Jak układać jedzenie w lodówce?

pawel | 17 maja 2018

Gdzie trzymać mięso, sery czy nabiał to nie jedyne rozterki, jak układać jedzenie w lodówce. Okazuje się, że niektóre produkty spożywcze wymagają lepszych warunków do przechowywania, ponieważ szybciej tracą walory smakowe i marnieją. Sprawdź, jak możesz poprawić przechowywanie jedzenia w lodówce, aby było świeże na dłużej.

Jak przechowywać warzywa i owoce?

Wygodnym rozwiązaniem w lodówce są komory i szuflady specjalnego zastosowania np. wyłącznie na owoce i warzywa. W takim miejscu z możliwością regulacji wilgotności tworzy się odrębny mikroklimat, który niekoniecznie musi być taki sam w całej lodówce. Owoce zawierają dużo wody, więc ich sposób przechowywania jest kluczowy do przedłużenia świeżości. Zasada jest taka, że im mniej produktów w pojemniku, tym poziom wilgotności powinien być ustawiony na niższy. Nie warto łączyć poszczególnych owoców z warzywami, ponieważ przyspieszymy procesy gnilne.

Warto tez zwrócić uwagę, których produktów w ogóle nie wkładać do lodówki. Owoce cytrusowe, jak mandarynki, a także banany przechowywane w lodówce mogą szybko stracić swój charakterystyczny smak. W temperaturze pokojowej należy przechowywać także gruszki i jabłka. Warzywa takie jak; ogórki, bakłażany, cebule, pomidory i ziemniaki również zaleca się trzymać poza lodówką.

jak ukladac jedzenie w lodowce

Praktycznie w każdej lodówce szuflada na warzywa znajduje się na samym dole chłodziarki. Tam jest najzimniej. Niekiedy niektóre modele lodówek posiadają oznaczenia na szufladach, warto się nimi zasugerować i poprawić jakość przechowywanych produktów.

Przechowywanie mięsa oraz ryb

W zależności od posiadanego modelu urządzenia, mięso powinno być układane na najniższej półce lub w specjalnej szufladzie, określanej przez procentów jako komora świeżości lub komora zero. Dlaczego? Ponieważ panują tam względnie chłodne temperatury. Im wyższej tym cieplej – jak głosi fizyka. Surowe mięso lub ryby szybciej będą się psuć w cieplejszym mikroklimacie. Mięso w kawałkach możemy przechowywać maksymalnie 3 dni. W przypadku mielonego jest to kilka godzin – najlepiej obrobić je termicznie zaraz po zmieleniu. Świeżych ryb nie przechowujemy dłużej niż 2 dni. Jeżeli Twoja lodówka nie jest wyposażona w specjalną szufladę, mięso i ryby oddziel od reszty produktów, wkładając je do pojemnika lub przykrywając folią aluminiową na talerzu.

Jeżeli chcesz zamrozić mięso to musisz zwrócić uwagę na jego rodzaj oraz sposób obróbki. Mielone wołowe nie powinno leżeć dłużej niż 2-3 miesiące w zamrażarce, natomiast w kawałkach poleży już 6-12 miesięcy. Z kolei wieprzowina ma krótszy termin przydatności i mielona wytrzyma do 2 miesięcy. Mięso w kawałkach ma dłuższy okres przechowywania i wynosi od 3-6 miesięcy. Wyroby drobiowe z kurczaka, czy indyka poleżą najkrócej, bo 3 miesiące. Natomiast kawałki drobiu 6-12 miesięcy.

Morał jest taki, że najlepiej przechowywać mięso w kawałkach lub większych porcjach, a nie rozdrobnione. Wtedy nie tracimy świeżości i przydatności do spożycia.

Gdzie układać nabiał w lodówce?

Nabiał, czyli produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego układamy na górnych lub środkowych półkach w lodówce. Jest tam zdecydowanie cieplej, ale nie na tyle, aby przyspieszyć procesy fermentacji. Warto pamiętać o szczelnym zamknięciu serów, jogurtów, czy mleka. Po otwarciu szybciej je spożyć, ponieważ utleniają się i tracą właściwości odżywcze. Mleko po otwarciu ma krótką datę przydatności, dlatego maksymalnie do 2 dni może stać otwarte w lodówce. Temperatura optymalna dla mleka to 2-10 stopni.

Co z jajkami?

Praktycznie u każdego z nas znajduje się opakowanie jajek w lodówce. Nie bez powodu. Jajka są pożywne, sycące i proste w przygotowaniu. W zasadzie zaraz po zakupie wkładamy je do lodówki, aby zahamować rozwój bakterii. Optymalna temperatura do przechowywania jaj to 2-4 stopnie. Najchętniej układamy je na balkonikach, w gotowych wytłoczeniach – nie jest to jednak najlepszy pomysł. Przez to, że otwieramy drzwi, w tym miejscu powstają wahania temperatury. Jajka najlepiej więc przechowywać na górnej półce lodówki. Już wiesz, jak układać jedzenie w lodówce, więc pora na napoje.

Półka czy balkonik na napoje

Butelki najczęściej stawia się na dolnej półce drzwi chłodziarki. Jest to specjalna półka, która jest czasem wyposażona w grzebień lub przegrodę – mają one za zadanie stabilizować butelki. Niektóre modele lodówek wyposażone są w specjalnie wyprofilowaną półkę, która znajduje się w komorze chłodziarki.

jak ukladac jedzenie w lodowce

PRO TIP

Nocne podjadanie to zmora wielu z nas. Warto pamiętać, że częste otwieranie drzwi lodówki i zamykanie zmienia mikroklimat wewnątrz urządzenia. Szybciej dochodzi do wymiany ciepła i zimne masy powietrza mieszają się z ciepłymi, przez co podnosi się temperatura w lodówce i skrapla woda na ściankach. Dlatego w miarę możliwości nie otwieraj zbyt często lodówki. Jeżeli wyjmujesz jakiś produkt to zamknij od razu za sobą drzwi.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x