Amortyzatory są bardzo ważną częścią każdej pralki i pralko-suszarki. Występują w dolnej części urządzenia i są przymocowane z jednej strony do spodu obudowy, a z drugiej do zbiornika zespołu piorącego. W większości pralek i pralko-suszarek znajdują się dwa takie elementy, rzadziej można spotkać ich więcej. Ponieważ zdarza się, że uszkodzeniu ulega tylko jeden amortyzator, można je kupić pojedynczo ale sprzedawane są również w kompletach. Nie można kupić ich części składowych – stanowią całość. Na obudowie części znajdują się ważne oznaczenia: kod amortyzatora, wartość tłumienia (w Niutonach) oraz datę produkcji. Jaką funkcję spełniają amortyzatory w pralce?
Jakie jest główne zadanie amortyzatora?
Podstawową funkcją amortyzatora jest tłumienie drgań zespołu piorącego podczas cyklu prania, zwłaszcza podczas wirowania kiedy bęben urządzenia osiąga najwyższe obroty. Jeśli zauważysz, że pralka pracuje głośniej niż zwykle, wydaje inne niż zazwyczaj dźwięki lub co więcej, zaczyna podskakiwać, wówczas oprócz łożyska czy krzyżaka sprawdź stan amortyzatorów.
Co może być przyczyną uszkodzenia amortyzatorów?
- Uszkodzenie przeciwwagi może spowodować nieodpowiednie dociążenie zespołu piorącego. Może to być powodem nierównomiernego zużycia amortyzatorów, ale także elementów takich jak krzyżak czy łożyska.
- Uszkodzenie przeciwwagi może być także przyczyną niedociążenia zbiornika. W efekcie zbiornik może uderzać o obudowę co również wiąże się z większym zużyciem się amortyzatorów.
- Z powodu stałej obecności wody, pralka lub pralko-suszarka jest narażona na osadzanie się kamienia i rdzewienie części. Może to doprowadzić do uszkodzenia, a nawet pęknięcia krzyżaka i w konsekwencji do obsunięcia się bębna w zbiorniku. W efekcie pralka będzie pracować w nieodpowiedni sposób doprowadzając do wyeksploatowania amortyzatora.
- Najczęstszą przyczyną uszkodzenia amortyzatorów i konieczności ich wymiany jest naturalne zużycie części. Amortyzatory wykonują bardzo ciężką pracę podczas każdego cyklu i dodatkowo są obciążone dużym ciężarem zespołu piorącego, przeciwwagi oraz wagą samego prania.
Zwróć uwagę na ładowność pralki, czyli to, ile ubrań możesz umieścić w bębnie pralki. Ich nadmierny ciężar może spowodować szybsze zużycie amortyzatorów oraz takich elementów jak krzyżak czy łożyska.