Płyta indukcyjna głośno pracuje

katarzyna | 23 lutego 2021

Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych kuchenek gazowych stały się płyty indukcyjne. Wyróżnia je przede wszystkim gwarancja bezpiecznego korzystania, a także elegancki design i mnogość innowacyjnych funkcji. Zdarzają się jednak awarie, które w znaczącym stopniu utrudniają korzystanie z urządzenia. Co zrobić, gdy płyta indukcyjna głośno pracuje? Jakie są potencjalne przyczyny takiego problemu? Przeczytaj w artykule.

Dlaczego płyta indukcyjna głośno pracuje?

Działanie płyty indukcyjnej opiera się na cewkach, przez które przechodzi prąd zmienny, zamieniający się w pole magnetyczne z częstotliwością 24 kHz. Energia elektryczna przekształca się w cieplną w momencie, gdy dno garnka dotknie powierzchni płyty, co jest związane z nagrzewaniem ferromagnetyków. Ze względu na podzespoły, stosowane podczas produkcji, a także samą konstrukcję urządzenia, może dojść do różnorakich nieprawidłowości, którym towarzyszy niepokojący, głośny dźwięk. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Niewłaściwe garnki

Aby płyta indukcyjna mogła zadziałać w prawidłowy sposób, należy korzystać z naczyń, przeznaczonych specjalnie do takiego rodzaju gotowania. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, garnek nagrzewa się w momencie, w którym jego dno zaczyna wytwarzać energię cieplną. Aby tak się stało, musi być wykonany ze stali ferromagnetycznej.

Zwykle na spodzie naczynia znajduje się specjalne oznaczenie (symbol zwojnicy), informujące o możliwości stawiania na płycie indukcyjnej. Można też użyć magnesu i sprawdzić, czy zostanie on przyciągnięty do dna. Kiedy na powierzchni sprzętu pojawi się nieresponsywny materiał, ten zacznie wydawać nieprzyjemne odgłosy, na przykład:

  • Trzaskanie,
  • Gwizdanie,
  • Stukanie.

W takim przypadku wystarczy po prostu zamienić garnek na taki, który jest fabrycznie przeznaczony do indukcji. Problem powinien od razu ustąpić. Należy jednak zareagować natychmiast, by nie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń.

Awaria wentylatora w płycie

Jedną z przyczyn tego, że płyta indukcyjna głośno pracuje, jest źle działający wentylator. Element ten ma za zadanie ochładzać podzespoły sprzętu przed przegrzaniem, gdy temperatura za bardzo wzrośnie. Włącza się po sygnale, nadanym przez czujnik temperatury i oczywiście najmocniej słychać go wtedy, kiedy jest uruchomiona najwyższa moc grzania. Kiedy się zepsuje, płyta indukcyjna nie będzie miała szans prawidłowo się studzić, co spowoduje występowanie dziwnych dźwięków lub alarmu. Sprawdź, czy część nie zablokowała się zanieczyszczeniami i czy nie ma uszkodzeń mechanicznych.

Warto wiedzieć, że nie każda płyta indukcyjna jest wyposażona w wentylator. Wszystko zależy od konstrukcji urządzenia i tego, jaki sposób chłodzenia zastosował producent. To, czy część występuje w Twoim modelu, możesz bez problemu sprawdzić w naszym sklepie.

Uszkodzone pole grzejne

Cewki, czyli miedziane zwoje, są umieszczone w płycie indukcyjnej pod postacią pola grzejnego. W zależności od modelu i producenta, można znaleźć wersje podwójne oraz pojedyncze. To one są sercem całego urządzenia – odpowiadają za nagrzewanie garnka, a co za tym idzie, podgrzewanie jedzenia. Możliwe, że z powodu zbyt wysokiej temperatury, nagłego przepięcia lub zwarcia, doszło do przepalenia w uzwojeniu albo na styku uzwojenia z płytką PCB. Aby to sprawdzić, trzeba rozmontować płytę i zajrzeć do środka.

Płyta indukcyjna głośno pracuje

Niesprawny moduł sterujący

Równie ważną częścią jak pole grzejne, jest moduł sterujący. Czasami występuje jeden główny dla całego urządzenia, a innym razem każde pole ma swój lub też dwa pola posiadają jeden moduł. Trudno wskazać konkretną zależność, ponieważ poszczególne płyty różnią się od siebie pod wieloma względami.

Płytka sterująca to skomplikowany układ, złożony z rezystorów, kondensatorów i przekaźników. Przez intensywne użytkowanie, może wystąpić przepalenie, utrata mocy kondensatora czy zimne luty. Niestety, samodzielna ingerencja w moduł nie jest prostym zadaniem. Jeśli nie czujesz się pewnie, lepiej skorzystaj z pomocy specjalisty.

Niewłaściwy montaż

Przymocowanie płyty indukcyjnej do blatu nie jest bardzo trudnym zadaniem, ale wymaga precyzji i obeznania. Czasami może być tak, że z biegiem czasu lub z powodu uderzenia np. dnem garnka, ulegnie niewielkiemu przemieszczeniu. Rzadziej, chociaż zdarzają się i takie sytuacje, płyta jest źle zamontowana od samego początku. Wtedy słychać (mniej lub bardziej) wyraźny odgłos wibracji, związany z obijaniem się urządzenia o meble.

Nieszkodliwe dźwięki płyty indukcyjnej

To, że płyta indukcyjna głośno pracuje, nie zawsze oznacza awarię. Niektóre dźwięki są związane z codziennym użytkowaniem urządzenia. Na przykład odgłos brzęczenia często występuje na najwyższej mocy grzania, a klikanie oznacza przełączanie obwodów elektrycznych. Dodatkowo, kiedy płyta mocno się zabrudzi (np. wodą, która wykipiała), to również powoduje hałasy. Czasami wystarczy więc dokładne czyszczenie.

Pamiętaj, że podstawą poprawnego działania sprzętów AGD jest ich odpowiednia konserwacja. Żywotność płyty przedłuży regularne czyszczenie jej z zabrudzeń przy pomocy specjalnych środków lub skrobaka. A co najważniejsze – nie bagatelizuj awarii. Im szybciej je usuniesz, tym większa pewność, że nie dojdzie do poważniejszych uszkodzeń.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 20

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x