Zmywarka to bardzo praktyczne urządzenie. Jej działanie wydaje się z pozoru dość proste: wkładamy brudne naczynia, dodajemy środki czyszczące i za mniej więcej godzinę dostajemy czyste i lśniące szklanki i talerze. Dopiero kiedy zmywarka zaczyna szwankować, szukamy przyczyn usterki. I zazwyczaj dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, jak złożona jest jej budowa i ile części musi zadziałać, żeby zmywarka prawidłowo wykonywała swoją pracę. Czy zastanawiasz się czasem, jakie są przyczyny usterki w tym sprzęcie? Poznaj najczęściej popełniane błędy podczas mycia w zmywarce.
Nieprawidłowe ułożenie naczyń…
…lub ich zbyt duża ilość przy jednym cyklu, to podstawowe błędy podczas mycia w zmywarce. Każdy model zmywarki ma określoną ilość kompletów naczyń i należy tej ilości przestrzegać. Jeśli w koszach będzie zbyt dużo naczyń lub będą ułożone nieprawidłowo to w efekcie zostaną niedokładnie umyte.
Niedomyte naczynia w zmywarce
Bywa tak, że pomimo prawidłowego ułożenia, naczynia po zakończonym cyklu nadal są niedomyte. Dlaczego? Częstym błędem popełnianym przez użytkowników zmywarek jest nieopłukiwanie naczyń z resztek jedzenia. I nie chodzi tu o to, żeby myć talerze przed włożeniem do zmywarki. Gdzież by tu była logika i oszczędność?
Jednak, jeśli Twój obiad składał się na przykład z sosu, opłucz pod bieżącą wodą talerz i garnek. Czasem od momentu włożenia naczyń do uruchomienia zmywarki mija kilka, a nawet kilkanaście godzin. W tym czasie tłusty sos zaschnie na naczyniach i będzie go bardzo ciężko domyć.
Brak odpowiedniej konserwacji podczas mycia
Żeby zmywarka działała dobrze i przez długi czas, musimy systematycznie o nią dbać. Niezwykle ważne jest czyszczenie filtrów. To podstawa! Zapchane resztkami jedzenia filtry będą spowalniały pracę pompy, w efekcie prowadząc do jej uszkodzenia.
Narażamy w ten sposób również pozostałe części odpływu. Zdecydowanie szybciej i taniej jest raz na jakiś czas wyciągnąć filtr, wyrzucić nagromadzone resztki i opłukać go pod bieżącą wodą.
Co jeszcze robimy źle podczas mycia w zmywarce?
Czasem wkładamy do niej przedmioty, które znaleźć się tam nie powinny. Efektem tego są zniszczone rzeczy lub samo urządzenie. Czego więc nie powinniśmy umieszczać w zmywarce?
- plastik, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury może się odkształcić;
- termosy, ponieważ mogą stracić swoje właściwości termoizolacyjne;
- przedmioty klejone, ponieważ mogą się zwyczajnie rozkleić,
- drewno, ponieważ traci swoje właściwości i pęcznieje, a z czasem gromadzą się w nim bakterie;
- ostre narzędzia warsztatowe, ponieważ łatwo mogą uszkodzić zmywarkę podczas cyku. Często narzędzia te są smarowane smarem, który jest bardzo tłusty i może niekorzystnie wpłynąć na działanie sprzętu.