Kamień solny to nowatorski sposób na przygotowywanie różnorodnych potraw. Składa się z różowej soli pochodzącej z Himalajów. Jest to zatem bardzo zdrowy patent na gotowanie. Głównie dlatego, że sól himalajska ma zdecydowanie mniej sodu, niż sól kuchenna, a przede wszystkim w jej składzie występuje ponad 80 minerałów i mikroelementów. Jest też odporny za równo na wysoką jak i niską temperaturę.
Kamień solny – właściwości i zalety
Największym atutem kamienia solnego jest to, że przez długi czas może trzymać ciepło. Poza tym z racji swojej struktury równomiernie rozprowadza owe ciepło na całej swojej powierzchni. Kolejną zaletą jest bardzo ciekawy design, który z pewnością wpasuje się w każdy sposób nakrycia stołu. Przyciągnie uwagę gości i zaintryguje.
Jak działa kamień solny?
Wystarczy włączyć piekarnik albo grill na maksymalną moc i pozostawić na kilkanaście minut do momentu rozgrzania się kamienia. Kiedy już osiągnie odpowiednią temperaturę, to układamy na nim cienko pokrojone mięso, ryby, warzywa lub jakiekolwiek inne przekąski, które nie wymagają zbyt długiego czasu obróbki termicznej i…. można szaleć! Szaleć za równo z dodatkami jak i przyprawami. To jest właśnie kolejna zaleta kamienia solnego, bowiem dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy posiłek może za każdym razem inaczej smakować i wyglądać!
Co na kamieniu podajemy?
Jeśli zastanawiasz nad wyposażeniem swojego arsenału kuchennego w kamień solny, właściwości i zalety zdecydowanie przeważają nad minusami – tych ostatnich praktycznie w ogóle nie znajdziesz. Łatwo za to znaleźć kolejną zaletę, jaką jest jest szeroki wachlarz możliwości serwowania przystawek. Nie tylko tych na ciepło, grillowanych czy gotowanych na bloku, ale także na zimno. Bowiem kamień z soli himalajskiej fantastycznie prezentuje się jako ozdoba stołu. Może więc służyć za paterę do deserów, przekąsek, owoców, sushi i wielu innych pyszności. Co ważne, sprawdza się nie tylko „na ciepło” i w temperaturze pokojowej, ale także w zamrażalniku.
Jak dbać o kamień solny?
Kamień jest niezwykle łatwy w obsłudze i pielęgnacji. Wystarczy po użyciu wytrzeć go mokrą ściereczką lub miękką gąbką, żeby zebrać resztki jedzenia. Nie wolno stosować detergentów ani myć w zmywarce. Jeśli więc chcesz wyposażyć się w kamień solny – właściwości antybakteryjne soli, z której jest zrobiony, są jedną z wielu zalet i sprawiają, że jest on łatwiejszy w utrzymaniu.
Na pewno warto rozważyć zakup kamienia solnego do swojego gospodarstwa domowego.