Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 44
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 15 lutego 2017
Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów w zmywarkach. Każdy model tego urządzenia ma określoną pojemność, a ilość grzebieni często informuje nas ile talerzy czy kubków możemy załadować podczas jednego cyklu. Przekraczanie tej pojemności może poskutkować przyblokowaniem pojemnika przez sztućce czy naczynia.
Jeśli podajnik detergentów jest uszkodzony, może to spowodować nieprawidłowe otwieranie i zamykanie się pojemnika na tabletki. Sprawdź, czy sprężyna/ siłownik/ ramka dozownika są sprawne. Dozownik może się nie otworzyć i zamknąć podczas cyklu zmywania. Sprawdź te elementy pod kątem uszkodzeń i w przypadku występowania ich u któregokolwiek z elementów, wymień go. Jeżeli masz problem ze zlokalizowaniem sprężyna drzwiczek, to jest ona na tylnej ścianie zmywarki. Czasami zacina się haczyk lub sprężyna jest wyrobiona od częstego zamykania klapki.
Możliwe też, że klapka dozownika została przyblokowana przez resztki jedzenia bądź kamień. W takim wypadku dozownik detergentów należy dokładnie oczyścić – szczególnie przy siłowniku, który podnosi klapkę. Upewnij się też, że pojemnik jest suchy, ponieważ tabletki mogą przyklejać się do wilgotnej powierzchni, przez co nie rozpuszczą się.
Sprawdź również, czy klapka pojemnika na tabletki nie ma żadnych uszkodzeń. Jeśli jest uszkodzona lub uszczerbiona, wymień ją na nową. Jeśli nie chcesz rozbierać całego dozownika, a któraś z części jest wadliwa, wymień cały dozownik. Czasami nie ma innej możliwości, jak wymiana całego elementu, ponieważ producenci zmywarek nie przewidują naprawy poszczególnych części. W przypadku zamiennika zwróć uwagę na kostki elektryczne, czasami mogą się różnić od oryginału i konieczna będzie wymiana wiązki kabli.
Sprawdź mikroprzełącznik dozownika, ponieważ prawdopodobnie może być uszkodzony i nie otwiera pojemnika na tabletki. Jeżeli tak jest, wymień sam mikroprzełącznik. Umożliwi to prawidłowe działanie dozownika bez większych kosztów. Możliwe, że siłownik klapki (aktuator) zaciął się i nie otwiera się pojemnik na tabletki.
Moduł sterujący zasila i steruje każdym podzespołem elektrycznym w zmywarce. W przypadku usterki modułu sterującego, zasilanie może nie docierać do dozownika zmywarki, co uniemożliwi jego otwarcie. Jest to jednak mało prawdopodobne, dlatego przed wymianą modułu sprawdź bardziej awaryjne podzespoły takie, jak siłownik klapki, mikroprzełączniki. Jeśli winowajcą okaże się jednak moduł, zalecamy skontaktować się z autoryzowanym serwisem AGD.
Diagnozę problemu warto zacząć od samego dozownika. Sprawdź czy nie jest blokowany naczyniami lub koszem. Upewnij się też, że nie ma w jego okolicy zbyt dużej ilości resztek czy kamienia – warto regularnie czyścić ten element. Pozostałości po środkach do zmywania mogą zatrzymać nową kapsułkę w komorze lub nawet przyblokować mechanizm. Tabletkę wkładaj do pojemnika nie wcześniej, niż tuż przed uruchomieniem zmywarki.
Mojej zmywarce dolega nie otwieranie dozownika tabletek.
Wymieniłem cały dozownik, poprzedni jak się okazało był zalany, puściła uszczelka pod dozownikiem.
Po wymianie dozownika, nabłyszczacz jest podawany, niestety nie otwiera klapki dozownika tabletek, wymieniłem cała wiązkę kabli bo w poprzedniej piny się przegrzały i rozpadły.
Nowe kable, nowy dozownik, niestety problem stary i wciąż nie podaje tabletek. Nie mam już pomysłów ci sprawdzić
U mnie nie otwierało klapki od tabletki, wymieniłem całe urządzenie na nowe a klapki dalej nie otwiera. Gdzie szukać dalej problemu?
Witam. Tak naprawdę nie jest to takie oczywiste w przypadku problemu z pojemnikiem na detergenty. W moim przypadku chodzi o dozownik nabłyszczacza. Podczas wyłączonej zmywarki, płyn nadal wycieka, mimo że wymieniłem uszczelkę pod klapką. Leci tak mocno, że nawet nie wiem już skąd, więc pozostaje metoda „prób i błędów”, albo wizyta u jakiegoś fachowca.