W lodówce skrapla się woda

katarzyna | 9 lutego 2017

Kilka kropel na tylnej ścianie lodówki jest rzeczą całkowicie normalną i nie świadczy o usterce – zarówno w nowszych, jak i starszych lodówkach. Problem pojawia się, kiedy woda zaczyna nadmiernie zbierać się w komorze. Na szczęście zazwyczaj do usunięcia tej usterki nie będziemy potrzebowali szczególnie skomplikowanej technologii ani specjalnych umiejętności. Dowiedz się z czego może wynikać problem, że w lodówce skrapla się woda i w jaki sposób można temu zapobiec.


Zatkanie odpływu w lodówce

Jeśli w lodówce skrapla się woda do szuflad, czy też na półki, sprawdź, czy odpływ nie został zatkany. Okrągły otwór znajdziemy z tyłu lodówki, do przetkania go możemy użyć specjalnego przetykacza. Wraz z kupnem lodówki otrzymujemy taki w komplecie. Jeżeli go zgubiłeś, może zakupić taki na naszej stronie.

Ciepłe produkty w lodówce

Woda w chłodziarce może się również pojawić jeśli włożymy do niej jedzenie, które nadal jest ciepłe. W zimnej komorze ciepłe jedzenie zacznie zwyczajnie parować. Lodówki w ten sposób nie zepsujemy, ale sprawimy, że sprężarka będzie zmuszona do cięższej pracy dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury w komorze, a ponadto zużyje ona znacznie więcej prądu. Przed umieszczeniem potrawy w komorze pozwólmy jej najpierw ostygnąć do pokojowej temperatury.

Lodówka za blisko grzejnika

Skraplanie się wody to zazwyczaj objaw zbyt wysokiej temperatury panującej w chłodziarce. Jedną z możliwych przyczyn może być ustawienie urządzenia w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika albo kuchenki.

Optymalna temperatura w komorze powinna wynosić 4-5 stopni Celsjusza, jeśli jest wyższa – poszukajmy dla lodówki innego miejsca lub zmieńmy ustawienia termostatu.

Nieszczelność drzwi lodówki

Ostatnią, ale bardzo częstą przyczyną obecności wody w komorze lodówki, jest nieszczelność. Czasem wystarczy uszczelkę umyć, osuszyć i problem powinien zniknąć. Jeśli jednak uszczelka jest sparciała lub rozerwana, koniecznie wymień ją na nową. 

Nie działa prawidłowo termostat

Jeżeli Twoja lodówka nie osiąga zadanej temperatury może to oznaczać, że problemem jest uszkodzony termostat. Wymiana termostatu nie należy do najtrudniejszych, szczególnie w chłodziarkach starszego typu. 

Sprawność termostatu można sprawdzić stosując metodę schładzania kapilary termostatu. Jeśli odwrócimy pojemnik ze sprężonym powietrzem, dezodorantem lub nawet z lakierem do włosów i będziemy delikatnie dozować, to uzyskamy ciekły azot, którego krople błyskawicznie schłodzą kapilarę. Dzięki temu na dwóch stykach będziemy mogli sprawdzić rozwarcie układu. Jeśli kapilara się odpowiednio schłodzi usłyszymy charakterystyczne ,,kliknięcie”, na stykach nastąpi rozwarcie, a multimetr nie będzie pokazywał ciągłości układu. 

Nie działa wentylator w lodówce

Wentylator w lodówce ma za zadanie rozprowadzać schłodzone powietrze po całym urządzeniu. W przypadku jego szwankowania nastąpi zaburzenie cyrkulacji powietrza, wskutek czego w lodówce może skraplać się woda. Istotne są drożne kanały wentylacyjne. W przypadku ich zatkania przez produkty znajdujące się w chłodziarce możemy mieć problem z utrzymaniem zadanej temperatury.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 168

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Krystyna

Juz wiem, co dalej mam robic 😄

1
0
Będę wdzięczny za komentarze.x