Jednym z elementów piekarnika, który psuje się najczęściej, jest grzałka górna. Nie wynika to bynajmniej z tego, że część ta jest delikatna, ale z tego, że podczas normalnej eksploatacji jest narażona na największe obciążenia. W jaki sposób może objawiać się uszkodzenie grzałki górnej? Czy użytkownik jest w stanie stwierdzić, że to w niej tkwi przyczyna problemów z urządzeniem?
Wypieki nie dopiekają się z jednej strony
Uszkodzenie grzałki górnej może między innymi powodować nierównomierne rozgrzewanie wnętrza piekarnika. Jeśli do tego dochodzi, to potrawy, które za jego pomocą przygotowujemy, mogą się nie dopiekać, szczególnie z jednej ze stron. Odpowiedzialna za ten stan rzeczy może być właśnie grzałka.
Wypieki przypalają się z jednej strony
Grzałka górna może jednak równie dobrze pracować za słabo, jak i za mocno. W tym drugim przypadku wypieki po wyjęciu z komory mogą być z jednej strony przypalone. Jeśli mamy z tym do czynienia, problem prawdopodobnie będzie się nasilał aż do całkowitego przepalenia grzałki.
Piekarnik nie grzeje
Zdarza się również, że choć piekarnik da się włączyć – działa w nim oświetlenie, zegar – nie jest w stanie rozgrzać komory. Ten stan rzeczy może mieć różne przyczyny, jedną z nich jest właśnie przepalenie się grzałki górnej.
Temperatura inna od ustawionej
Jeśli awarii uległa grzałka górna to może to owocować rozbieżnością pomiędzy temperaturą jaką ustawimy na pokrętle a rzeczywistą temperaturą panującą wewnątrz piekarnika. Temperatura może być zarówno wyższa jak i niższa. Grzałka będzie tu jednak tylko jednym z podejrzanych – w takiej sytuacji warto jest sprawdzić również termostat.
Kolor grzałki
Prawidłowo działająca grzałka żarzy się na czerwono, jeśli jednak tak nie jest, mogła ona ulec przepaleniu. Innym objawem uszkodzonej grzałki są także widoczne na niej pęcherzyki i dziury oraz czarny nalot. Jeśli mamy wątpliwości co do działania grzałki możemy użyć miernika do sprawdzenia jej ciągłości. Jeśli nie ma ciągłości należy wymienić grzałkę na nową.