Wino, film, romantyczny wieczór we dwoje przy kominku? Brzmi pięknie, prawda? Aby spełnić ostatni z tych warunków, nie możemy pozwolić, żeby te piękne chwile popsuła nam brudna i zakopcona szyba od kominka. Pomyśl o tym wcześniej i sięgnij po prosty sposób, by przywróć jej dawny blask!
Jak czyścić szybę kominka? Na początek przygotuj niezbędne elementy do czyszczenia:
- Ręcznik papierowy, gąbkę lub ściereczkę,
- Środek do czyszczenia szyb kominkowych (np. Tenzi),
- Gumowe rękawiczki ochronne (opcjonalnie).
Jak wyczyścić szybę kominka?
To nic trudnego. Zapamiętaj jednak, na co należy uważać: po pierwsze, dozuj odpowiednią ilość płynu. Jeśli użyjesz go zbyt dużo – spłynie po szybie kominka, co w efekcie może spowodować przedwczesne zniszczenie uszczelki (a to w dłuższej perspektywie grozi nawet pęknięciem szyby). Nie zapomnij także, że stal jest podatna na korozję. Po drugie, nigdy nie czyść kominka podczas palenia. Inaczej może to wywołać poważne poparzenia i pożar! Jak więc umyć szybę w prawidłowy sposób?
- Załóż rękawiczki ochronne,
- Spryskaj szybę płynem do czyszczenia,
- Zmyj środek,
- Przetrzyj na sucho,
- W przypadku mocniej zabrudzonych miejsc, czynności należy powtórzyć.
Niezależnie od tego, jak długo nie pamiętałeś o umyciu swojej szyby, całe zadanie powinno zająć Ci tylko kilka minut. 🙂
Czy są inne sposoby?
Jeśli akurat nie masz przy sobie dedykowanego środka do czyszczenia, możesz zastosować stary, sprawdzony sposób: woda + popiół. Jak czyścić szybę kominka za pomocą domowych środków?
- Spryskaj szybę wodą,
- Na wilgotną ściereczkę lub ręcznik papierowy nałóż popiół z kominka,
- Kilkakrotnie przetrzyj zabrudzone miejsca – aż do całkowitego wyczyszczenia,
- Na koniec wypoleruj szybę suchym ręcznikiem papierowym.
Ten sposób ma jednak jedną wadę – jest dość czasochłonny, dlatego zalecamy użycie profesjonalnego środka do szyb kominkowych.
Czym i jak palić w kominku, aby jego czyszczenie było łatwiejsze?
Aby sprawić, że szyba przestanie brudzić się tak szybko, a jej czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze, zalecamy stosować się do poniższych wskazówek:
- Rozpalaj kominek stopniowo. Ułóż najpierw skrawki papieru (bez nadruku) i drobne kawałki drewna, a dopiero na tym podłożu umieść nieco większe polana. Zamiast gazet możesz zastosować rozpałkę do kominka,
- Drewno umieść na tylnej ścianie (jak najdalej od szyby), dzięki czemu unikniesz okopcenia już na etapie rozpalania,
- Przymknij drzwi kominka, ale zostaw je lekko uchylone, by zwiększyć dopływ tlenu,
- Gdy pojawi się wystarczająco dużo żaru i płomienie będą odpowiednio duże, dołóż grubsze drewno,
- Zamknij kominek za pomocą blokady drzwiczek,
- Dostosuj ciąg do swoich potrzeb, ustawiając szyber w odpowiedniej pozycji.
Jakie drewno najlepiej nadaje się do kominka? Aby kominek pracował prawidłowo i wydajnie, stosuj drewno z drzew liściastych, np. buk, grab, jabłoń, śliwa, jesion, grusza, dąb, brzoza, olcha, topola. Pamiętaj, że świeże drewno (po ścięciu), ma w sobie 50-70% wody i powinno być sezonowane około dwóch, trzech lat. W tym czasie powinno osiągnąć 15-20% wilgotności i taki poziom jest wskazany do wydajnej pracy kominka.
Czy w kominku można palić drewnem z drzew iglastych? Niestety nie. Jest to drzewo niskokaloryczne i powoduje nie tylko okopcenie szyby kominkowej, ale także nadmierne gromadzenie się sadzy w kominie, co nie jest korzystne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Można jednak stosować miękkie drewno iglaste do rozpalania w kominku. Do tego celu dobrze sprawdza się sosna, świerk czy jodła.
Porady – jak dbać o kominek?
W celu uniknięcia usterek oraz sprawienia, że kominek będzie prawidłowo działał przez wiele lat, zalecamy dbać o niego regularnie, a także dokonywać stosownej konserwacji. W tym celu:
Raz do roku:
- Wezwij kominiarza na przegląd komina,
- Sprawdź stan uszczelek wokół drzwiczek,
- Skontroluj regulatory wlotu powietrza,
- Sprawdź blokadę drzwi oraz szyber (służy do regulacji siły ciągu).
Aby kominek działał bezpiecznie, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu. Do palenia używaj suchego drzewa liściastego. Dbaj o środowisko i nie używaj drewna lakierowanego, impregnowanego czy pomalowanego farbą. Do rozpalania nie używaj kolorowych gazet, gdyż opary z farby drukarskiej potrafią być silnie trujące.
Zobacz inne nasze artykuły: