Każdy element mechanizmu zmywarki może się zepsuć, również pompa odpływowa. Jej zadaniem jest odprowadzanie brudnej wody po zakończonym programie zmywania. Duża ilość potencjalnych przyczyn usterki sprawia, że czasami trudno właściwie zdiagnozować problem. Po czym poznać uszkodzenie pompy w zmywarce? Czym objawiają się zaburzenia w jej funkcjonowaniu?
Woda pozostająca w komorze
Najbardziej klasycznym objawem jest obecność wody w komorze po przeprowadzeniu cyklu. Jeżeli występuje niepokojąco nadmierna ilość wody to zjawisko niepożądane. Świadczy o tym, że woda nie ma jak opuścić urządzenia. Naturalne natomiast jest, że pompa odpływowa znajduje się w wilgotnym środowisku. Usterka ta może jednak wynikać również np. z awarii elektrozaworu – sprawdźmy go zanim przystąpimy do wymiany pompy.
Problem z odprowadzeniem wody
Awaria pompy odpływowej czasami objawia się tak, że cały cykl zmywania przechodzi do momentu opróżnienia zbiornika. W tym czasie dochodzi do zastopowania programu i licznik odmierzający zakończenie staje w miejscu. Nadmiar wody nie zostaje odprowadzony do kanalizacji tylko stoi woda.
Kody błędów na wyświetlaczu
Bardziej zaawansowane zmywarki są w stanie samodzielnie rozpoznać awarię – ta autodiagnoza nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością, ale w większości przypadków można jej zaufać. Każdy producent ma własne kody błędów, które umieszczone są w instrukcji – jeśli zmywarka pokazuje błąd uszkodzenia pompy to najprawdopodobniej czeka nas wymiana.
Nieprzerwana praca pompy
Zdarza się , że pompa co prawda odprowadza wodę, ale nie przestaje pracować. W efekcie nie można zakończyć cyklu ani ruszyć dalej. To kolejna usterka po stwierdzeniu której pompie będzie trzeba dokładniej się przyjrzeć i w razie konieczności – wymienić ją na nową. Uszkodzona pompa zmywarki uniemożliwi normalne przeprowadzenie cyklu.
Głośna praca
Kolejnym charakterystycznym objawem może być głośna praca pompy. Sprawdź, czy pompa opróżnia się z zanieczyszczeń. Jeśli tak i nadal emituje nadmierny hałas, mogło dojść do uszkodzenia jednej z części zespołu pompy. Także i w tym przypadku pompę należy wymienić na nową.
Nadmierne zużycie wody przez zmywarkę
Uszkodzenie pompy może spowodować nie tylko brak pobierania wody przez zmywarkę, ale także pobieranie jej zbyt dużej ilości. W specyfikacji urządzenia znajdziesz prawidłową ilość. Jeżeli pobór jest zbyt duży, winowajcą może okazać się uszkodzona pompa zmywarki.
Zacinanie się turbiny pompy
Turbina, która nagle przestaje obracać się w trakcie programu, może być kolejnym sygnałem uszkodzonej pompy. Problemy z turbiną rozpoznasz po dziwnych odgłosach, dochodzących ze zmywarki oraz po niedomytych naczyniach.
Uszkodzona pompa zmywarki – co robić?
Jeżeli udało Ci się zdiagnozować problem z tą częścią, możliwe, że będzie wymagać ona wymiany. Na szczęście mamy instrukcje, które przeprowadzą Cię przez tę naprawę. Możesz postępować zgodnie z czytelnymi, wypunktowanymi instrukcjami w artykule, bądź włączyć filmik na naszym kanale YouTube.
Jak zapobiegać uszkodzeniom pompy?
- Usuwaj duże resztki jedzenia z talerzy – mogą one zatkać filtr czy rurę, co negatywnie wpłynie na odprowadzanie wody.
- Regularnie czyść rurę odpływową oraz filtr.
- Używaj tylko tyle detergentu, ile zaleca producent. Jego zbyt duża ilość może zatykać elementy zmywarki.
DZIEKUJE BARZDO ZA POMOC BARDZO SIE SPRZYDAŁA DZIWI MNIE BARDZO W KOMĘTARZACH JAK KTOŚ MA PROBLEM CZY MÓWI SIĘ SRUBOKRĘT CZY WKRĘTAK TO NAPEWNO NAPRAWI ZMYWARĘ NAJWAZNIEJSZE CZY WKRĘCAMY IWYKRĘCAMY ŚRUBOKRĘTEM CZY WKĘTAKIEM.
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc 🙂
Witam,
w oficjalnym filmie pokazującym wymianę pompy w potrzebnych narzędziach znalazł się „śrubokręt płaski”. Aż zęby bolą, nie ma śrub które odkręca się takim narzędziem, natomiast nazywa się ono WKRĘTAK.
Wypada dbać o poprawność języka.
Profesjonalny sklep i doradztwo. Korzystałem z usług tej firmy i jestem bardzo zadowolony z dostępu części i ich różnorodności. Lodówka naprawiona ???? na pewno jeszcze nie raz skorzystam.
Polecamy się na przyszłość 🙂