Wymieniamy płytkę mikową w kuchence mikrofalowej

katarzyna | 20 maja 2019

Kuchenka mikrofalowa to bardzo praktyczne urządzenie, z którego na co dzień często korzystamy. Warto więc dbać o nie, by służyło nam jak najdłużej.  Aby tak się stało, musimy pilnować płytkę mikową, gdyż najczęstsze wymiany dotyczą właśnie tego elementu. Sama wymiana nie jest trudna ani skomplikowana, a dosyć istotna.

Jaką rolę pełni płytka mikowa?

Jej głównym zadaniem jest ochrona falowodu, czyli kanału działa mikrofalowego, przed zabrudzeniem z resztek z potraw gotowanych w kuchence oraz w dużej mierze przez tłuszcz.

Kiedy należy wymienić płytkę mikową?

Jednym z częstszych uszkodzeń jest wypalenie płytki mikowej. Powodem tego może być zwęglenie tłuszczów osadzających się na powierzchni płytki, co powoduje jej wypalenie. Jeśli więc płytka nie funkcjonuje prawidłowo, to w kuchence zaczyna się iskrzyć, a to nierzadko jest bezpośrednią przyczyną uszkodzenia magnetronu. Dlatego ważne jest, żeby pilnować płytkę mikową i wymienić ją w razie konieczności.

Jak wymienić płytkę mikową w kuchence mikrofalowej?

Na początek ważna informacja: Pamiętaj, że nie musisz kupować oryginalnej płytki dedykowanej Twojemu urządzeniu przez producenta. Możesz wykorzystać uniwersalną. Wtedy docinasz ją na wymiar swojej i… już! Poniżej objaśnię wszystko krok po kroku.

1. Przede wszystkim odłącz kuchenkę mikrofalową od prądu.

2. Potem umyj dokładnie i wytrzyj do sucha jej wnętrze.

3. Delikatnie wymontuj starą płytkę mikową z bocznej ściany wewnątrz komory. Do demontażu wystarczy ostre narzędzie, którym podważysz zaślepki.

4. Teraz przygotuj stanowisko pracy – potrzebne narzędzia, nową uniwersalną płytkę oraz tę zużytą, aby odrysować jej kształt na nowej mice.

5. Przyłóż dokładnie zużytą płytkę do nowej miki i odrysuj kształt. Nie zapomnij o zaznaczeniu kropek, z których potem trzeba będzie wyciąć dziurki na zaślepki.

6. Wytnij po nową płytkę.

7. Następnie zrób otwory w zaznaczonych długopisem miejscach.

8. Krawędzie wyciętej płytki mogą być dość ostre, dlatego tez dobrze jest oszlifować je papierem ściernym albo pilniczkiem.

9. Ponadto, sprawdź, czy obie płytki mają te same wymiary. Jeśli wszystko się zgadza, to możesz przystąpić do montażu płytki w kuchence mikrofalowej.

10. Przyłóż dokładnie nowa płytkę w miejsce tej zużytej na bocznej ścianie wewnątrz mikrofalówki.

11. Teraz zamocuj ją przy pomocy zaślepek. Gotowe!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 95

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pawel

Mam kuchenkę First Austria z grillem. Służy już ok. 5 lat bez awarii. Ostatnio jednak po podgrzaniu potrawy wyczuwa się jakby zapach spalonej izolacji lub czegoś podobnego.
Co to może być ? Czy kuchenka wymaga naprawy i czy taka naprawa jest możliwa ?

Magda B.

Jeśli czuć zapach spalenizny i nie jest to zapach przypalonych resztek potraw to z pewnością należy zlokalizować to miejsce i dokonać naprawy.
Niestety nie posiadamy żadnych części zamiennych tego producenta.

Grzegorz

Dzień dobry,
Mam nieco wiekową, ale dotychczas doskonale sprawującą się, mikrofalę Whirlpool model MD 363WH, w której zaczęło iskrzyć i dymić. Wygląda na przepalenie płytki mikowej. Moje pytania: czy dostanę do niej oryginalne (tj. już przycięte) płytki mikowe, a drugie pytanie – jak zdemontować „stare” płytki, które są przymocowane czymś, co przypomina łby nitów z małymi otworami.
Z góry dziękuję za pomocne rady
Pozdrawiam

Aga

Czy można tak samo wymienić płytkę mikową w piekarniku z mikrofalą?

tadeo

Brawo dla autora,… porada jest unowersalna dla różnych typów mikrofali

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x