Kupiłeś nową lodówkę i zastanawiasz się, gdzie ją postawić? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci w doborze idealnego miejsca dla Twojego urządzenia, tak aby mogło ono funkcjonować bez zakłóceń na co dzień. Podpowiadamy, jak ustawić lodówkę.
Lodówka to jedno z najczęściej użytkowanych urządzeń AGD w domu obok pralki. Sprawne działanie urządzenia, bez zakłóceń uwarunkowane jest odpowiednimi parametrami. Wpływ miejsca, odległość od ściany i innych urządzeń w kuchni to jedno z wielu czynników, na jakie warto zwrócić uwagę.
Jak ustawić lodówkę – krok po kroku
Przede wszystkim ustawiając lodówkę należy pamiętać, aby nie ustawiać jej w miejscach nasłonecznionych oraz w pobliżu źródeł ciepła. W miarę możliwości powinna być ustawiona daleko od okna, grzejnika oraz kuchenki. Dzięki temu zużyjesz znacznie mniej energii, a co za tym idzie pieniędzy. Co w przypadku, gdy nie ma innej możliwości niż ustawienie jej blisko źródeł ciepła? W takiej sytuacji rozwiązaniem może być użycie specjalnych płyt izolacyjnych lub zachowanie przynajmniej minimalnej odległości pomiędzy sprzętami.
Lodówki nie powinno się także stawiać zbyt blisko ściany – zachowaj więc około 5 centymetrów odstępu. Otwory wentylacyjne, znajdujące się z tyłu urządzenia, zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. Ważne jest, żeby nie zaburzać tego procesu, a dzięki temu lodówka będzie w stanie lepiej utrzymać ustawianą temperaturę.
Jedną z ważniejszych kwestii przy ustawianiu lodówki, jest także upewnienie się, że podłoże jest równe i twarde. Jeżeli urządzenie nie stoi stabilnie, może to spowodować problemy z zamykaniem drzwi, a nawet wycieki wody.
Lodówkę podłączaj do samodzielnych źródeł zasilania – zrezygnuj z przedłużacza. Unikniesz dzięki temu przepięć lub zwarć.
Istotne są warunki panujące w miejscu ulokowania chłodziarki. Pamiętaj, że urządzenie to stawia się wyłącznie w suchych pomieszczeniach, w których jest możliwość ich przewietrzenia. Temperatura takich pomieszczeń to minimum 10°C. Sprawdź w instrukcji obsługi Twojego modelu urządzenia, do jakiej klasy klimatycznej (np. SN, N, ST, T) został przydzielony i w jakich warunkach pracuje on najkorzystniej.
Poziomowanie lodówki
Prawidłowe wypoziomowanie lodówki jest kluczową kwestią przy jej ustawianiu. Po pierwsze – upewnij się, że chłodziarka lekko przechyla się w tył. To ułatwi samodzielne zamykanie się drzwiczek. Wyposaż się koniecznie w poziomicę, a następnie sprawdź instrukcję obsługi swojego urządzenia ponieważ dokładny sposób poziomowania może różnić się w zależności od modelu czy producenta. Do regulacji służą nóżki pod lodówką. Poziomowanie lodówki to czynność bardzo prosta. Należy jedynie lekko ją podnieść, a następnie kręcąc, wyregulować nóżki. Sprawdź oczko poziomicy i jeśli zdecydujesz się na nachylenie, pamiętaj, że nie powinno ono wynosić więcej, niż kilka milimetrów. Wyrównaj nóżki po obu stronach, aby lodówka nie przechylała się w bok.
Na zakończenie najważniejsza zasada: ustaw lodówkę tak, abyś mógł z niej swobodnie korzystać. Zadbaj o to, by nic nie blokowało jej drzwi zapewniając jej i sobie wystarczająco dużo przestrzeni wokół.
Podsumowanie
Źle wypoziomowana lodówka może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie urządzenia oraz prowadzić do wielu awarii. Objawami świadczącymi o złym wypoziomowaniu są między innymi otwierające się drzwi lodówki lub zsuwające się z półek produkty spożywcze. Dodatkowo, może doprowadzić do większego zużycia energii przez to, że intensywniej pracuje. Mogą pojawić się także problemy ze szczelnością, wycieki wody, a także dziwne odgłosy wydawany przez urządzenie.
Czy chłodziarko zamrażarka no frost samsung ma być wypionowana czy lekko przechylona na tył
nie powinna być przechylona