Elektryczna maszynka do mielenia mięsa pomału wypiera manualne odpowiedniki z korbką. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie wymagają użycia siły, a mięso lub inne produkty same się mielą. Nic prostszego. Zobacz, jakie potrawy możesz wyczarować.
Podstawowe informacje
Przede wszystkim ze względu na mechanizm elektryczny maszynka do mięsa jest znacznie mocniejsza od tradycyjnego urządzenia. Dzięki czemu poradzi sobie nawet z twardym i trudnym do zmielenia mięsem. W tym przypadku sama czynność jest też dużo łatwiejsza. Nie wymaga użycia siły, dzięki czemu praca z tego typu maszynką jest znacznie przyjemniejsza. Ponadto nie ma konieczności montowania jej do blatu, co dotychczas powodowało przesuwanie się urządzenia podczas pracy. Nie sposób zauważyć także dużo większej funkcjonalności nowoczesnych maszynek do mielenia mięsa, co również powinno ułatwić odpowiedź na pytanie: „jaką maszynkę do mięsa kupić?”.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Planując zakup elektrycznej maszynki do mielenia mięsa i przeglądając oferty warto przygotować sobie listę niezbędnych funkcji, jakie powinno mieć urządzenie. Po drugie patrz na podstawowe parametry, które mają wpływ na użyteczność sprzętu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Moc maszynki – aktualnie w ofercie sklepów można znaleźć maszynki o dużej rozpiętości mocy – od 250W do nawet 2000W. Nie warto kupować urządzeń z najniższą mocą, gdyż te mogą sobie nie poradzić ze zmieleniem twardego mięsa. Minimalna zalecana moc to 450 – 500W. Im maszynka będzie mocniejsza, tym szybciej i sprawniej poradzi sobie z pracą. Niestety maszynki o mocy 250W nie będą w stanie zmielić wielu produktów i mogą zacinać się w czasie pracy.
- Wydajność maszynki – najczęściej określana jest jako ilość kilogramów produktów, jakie jest w stanie zmielić maszynka w ciągu 1 min., oczywiście im większa wydajność urządzenia, tym szybciej nasze prace domowe zostaną wykonane,
- Tworzywo, z którego wykonane jest urządzenie – oprócz parametrów wpływających bezpośrednio na działanie urządzenia, warto również zwrócić uwagę na wykonanie sprzętu. Materiał, z jakiego wykonana jest maszynka będzie świadczył o jej trwałości.
- Bieg wsteczny – bardzo przydatna funkcja w maszynce, jeśli utknie nam część zawartości.
W przypadku maszynki elektrycznej mniejsze znaczenie będzie miała jakość wykonania obudowy. Ze względu na ograniczenie wagi urządzenia stosuje się głównie plastik. Jednak warto zwrócić uwagę, by był to plastik dobrej jakości. W przypadku ręcznych maszynek plastikowa obudowa nie sprawdzi się wcale. Dlatego większość modeli wykonana jest ze stali nierdzewnej. Dlatego są trwalsze, praktycznie niezniszczalne.
Alternatywą może być maszynka żeliwna, ale koniecznie obudowa powinna być dodatkowo pokryta np. chromem, który działa jako warstwa ochronna. Ważne, aby nie myć sitek, komór mielących w zmywarce do naczyń, ponieważ szybko matowieje i utlenia się materiał.
Akcesoria do maszynek do mięsa
Oprócz parametrów technicznych warto zwrócić uwagę na dostępne akcesoria do maszynki do mielenia. Niewątpliwą zaletą maszynki elektrycznej jest jej bezobsługowość. Dziś nie jest to tylko urządzenie do mielenia mięsa. Dzięki dodatkowym nasadkom i wymiennym końcówkom można przygotować makaron, soki wyciskane oraz zmielić kawę. W zestawie do maszynki dołączone są sitka o różnej wielkości otworów.
Dodatkowo można dokupić wiele ciekawych części do maszynki do mięsa oraz akcesoria np. młynek żarnowy pozwoli na rozszerzenie funkcji maszynki o możliwość mielenia kawy, przypraw i ziół a przystawka do tarcia ułatwi szatkowanie warzyw oraz zetrzeć ser.
Oprócz tego rozróżniamy nasadki do formowania ciastek oraz do robienia kiełbasy. Obecnie elektryczna maszynka do mielenia mięsa to wielofunkcyjne urządzenie, dzięki czemu możesz przygotować półprodukty do dalszej obróbki.
Zobacz nasze inne artykuły: