Bardzo często zdarza się, że poszukując rozwiązania problemu, jaki dotknął naszej zmywarki trafiamy na radę, abyśmy przed rozpoczęciem poszukiwań mechanicznych uszkodzeń zadbali o czyszczenie filtrów zmywarki. Eksperci rekomendują aby tę operację przeprowadzać regularnie. Dlaczego właściwie to takie istotne?
Czyszczenie filtrów zmywarki a większa skuteczność
Im bardziej sprawne mamy filtry, tym bardziej właściwości fizykochemiczne wody w komorze zbliżone są do ideału przewidzianego przez producenta. Dobrze odfiltrowana woda świetnie miesza się z czyszczącymi preparatami. Dzięki temu znacznie skuteczniej usuwa zabrudzenia, oszczędzając nam czas i redukując wysokość rachunków. Choćby z tego powodu warto dbać o czyszczenie filtrów w zmywarce.
Brak nieprzyjemnych zapachów
Jeśli filtry są regularnie czyszczone, nie tylko wydłużymy życie urządzenia, ale i zadbamy o higienę. Resztki jedzenia znajdujące się na filtrach mogą bowiem powodować nieprzyjemny zapach w komorze. Rozkładają się i blokują przepływ wody.
Czy czyszczenie filtrów w zmywarce ma wpływ na częstotliwość awarii?
Czyste filtry sprawiają również, że zmywarka rzadziej się psuje. Woda z kranu bywa zanieczyszczona nawet jeśli nie widzimy tego gołym okiem, nie wspominając o resztkach jedzenia, które odczepiają się od naczyń. Gdy mamy sprawne filtry znacznie dłużej cieszymy się sprawną zmywarką. Do najczęstszych usterek należy zablokowany wąż odpływowy, niedomycie naczyń w górnym albo dolnym koszu oraz problem z odprowadzaniem wody przez pompę odpływową. Zawsze na pierwszym miejscu sprawdzamy stan filtrów.
Wbudowane blokady
Bardziej zaawansowane zmywarki są czasami wyposażone w blokady, które uniemożliwiają włączenie ich przy brudnych filtrach. Jeśli więc zaniedbamy ich czyszczenie może się okazać, że urządzenie odmówi współpracy mimo, że tak naprawdę będzie w pełni sprawne.