W ciągu ostatnich kilku lat suszarki bębnowe stały się niemal tak popularne, jak pralki. I nic dziwnego – tego rodzaju sprzęt sprawia, że nie trzeba używać tradycyjnych, rozkładanych suszarek, które nie tylko zabierają dużo miejsca, ale również generują wilgoć. Druga sprawa to łatwiejsze prasowanie. Materiały po wyjęciu z bębna są miękkie i uda się w zaledwie kilku pociągnięciach usunąć z nich zagniecenia. Ale co zrobić, kiedy w mieszkaniu nie ma miejsca na dwa tak duże urządzenia? Można zastosować łącznik do pralki i suszarki!
Pralka i suszarka – jedna na drugiej. Jakie zalety ma to rozwiązanie?
Pralko-suszarki, które łączą w sobie funkcję prania oraz suszenia ubrań, choć działają sprawnie, dają znacznie słabsze efekty, niż stosowanie tych dwóch urządzeń oddzielnie. Dlaczego? Ponieważ podczas produkcji producent jest zmuszony zastosować pewne kompromisy. Umieszczenie w jednym sprzęcie podzespołów zarówno od prania, jak i suszenia, nie należy do najłatwiejszych zadań. A ponad to – ilość opcji musi być zrównoważona dla obu tych funkcji.
Z tego względu urządzenie będzie posiadało stosunkowo mniej programów, aniżeli samodzielna pralka i suszarka. Co więcej – łatwiej niestety o awarię. Głównie z powodu stałej pracy oddziałujących na siebie elementów, szczególnie w momencie, w którym kończy się proces mycia, a zaczyna suszenia. Pralko-suszarka przyda się w bardzo małych mieszkaniach i oczywiście stanowi dobre rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na mnogości dostępnych opcji.
Stosowanie pralki i suszarki oddzielnie zajmuje więcej miejsca, ale gwarantuje lepsze efekty. Osobne programy do suszenia ubrań – nawet tych z delikatnych materiałów – dają pewność, że materiał nie będzie wilgotny czy niedosuszony. Zazwyczaj sam bęben ma również większą pojemność, więc nie trzeba obawiać się przeładowania.
Czym jest łącznik do suszarki?
Świetnym rozwiązaniem, umożliwiającym ustawienie pralki i suszarki w taki sposób, aby zaoszczędzić miejsce, jest zastosowanie specjalnego łącznika. Pozwala on umieścić oba sprzęty na sobie w stabilnej, bezpiecznej pozycji. W zależności od modelu, często posiada wysuwaną szufladę, na której można układać suche ubrania, trzymać koszyki, wieszać bieliznę lub przechowywać drobne przedmioty.
Łącznik do pralki i suszarki to produkt zaprojektowany z myślą o niwelowaniu drgań. Zapobiega poruszaniu się urządzeń, wobec czego to z góry na pewno nie spadnie. Ma również na tyle trwałą konstrukcję, że nie pęka i nie niszczy się pod wpływem ciężaru czy ruchów, wykonywanych przez sprzęt. Jego montaż nie jest trudny – wystarczy zapoznać się z wszystkimi informacjami, umieszczonymi w instrukcji obsługi.
Przy wyborze łącznika najważniejsze są wymiany urządzeń. Na rynku znajdziemy łączniki uniwersalne, które dopasujemy do pralek oraz suszarek o wymiarach standardowych. Jeżeli łączymy urządzenia od różnych producentów, łącznik można dobrać na podstawie modelu, dzięki czemu będzie można dopasować go pod względem rozstawu nóżek.
Niektóre wersje łączników, chociażby z serii produktowej Wpro, są dodatkowo wyposażone w pas z naprężaczem, którym należy spiąć oba sprzęty. Pas jest dodatkowym zabezpieczeniem Twojego sprzętu przed upadkiem. Przechodzi on pod dolnym urządzeniem, dzięki czemu konstrukcja jest spięta w całości i przymocowana do siebie.
Środki ostrożności
Montując łącznik do pralki i suszarki bardzo ważne jest dostosowanie się do kilku podstawowych zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy producent dopuszcza możliwość ustawienia sprzętów na sobie. Takie informacje powinny znajdować się w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej marki. Dodatkowe informacje:
- Suszarka zawsze powinna stać na pralce – nigdy odwrotnie;
- Oba urządzenia muszą być tych samych wymiarów, z czego najważniejsza jest głębokość. Odpada więc ustawienie standardowej suszarki na pralce typu Slim;
- Zaleca się łączyć sprzęty od tego samego producenta. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto skorzystać z łącznika uniwersalnego lub też wybrać łącznik tej samej marki, co suszarka;
- W przypadku chęci jeszcze większego zniwelowania drgań, pod pralką można ustawić specjalną matę antywibracyjną. Wtedy praca sprzętów będzie wyciszona w maksymalnym stopniu.
Łącznik do pralki i suszarki jest niewątpliwie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo miejsca na ustawienie tych sprzętów obok siebie. Przy prawidłowym zamontowaniu na pewno nie dojdzie do upadku czy awarii, a zaoszczędzone miejsce będzie można wykorzystać chociażby na dodatkową szafkę albo półkę.
Można zaoszczędzić sporo miejsca 🙂