Nastał okres zimowy, a to jest równoznaczne z sezonem grzewczym. Kiedy odkręcamy w domu kaloryfery, żeby było nam cieplej, pozbawiamy też niestety nasze pomieszczenia wilgoci. A odpowiedni poziom wilgoci w domu jest niezwykle ważny! Tu z pomocą przychodzi nam nawilżacz powietrza. Jest to zbawienne urządzenie podczas sezonu zimowego. Czy wiesz jak ono działa, co jest ważne, jak z niego korzystać? Sprawdź, czy już wszystko wiesz o nawilżaczach powietrza i wybierz najlepszy dla siebie.
Czy to zdrowe rozwiązanie?
Odpowiedni poziom nawilżenia powinien wahać się w granicach 40-60%. Jeśli jest mniejszy, nasz organizm z pewnością to odczuje. Głównie w obrębie gardła i dróg oddechowych. Pojawia się wówczas uczucie wysuszenia, drapanie w gardle. Dlaczego tak się dzieje? Śluzówka gardła ma za zadanie chronić nasz organizm przed różnymi bakteriami i wirusami. Aby działała jak najlepiej, musi być nawilżona. Dlatego też tak ważne jest dbanie o odpowiednią wilgoć w pomieszczeniu, ponieważ jej brak może doprowadzić do chorób płuc i dróg oddechowych. Stąd też ostatnio sporo mówi się o nawilżaczach powietrza, ponieważ przynoszą one ulgę w okresie grzewczym.
Poznaj rodzaje nawilżaczy!
- tradycyjne – są wykonane z ceramicznego lub stalowego tworzywa. Jest to zwykłe naczynie, do którego nalewamy wodę i wieszamy na kaloryferze. Ciepło wychodzące z kaloryfera ogrzewa naczynie, z którego zaczyna parować woda. Ich zaletą jest niska cena i niewielkie, praktycznie zerowe koszty utrzymania.
- ewaporacyjne – są wyposażone we wkład z filtrem, który zasysa i nawilża wodę przy pomocy specjalnego wentylatora. W ten sposób wytwarza się para wodna.
- parowe – podgrzewają wlewaną wodę i zamieniają ją w parę wodą. Ich największą zaletą jest to, że wytwarzana para wodna jest sterylna. Ten rodzaj nawilżacza idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym.
- ultradźwiękowe – działa dzięki wytwarzaniu fal dźwiękowych, które wykorzystuje się do rozbijania cząsteczek wody. W ten sposób tworzy się delikatna mgiełka. Posiada regulację poziomu nawilżenia. Jest cichy i nie zużywa zbyt dużo prądu.
Czy znasz zasady ustawień w nawilżaczach powietrza?
Jeśli mamy na myśli miejsce w domu, to należy wybrać takie, w którym urządzenie nie będzie blisko tapety, kaloryfera czy półki z książkami. Wprawdzie dzisiejsze modele nie rozprowadzają na tyle mocno stężonej mgiełki wody, aby doszło do zniszczenia papieru, jednak lepiej zachować bezpieczną odległość. Również dlatego, że odpowiednie ustawienie parametrów nawilżacza wcale nie jest takie proste jakby się wydawało.
Jak czyścić?
Aby sprzęt działał jak najlepiej, należy dbać o jego czystość i regularną wymianę filtrów. Filtr czyścimy raz w miesiącu. Wystarczy umyć go pod bieżącą wodą. Natomiast wymieniamy raz w roku. To zapewni bezpieczne korzystanie z funkcji zawartych w nawilżaczach powietrza i da pewność, że otrzymujemy czyste i zdrowe powietrze w mieszkaniu.