Dezynfekcja w domu – od czego zacząć?

katarzyna | 17 marca 2020

Faktem jest, że na co dzień człowiek nie zastanawia się nad tym, ile bakterii znajduje się na zwykłych przedmiotach codziennego użytku. Każdego dnia ludzkie ręce dotykają przecież tak wielu różnych rzeczy, że trudno byłoby poświęcać temu przesadnie dużo uwagi. Warto jednak zadbać o prawidłową dezynfekcję chociaż na terenie własnego mieszkania. Nie potrzeba do tego autoklawu czy innych specjalistycznych maszyn – często wystarczą zwykłe, tanie środki. Dezynfekcja w domu? Przeczytaj, jak zacząć.

Urządzenia elektroniczne

Bez technologii oraz elektroniki w dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie życia. Z tego względu większość urządzeń obsługuje się niemal non stop, a więc i przy jedzeniu, gotowaniu czy też w miejscach wilgotnych oraz pełnych alergenów. Najprostszym, nieinwazyjnym środkiem na przeczyszczenie elektroniki z zalegających na niej bakterii, pyłów i alergenów, jest woda utleniona. Drugi to roztwór, przygotowany z alkoholu oraz wody (w stosunku 1:1). Za pomocą tych tanich sposobów wyczyścisz:

  • Pilot do telewizora,
  • Klawiaturę i mysz,
  • Pady do grania na konsoli,
  • Przyciski w różnych sprzętach.

Przy wykonywaniu procesu dezynfekcji, należy zachować szczególną ostrożność. Z urządzeń, które posiadają baterie, najlepiej je wyjąć. Jeśli chodzi o sam proces – świetnie sprawdzą się patyczki higieniczne i ściereczka z mikrofibry, a najwygodniejszy sposób rozprowadzania mieszkanki z alkoholem to butelka ze spryskiwaczem.

W przypadku preparatów profesjonalnych, dobrym sposobem na wyczyszczenie elektroniki jest specjalistyczna masa czyszcząca Cyber Clean, która działa niczym plastelina. Wyciągająca ze szczelin i innych trudno dostępnych miejsc kurz oraz drobne zanieczyszczenia. Nie zostawia smug, nadaje się do ponownego użycia i jest w pełni ekologiczna.

Odkaź swoje urządzenia

Dziecięce zabawki a dezynfekcja w domu

Zabawki, które są często używane przez maluchy, mają nieustający kontakt z bakteriami. Tu gdzieś spadną, tam się o coś obetrą… Należy więc dokonywać ich regularnego czyszczenia, aby nie narażać pociech na kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia drobnoustrojami. Oto najpopularniejsze metody dezynfekcji dziecięcych zabawek:

  • Plastikowe klocki, foremki czy łopatki, nadają się do wsadzenia do zmywarki. Dzięki temu, że urządzenie dokonuje mycia w wysokiej temperaturze, wszelkie bakterie są usuwane w bezpieczny sposób,
  • Misie oraz pluszaki można bezproblemowo prać w pralce,
  • Aby zdezynfekować zabawki z elektronicznymi elementami (śpiewające, grające), nie ma przeciwwskazań do użycia środka czyszczącego z sody (pół szklanki sody na pół szklanki wody). Należy jednak pamiętać o ich dokładnym umyciu czystą wodą,
  • Zabawki do kąpieli (głównie gumowe – kaczuszki, figurki), również nadają się do dezynfekcji w pralce i zmywarce.
Dezynfekcja w domu - od czego zacząć

Klamki, włączniki światła

Te niepozorne elementy wyposażenia domu są wręcz naładowane bakteriami. Dotyka się ich bowiem po skorzystaniu z toalety, od razu po wejściu do mieszkania czy też mając po prostu brudne ręce. Nawet jeśli z pozoru nie widać na nich plam czy zacieków, warto od czasu do czasu dokonać dezynfekcji. Świetnie sprawdzi się do tego wymieniony wcześniej środek z wody i alkoholu, ale zastosować można także ocet, czyli najbardziej uniwersalny środek czyszczący. Wystarczy przetrzeć włącznik czy klamkę ściereczką, nawilżoną niewielką ilością octu.

Od czego zacząć dezynfekcję w domu?

Obudowy sprzętów AGD

Lodówka, mikrofalówka, kuchenka – urządzenia, które mają kontakt z jedzeniem, to także siedlisko bakterii i alergenów. Aby mieć pewność, że szkodliwe drobnoustroje nie przedostaną się do jedzenia, należy dbać o prawidłową konserwację oraz dezynfekcję. Ich obudowy często wykonane są ze stali nierdzewnej, więc warto sięgnąć po profesjonalne środki, np. Tenzi INW-10. Dlaczego? Dają one gwarancję, że powierzchnia urządzenia nie będzie zarysowana, nie pokryje się korozją i zostanie prawidłowo zdezynfekowana. Warto mieć jednak na uwadze, by tego typu detergenty stosować jedynie na zewnątrz (np. po bokach lodówki). Nie powinny mieć kontaktu z żywnością ze względu na znajdujący się w składzie alkohol. Z domowych preparatów do czyszczenia nada się ocet i woda z płynem do mycia naczyń.

Dezynfekcja w domu - od czego zacząć

Wyżej wymienione przykłady potwierdzają, że dezynfekcja w domu nie jest ani droga, ani szczególnie skomplikowana. Niestety przedmioty, na których znajdują się bakterie, często wyglądają na czyste i z tego powodu nie poświęca się na ich sprzątanie zbyt wiele czasu, a warto pamiętać, że z pozoru niezanieczyszczone rzeczy, również posiadają na sobie drobnoustroje. Powodzenia!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x