Etykietę energetyczną wprowadzono dzięki działalności Unii Europejskiej na podstawie stosownych dyrektyw i rozporządzeń. Potrzeba wprowadzenia jej wynikała z możliwości porównywania tych samych urządzeń w różnych kategoriach sprzętowych. Dzięki temu konsument ma możliwość łatwego sprawdzenia, czym różnią się dane sprzęty AGD i RTV oraz jakimi parametrami się charakteryzują.
Objaśnienie parametrów na etykiecie energetycznej
Do cech wspólnych należy klasa efektywności energetycznej, która informuje o:
- zużyciu prądu,
- poziomu emitowanego hałasu,
- wydajność funkcji
- marka i model urządzenia
- zużycie zasobów naturalnych np. wody w przypadku pralki
- klasa efektywności energetycznej
Dla każdego urządzenia inny parametr ma znaczenie, np. pojemność robocza części chłodziarki w lodówce albo prędkość obrotów na min. w pralce. Taka etykieta jest naklejana na pralki, odkurzacze, suszarki bębnowe, lodówki, telewizory, klimatyzatory oraz podgrzewacze ciepłej wody.
Najbardziej widoczny parametr na etykiecie to roczne zużycie energii elektrycznej. Zawiera się ono w przedziale od A do G. Klasa A jest najwyższa w zestawieniu i jednocześnie najoszczędniejsza. Wprowadzenie dodatkowych plusów przy klasie A spowodowało wiele nieporozumień. Producenci sprzętów tłumaczyli to dodatkowymi ulepszeniami technologicznymi. Jednak nie zawsze ma to przełożenie na oszczędność rachunków za prąd. Dlatego Unia chce odejść od tego i wprowadzić dotychczasową nomenklaturę, która była jasna i zrozumiała dla wszystkich, czyli bez dodatkowych plusów.
Dla odbiorników telewizyjnych i radiowych kluczowy jest pobór mocy w trybie wyłączenia. Każdy sprzęt ma swoje cechy, które są unikatowe dla danego urządzenia. Nie daj się omamić złudnym hasłom marketingowym i czytaj etykiety energetyczne. Na pewno pozwoli Ci to zrozumieć funkcjonalność i dokonać rozsądnego wyboru podczas zakupów. Przyczynisz się również do ochrony środowiska naturalnego.
Przykład etykiety energetycznej w lodówce
Jak odczytać etykietę na podstawie chłodziarko – zamrażarki Amica:
W przypadku chłodziarko – zamrażarek oprócz poboru prądu istotna jest pojemność robocza lodówki. Czasami sama wysokość i szerokość urządzenia może nas zmylić, ponieważ konstrukcja wewnątrz urządzenia może być na tyle rozbudowana, że w praktyce okaże się, iż mało miejsca jest na przechowywanie żywności.
Na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej można łatwo obliczyć, ile zapłacimy za prąd. Przyjmując, że średnio za 1kW to 65 groszy i lodówka pracuje 24h na dobę to rocznie zapłacimy 163,80zł. Warto włączać tryb wakacyjny, jeżeli wyjeżdżamy na urlop i nie korzystamy w tym momencie z lodówki.
Podsumowanie
Czytajmy etykiety energetyczne! W 2020 mają być jeszcze łatwiejsze i przyjaźniejsze w odbiorze dla zwykłego konsumenta. Napędzanie gospodarki AGD i RTV wiąże się z większym zużyciem zasobów naturalnych. Ograniczając wydatki na energię elektryczną i pobór wody przyczyniamy się do ochrony środowiska. Bycie eko to nie tylko trend, ale styl życia. Udowodniono, że w niedalekiej przyszłości grozi nam deficyt świeżej wody, czystego powietrza i problem elektrośmieci. Możesz to zmienić!
Jakie są Twoje doświadczenie związane z etykietą energetyczną? Zdarza Ci się czytać, czy niekoniecznie zwracasz na nią uwagę? Daj nam znać w komentarzu i podziel się zdaniem.