Brak gazu w kuchence

katarzyna | 24 stycznia 2022

W urządzeniach może być wiele usterek, jedną z nich niewątpliwe jest brak gazu w kuchence. Teraz coraz mniej osób decyduje się na kuchenki czy płyty gazowe. W nowoczesnym budownictwie nie instaluje się już gazu, ale w starszym jest i dalej osób korzysta z takiego sposobu w swojej kuchni. Zobacz, jakie mogą być przyczyny awarii w kuchence.

Uszkodzona dysza palnika

W kuchence gazowej dysze muszą być dostosowane do rodzaju gazu w domu. Te przeznaczone do butli gazowej posiadają o wiele większe średnice niż do gazu ziemnego. Z biegiem czasu wypalają się przez gaz i mogą się zdeformować. Mowa tutaj o kilkunastoletniej kuchence. Może taka sytuacja występuje w Twoim urządzeniu. Wymiana dyszy jest prosta i tania. Wystarczy odpowiednio dopasować nowe dysze do palników i rodzaju gazu. Przed wymianą dysz konieczne jest zakręcenie zaworu gazowego w instalacji. Klucz nasadowy 7 będzie konieczny do odkręcenia zużytej dyszy gazowej. Po wymianie sprawdź szczelność połączeń. 

Usterka palnika

Za brak gazu w kuchence może odpowiadać uszkodzony palnik. Korona, jak i pokrywka muszą być idealnie spasowane w palniku, aby można było odpalić gaz. Z biegiem czasu elementy te śniedzieją i czasami rdzewieją pod wpływem detergentów czyszczących oraz gotujących się potraw. Na szczęście praktycznie każdy element palnika można wymienić w kuchence, niezależnie od producenta. 

brak gazu w kuchence

Nie działa zawór gazowy

Do każdego palnika przypisany jest zawór gazowy. Poprzez naciśnięcie kurka otwiera się zapadka we wkładce zaworu i możliwy jest wypływ gazu. Jeżeli któryś z elementów zawodzi, niestety palnik nie zapali się. Taka sytuacja może odpowiadać za brak gazu w kuchence. Niestety nie we wszystkich zaworach jest możliwość wymiany wkładki, która najczęściej odpowiada za usterkę, ponieważ sprężyna się wyrabia. W wielu przypadkach trzeba zakupić cały zawór, aby można było z powrotem korzystać z kuchenki.

Awaria wiązki zapalaczy

Wiązka zapalaczy jest niezbędną częścią w kuchence gazowej, o której wiele razy pisaliśmy w poprzednich artykułach na naszym blogu. Jej usterka może być częściowa i dotyczy jednego palnika. Niemniej nie da się naprawić pojedynczej wiązki tylko trzeba wymienić cały podzespół. Zapalenie się palnika jest ściśle powiązane z wiązką oraz zaworem gazowym. Niewiele osób o tym wie. Na szczęście brak gazu w kuchence można naprawić i zakup nowego urządzenia odłożyć na później.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x