Z czego składa się wyciskarka wolnoobrotowa?

katarzyna | 16 czerwca 2020

Już jakiś czas temu alternatywą dla tradycyjnych sokowirówek stały się wyciskarki wolnoobrotowe. Praca tych nowoczesnych urządzeń opiera się na wałku ślimakowym, który zamiast ciąć – miażdży składniki. Dzięki temu udaje się wydobyć z nich nie tylko maksymalną ilość soku, ale również zachować wszystkie wartości odżywcze oraz witaminy. Opisywany sprzęt zawiera jednak jeszcze wiele innych, bardzo ważnych elementów. Z tego względu dziś podpowiemy, z czego składa się wyciskarka wolnoobrotowa.

Korpus

Tym, co pierwsze rzuca się w oczy, jest oczywiście korpus, a dokładniej – obudowa z przyciskami. Zazwyczaj materiał jego wykonania to trwałe tworzywo sztuczne, które nie sprawia problemów w czyszczeniu. Sam design różni się oczywiście w zależności od producenta. Zazwyczaj do obsługi urządzenia służy pokrętło do regulowania mocy, a w nowocześniejszych modelach – panel dotykowy. Na spodzie znajdują się antypoślizgowe nóżki lub podstawki, a na obudowie z boku lub z przodu: dwie wylewki.

Z czego składa się wyciskarka wolnoobrotowa
źródło: philips.co.uk

Wałek ślimakowy (ślimak)

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jednym z najważniejszych elementów każdej wyciskarki jest wałek ślimakowy. To on odpowiada za podstawową funkcję urządzenia, a mianowicie – robienie soku. Podczas pracy obraca się wokół własnej osi w powolny sposób i przy pomocy siły nacisku miażdży składniki, które następnie rozdzielane są do dwóch osobnych pojemników: na sok i na odpadki. Ogromnym plusem używania wałków ślimakowych jest to, że ich działanie nie wytwarza wysokiej temperatury, która negatywnie wpływa na wartości odżywcze, zawarte w owocach i warzywach.

Z czego składa się wyciskarka wolnoobrotowa

Filtr (sitko)

Za klarowność soku odpowiada sitko, zwane inaczej filtrem. To część, która ma za zadanie zatrzymywać w sobie miąższ, pestki, skórki oraz inne elementy ze składników, które są przeciskane przez wałek. Ze względu na preferencje użytkowników, niektóre modele wyciskarek oferują różne rodzaje sitek, np. drobne czy przecierowe. Dzięki nim uda się wytworzyć zarówno bardzo klarowny, rzadki sok, jak i gęstszy – z miąższem w środku. Warto pamiętać, że filtr to część eksploatacyjna, która zużywa się podczas korzystania z urządzenia. Dlatego musi być regularnie wymieniana, aby móc zawsze cieszyć się profesjonalnymi efektami wyciskania.

sitko do wyciskarki

Zbiorniki

Wyciskarki wolnoobrotowe są wyposażone w dwa pojemniki. Jeden z nich służy do składowania odpadków z robienia soku, a w drugim ląduje gotowy sok. Ich pojemność oraz kształt zależy od modelu wyciskarki. Niektóre zbiorniki są osobnymi, niezależnymi elementami, który ustawia się z dwóch stron urządzenia, tuż pod wylewkami, natomiast inne montuje się w środku wyciskarki na wcisk bądź przy pomocy zaczepów. Na ich powierzchni zazwyczaj znajduje się miarka.

pojemnik na sok

Pokrywa i popychacz

Składniki do soku wrzuca się do ślimaka przez specjalną pokrywę, która ma za zadanie ochraniać kuchnię przed zabrudzeniem. To na niej osadzają się odpryskujące fragmenty jedzenia, pozwalając zachować pełną higienę wykonywania posiłków. Natomiast w celu łatwiejszej obsługi warto korzystać z dołączanego przez producenta popychacza. Jak sama nazwa wskazuje, służy do popychania składników w kierunku ślimaka w bezpieczny sposób.

popychacz

Szczotki do czyszczenia

Jeśli mówimy o tym, z czego składa się wyciskarka wolnoobrotowa, warto wspomnieć, że oprócz standardowego wyposażenia – wymienionego powyżej – zakupić można także dodatkowe elementy. Popularne są chociażby szczotki do czyszczenia, które ze względu na odpowiednio długą rączkę i praktyczną budowę, pozwalają wyczyścić wszystkie trudno dostępne miejsca w urządzeniu. Z ich pomocą uda się uniknąć powstania pleśni, a sok nigdy nie zawiedzie swoim smakiem.

szczotka do czyszczenia wyciskarki

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x