Jak się okazuje, rok 2019 był bardzo owocny dla branży AGD w Polsce. Z raportu polskiego związku pracodawców AGD APPLiA wynika, że wzrost produkcji, sprzedaży, importu i eksportu urządzeń okazał się o wiele wyższy, niż rok temu, a w porównaniu do lat 2010-2018 – wręcz niewyobrażalnie większy. Co się zmieniło? Z czego możemy być dumni? Jak wygląda kwestia recyklingu? Sprawdźmy!
Czym jest APPLiA?
APPLiA to europejskie stowarzyszenie producentów i przedstawicieli AGD, z siedzibą w Brukseli. Zajmuje się produkcją, promowaniem oraz badaniem rynku urządzeń domowych na terenie Europy. Jego misją jest zwiększanie innowacyjności sprzętów elektronicznych, nie zapominając przy okazji o ich oddziaływaniu na środowisko naturalne.
Polski oddział znajduje się w Warszawie i reprezentuje licznych producentów oraz importerów z dziedziny AGD, takich jak: Amica, Beko, Candy, DeLonghi, Philips, Samsung. Ze względu na wprowadzanie na rynek różnorakich urządzeń, współpracę z komitetami i organizacjami, a także aktywny udział w kampaniach edukacyjnych, APPLiA może tworzyć rzetelne raporty, dotyczące przemysłu AGD w naszym kraju. To nieocenione źródło informacji.
Produkcja, sprzedaż, import i eksport
Duże AGD
W 2019 roku wartość produkcji dużego AGD wyniosła 20 miliardów złotych. Na rynek wypuszczono aż 26 milionów sztuk urządzeń, czyli o 2,5 mln więcej, niż w roku poprzednim. Najwięcej pojawiło się pralek (6,5 mln) i kuchenek (5,7 mln), a najmniej – suszarek do ubrań (3,1 mln). Główne ośrodki produkcji to Łódź i Radomsko, Wrocław oraz Wronki.
Jeśli chodzi o eksport, z Polski wyeksportowano 20 milionów sztuk dużego AGD o wartości 18,5 mld zł, co wynosiło 0,8% PKB. Natomiast do kraju zaimportowano sprzęty za 3 miliardy złotych, gdzie z samych Chin (28%) dostarczono:
- 140 tys. zmywarek,
- 380 tys. pralek,
- 500 tys. chłodziarek,
- 800 tys. sprzętów do gotowania.
Pozostałe kraje o największym udziale w imporcie do Polski to Niemcy (18%), Turcja (15%), Włochy (10%). Warto zaznaczyć, że Polska była numerem jeden w produkcji dużego AGD w Europie! Wyprodukowano u nas aż 55% pralek i suszarek do ubrań, a także 50% zmywarek.
Sprzedaż również osiągnęła duży przyrost: +8,5% wartości dystrybucji oraz +6,1% sztuk. W 2016 roku sprzedano 5,81 mln urządzeń – w 2019 aż 6,37 mln. Największą różnicę widać w suszarkach do ubrań, których kupiono aż o 450% więcej. Najchętniej wybierane były lodówki (w tym 60% z NoFrost), pralki i kuchnie/piekarniki.
Małe AGD
Wartość produkcji małego AGD za rok 2019 wyniosła 1 miliard złotych, a doliczając do tego okapy – 2 miliardy (swoją drogą, posiadamy aż 6 nowoczesnych fabryk, zajmujących się produkcją okapów!). Największe zmiany w sektorze widać na przykładzie sprzedaży. Wartość dystrybucji wzrosła o 15,6%, a urządzeń na rynku o 6,2%.
Klienci najchętniej kupowali:
- Ekspresy do kawy (34%),
- Odkurzacze (23%),
- Urządzenia do dbania o urodę (9%),
- Roboty kuchenne (9%),
- Żelazka (8%),
- Oczyszczacze powietrza (4%),
- Czajniki (3%).
Pozostałe sprzęty, takie jak tostery czy elektryczne szczoteczki do zębów, znalazły się w zbiorczej kategorii, wynoszącej 8%. W porównaniu do 2016 roku, widać spory przyrost w sprzedaży oczyszczaczy powietrza – z 0,20 mln na 0,79 mln sztuk.
Zatrudnienie i recykling
Przy okazji rozmawiania o sprzętach AGD, nie można zapomnieć, że ich wzmożona produkcja to również większa ilość miejsc pracy. W 2019 roku ten sektor zatrudniał około 100 tysięcy pracowników – w tym 30 tys. bezpośrednio związanych z branżą. Natomiast 35% zajęły stanowiska nierobotnicze, czyli biznesowe, informatyczne, logistyczne itd.
Pracę, dotyczącą szeroko pojętego AGD, można znaleźć na przykład w Zabrzu, Siewierzu, Sanoku, Rzeszowie i Weronkach. Sklepy, które stanowią głównych dystrybutorów, to Euro AGD i RTV, Media Expert, Saturn, Neonet i Galicja. Łącznie jest ich w Polsce aż 1431.
Kolejną ważną sprawę stanowi dbałość o środowisko. Niestety ilość elektrośmieci stale wzrasta, wobec czego producenci AGD muszą sobie jakoś z tym problemem radzić. APPLiA podaje, że od 2006 roku zainwestowano 0,6 mld złotych w recykling, odzyskano 80% surowców i zebrano aż 1,35 mln ton zużytego sprzętu.
Dzięki trosce o implementowanie w sprzętach funkcji oraz rozwiązań eco, współczesne zmywarki zużywają o 95% wody niż przy ręcznym myciu naczyń, a aż 50% lodówek ma klasę energetyczną A+ wzwyż. Jak więc widać, w ostatnich latach przemysł AGD przeżywa prawdziwy rozwój i można się spodziewać, że z roku na rok będzie on jeszcze bardziej rozbudowywany. Na szczęście w 2021 roku producenci będą musieli zebrać zużyty sprzęt, wynoszący co najmniej 65% masy urządzeń, sprzedanych średniorocznie w latach 2018-2020, aby zmniejszyć ilość elektrośmieci.
Do artykułu wykorzystano prezentację APPLiA Polska: https://applia.pl/wp-content/uploads/2020/01/Raport-AGD-2019_prezentacja.pdf