Aby nasza pralka służyła nam jak najdłużej, musimy dbać o nią odpowiednio, czyli systematycznie i na wszystkich płaszczyznach. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że uszkodzenia nawet drobnych elementów, mogą mieć poważne konsekwencje. Na przykład zaniedbanie filtra, które może prowadzić do problemów z odpływem. Albo bęben. Czy wiesz, co się stanie jeśli przeładujesz bęben w pralce? Jakie mogą być tego konsekwencje? Od razu powiem, że dość poważne i kosztowne.
Co z jakością ubrań?
Segregujesz pranie. Kolorami albo fakturami. Okazuje się, że jedna tura wyszła naprawdę spora. Upychasz na siłę w pralce. Z trudem, ale domykasz drzwi. Rozpoczynasz cykl prania. Wiesz, co dzieje się z praniem w momencie, kiedy przeładujesz bęben w pralce? Nic dobrego. Po pierwsze tkaniny mogą nie uprać się odpowiednio. Pozostaną plamy albo nieświeży zapach. Po drugie ubrania bardzo się pogniotą. Po trzecie część z nich może się nawet zniszczyć. Istnieje większe ryzyko zaczepienia się o zamki albo guziki innych materiałów. Lepiej nie ryzykuj!
Jeśli przeładujesz bęben w pralce…
… musisz liczyć się z możliwością usterek poszczególnych podzespołów w urządzeniu. Może nie od razu i nie po pierwszym błędzie. Ale takie systematycznie działanie wpływa bardzo niekorzystnie na bęben, łożyska czy amortyzatory. Poza tym zbyt duże obciążenie może doprowadzić do przegrzania się silnika i w efekcie do przepalenia. Pamiętaj, że ubrania, które wkładasz do pralki są suche, a więc stosunkowo lekkie. Zupełnie inaczej jest, kiedy zaraz po uruchomieniu cyklu namokną, wówczas ich waga zwiększa się kilkukrotnie. Jeśli więc przeładujesz bęben w pralce, możesz poważnie ją uszkodzić.
Co jeszcze może się stać?
Zaburzone działanie niektórych funkcji
Jeszcze innym problemem, który napotkasz, jest niewłaściwe działanie poszczególnych funkcji. Jakich? Na przykład wirowania. Z czasem możesz zauważyć, że obroty pralki jakby spadły, pomimo wybierania z opcji tych najwyższych. Dzieje się tak wtedy, gdy przeładujesz bęben w pralce. Działanie wielu funkcji takich jak płukanie, wirowanie czy odprowadzanie wody, może zostać zaburzonych.
Problemy z odpływem wody po praniu
Zbyt duży wsad sprawi, że ubrania będą ściśnięte, a to może utrudnić swobodny przepływ wody. Przez to utrudnione będzie także jej odpompowanie. Poskutkuje to tym, że ubrania po zakończonym programie ociekać będą brudną wodą.
Przeładowanie pralki, a awarie
Niestety, przeładowanie pralki może skończyć się także o wiele poważniejszymi problemami – zbyt duży wsad może spowodować awarie niektórych podzespołów.
Sprężyny bębna
Taką usterkę poznasz przede wszystkim po hałasie wydawanym przez urządzenie. Dodatkowo, drobna odzież, jak skarpety, może zacząć dostawać się do filtra lub do fartucha. Sprężyna może pęknąć lub rozciągnąć się, a jedynym wyjściem jest wtedy wymiana.
Łożyska bębna
Ta awaria również spowoduje hałas, a bęben dodatkowo zacznie zwalniać. To może pociągnąć za sobą inne uszkodzenia, np. silnika napędowego.
Amortyzator
Uszkodzony amortyzator objawiać się będzie skakaniem pralki po podłożu, hałas oraz bęben obijający się o obudowę.
Pasek napędowy
Co jeszcze może się stać, jeśli przeładujesz bęben w pralce? Pasek napędowy może się poluzować, co uniemożliwi pełne obroty bębna. Pralka będzie wydawać hałasy, a ubrania najprawdopodobniej nie zostaną dokładnie wyprane.
Moja pralka po zakończeniu prania nie odwirowuje wody i muszę ustawiać dodatkowo wirowanie czy ktos wie co z tym zrobić
albo za dużo prania albo silnik słabnie
Witam. Zaladowałam za dużo ubrań do pralki . Podczas gdy miało być już płukanie ,pralka zaczęła mi uciekać więc wyłączyłam ją z prądu. Co mogę teraz zrobić aby nie zalać mieszkania i wyciągnąć ubrania ?
odkręcić filr na dole pralki i podłożyć miskę wraz z ręcznikami.
Dzień dobry. Właśnie odkryłem po rozebraniu pralki, że w mojej pralce Samsung WF1702WSW2 nie tylko krzyżak popękał ale także bęben jest zdeformowany i obraca się ze sporym biciem. Pozostaje chyba wyzłomowanie sprzętu i w celu ratowania planety i jej zasobów kupić kolejny jednorazowy produkt pralkopodobny…chyba, że zna ktoś jakąś metodę wyprostowania bębna. Nowy kosztuje tyle, że naprawa jest bezcelowa tak, że tylko kupować, kupować, kupować nowe pralki a nie naprawiać . Oczywiście dla dobra planety!
Witam mam pralkę Polar PFL 805 .Od pewnego czasu w czasie prania włącza się kontrolka serwis i pralka staje. Po ponownym uruchomieniu udaje się dokonczyc pranie ale to się powtarza. Filtr jest czysty ,szczotki silnika dobre,łożyska dobre,amortyzatory,sprężyny dobre .
problem z elektroniką, może moduł – pod tym symbolem wszystko może się kryć.
Pralka po włączeniu nie reaguje na nic
Pralka do ost.chwili prania chodzila, fakt ze nie wirowala, teraz myślę ze moze za duzo wlozylam prania.Chcę zrobic pranie i nie reaguje na nic co moglo się stac
Proszę podać model pralki.