Zdarza się, że po otwarciu zmywarki, z wnętrza wydobywa się brzydki zapach – niezależnie od tego, czy zakończyła zmywanie. To wyjątkowo irytujący problem bo świadczy o tym, że urządzenie nie spełnia swojego zadania. Co możemy zrobić aby go uniknąć? Czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed niepożądaną wonią pochodzącą z wnętrza komory?
Zbyt długie zbieranie naczyń
Uruchamianie zmywarki, kiedy jest pełna nie jest niczym złym – lepiej włączyć ją raz, zamiast myć kilka razy małymi porcjami. Należy jednak robić to z rozwagą. Zbyt długie zbieranie naczyń, aby tylko wypełnić urządzenie, może mieć swoje minusy. Jeśli brudne naczynia zbyt długo siedzą w zmywarce, resztki jedzenia, które na nich pozostały mogą się zwyczajnie zepsuć. To oczywiście zacznie wydzielać brzydki zapach.
Jeśli planujesz kilkudniowy wyjazd i nie chcesz zastać nieprzyjemnego zapachu po powrocie, warto nastawić choćby najkrótszy program, aby pozbyć się zanieczyszczeń.
Namaczanie naczyń
Zmywarka do naczyń nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Spróbujmy wyrobić w sobie nawyk zalewania naczyń wyjątkowo brudnych wodą tuż po użyciu – to trwa bardzo krótko, a może oszczędzić nam w przyszłości nieprzyjemnej woni na talerzach. Nie pozwalajmy na to, aby naczynia po potrawach o silnym zapachu długo czekały na uruchomienie cyklu.
Czyszczenie filtrów
Za warunki panujące wewnątrz komory odpowiada między innymi praca filtrów. To na nich osadzają się resztki jedzenia czy przypraw, które po jakimś czasie zaczynają gnić, dlatego aby były w pełni sprawne, powinny być wolne od zabrudzeń i kamienia. W instrukcji obsługi urządzenia powinniśmy znaleźć informacje o metodach i zalecanej częstotliwości mycia filtrów. Możemy to zrobić zarówno wykorzystując chemię jak i domowe sposoby. Ważne jest usunięcie z nim resztek jedzenia.
Mycie zmywarki
Jeśli zmywarka ma spełniać swoje funkcje, musi być przede wszystkim czysta. Jej wnętrza dotyczy to w takim samym stopniu jak panelu zewnętrznego. Nie wszystkie resztki jedzenia zmywane z naczyń zostaną wypłukane – część pozostaje w komorze, np. na filtrze, koszach czy spryskiwaczach. Ponadto warto również czyścić regularnie uszczelkę zarówno tę na dole, jak i uszczelkę dookoła komory. Elementy wyjmowane można czyścić płynem do mycia naczyń. Te, których nie da się wyjąć wygodnie jest przetrzeć ściereczką z detergentem. Raz na jakiś czas warto nastawić pusty cykl z dodatkiem środka czyszczącego, aby pozbyć się zalegającego tłuszczu i innych zabrudzeń.
Detergent zawarty w tabletkach jest przeznaczony do mycia naczyń i w ich przypadku działa bez zarzutu, jednak ani komory ani układu wodnego pralki nie jest w stanie dokładnie przeczyścić. Możemy jednak kupić specjalny preparat do czyszczenia komory.
Odświeżacz do zmywarek
Jeśli chcemy, aby nasze naczynia i wnętrze zmywarki ładnie pachniało, możemy kupić specjalny odświeżacz. Należy umieścić go w środku urządzenia, np. powiesić na koszu. Albo jeżeli posiadamy szufladę na sztućce to położyć na niej odświeżacz.