W lodówce skrapla się woda

katarzyna | 9 lutego 2017

Obecność wody w komorach lodówki to objaw świadczący o tym, że z urządzeniem nie wszystko jest w porządku. Na szczęście zazwyczaj do usunięcia tej usterki nie będziemy potrzebowali szczególnie skomplikowanej technologii ani specjalnych umiejętności.

Oto z czego może wynikać problem, że w lodówce skrapla się woda i w jaki sposób możemy mu zapobiec.


Zatkanie odpływu w lodówce

W lodówkach nowszego typu pojawianie się kropel z tyłu chłodziarki jest czymś normalnym – są one wyposażone w system, który odprowadza wodę.

Jeśli jednak w lodówce skrapla się woda do szuflad, czy też na półki, sprawdź, czy odpływ nie został zatkany. Okrągły otwór znajdziemy z tyłu lodówki, do przetkania go możemy użyć specjalnego przetykacza. Wraz z kupnem lodówki otrzymujemy taki w komplecie.

Ciepłe produkty w lodówce

Woda w chłodziarce może się również pojawić jeśli włożymy do niej jedzenie, które nadal jest ciepłe. Lodówki co prawda w ten sposób nie zepsujemy, ale sprawimy, że zużyje ona znacznie więcej prądu – przed umieszczeniem potrawy w komorze pozwólmy jej najpierw ostygnąć do pokojowej temperatury. 

Lodówka za blisko grzejnika

Skraplanie się wody to zazwyczaj objaw zbyt wysokiej temperatury panującej w chłodziarce. Jedną z możliwych przyczyn może być ustawienie urządzenia w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika albo kuchenki gazowej.

Optymalna temperatura w komorze powinna wynosić 4-5 stopni Celsjusza, jeśli jest wyższa – poszukajmy dla lodówki innego miejsca lub zmieńmy ustawienia termostatu.

Nieszczelność drzwi lodówki

Ostatnią, ale bardzo częstą przyczyną obecności wody w komorze lodówki jest nieszczelność. Spróbujmy wytrzeć uszczelkę drzwi najpierw wilgotną, a potem suchą szmatką, po czym włóżmy pod nią kartkę papieru i zamknijmy lodówkę.

Jeśli kartki nie da się łatwo wyciągnąć, problem szybko powinien zniknąć. Jeśli sama wypada – uszczelkę będzie trzeba wymienić na nową.

Nie działa prawidłowo termostat

Jeżeli Twoja lodówka nie osiąga zadanej temperatury to oznacza, że możesz mieć problem z termostatem. Bardzo ważne jest monitorowanie temperatury w lodówce i reagowanie na jej zmiany. W lodówce skrapla się woda, gdy temperatura jest niedostosowana do artykułów znajdujących się w niej.

W przypadku termostatu i określenia jego usterki, działa on na podstawie zwarcia lub rozwarcia. Sama wymiana termostatu w lodówce nie należy do najtrudniejszych, szczególnie w starszego typu chłodziarko – zamrażarkach.

Nie działa wentylator w lodówce

Wentylator w lodówce ma za zadanie rozprowadzać schłodzone powietrze po całym urządzeniu. W przypadku jego szwankowania w lodówce może skraplać się woda. Istotne są drożne kanały wentylacyjne w niektórych modelach lodówek. W przypadku ich zatkania przez produkty znajdujące się w chłodziarce możemy mieć problem z utrzymanie korzystnej temperatury.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 55

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments