia dyszy potrzebny będzie cienki miedziany drucik – wystarczy ją nim przetkać.
Dziekuje za ten artykul, dzieki temu samodzielnie „naprawiłam” zatkana dysze.