Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 14
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 18 lipca 2017
Programator pralki to w pewnym sensie mózg całego urządzenia – odpowiada za to, aby poszczególne cykle prania następowały we właściwej kolejności i koordynuje pracę pozostałych podzespołów. Jest to zarazem jedna z tych części, których wymiana niesie ze sobą największe koszty, dlatego lepiej uniknąć jego uszkodzenia. Jakie sytuacje stanowią zagrożenie dla programatora?
Omawiany element jest dość skomplikowanym układem elektronicznym, w którym napięcia na poszczególnych złączach są precyzyjnie obliczone. Przepięcia są groźne dla programatorów zwłaszcza w pralkach starszego typu, gdzie bezpieczniki nie zawsze są dobrane w sposób optymalny.
Programator pralki możemy również uszkodzić mechanicznie podczas usuwania innej usterki. Niektóre spośród ważnych części pralki znajdują się dość blisko siebie i w przypadku ingerencji w mechanizm mogą stanowić zagrożenie dla siebie nawzajem. Jeśli chcemy uniknąć usterki programatora, starajmy się demontować uszkodzone części z maksymalną ostrożnością.
W przypadku uszkodzenia amortyzatora bęben pralki zaczyna uderzać w inne jej części. W skrajnym przypadku uderzenia są na tyle silne, że mogą stanowić zagrożenie nawet dla programatora. Jeśli chcemy uniknąć awarii programatora – zadbajmy o zawieszenie.
Jest to problem, z którym możemy spotkać się tuż po naprawie innej usterki. Jeśli programator został zdemontowany i po ponownym założeniu nieprawidłowo podłączony, podzespół ten może otrzymywać za dużo napięcia, co często kończy się po prostu spaleniem. Przed odłączeniem go od urządzenia warto zrobić zdjęcie, aby uniknąć nieprawidłowego podłączenia.
Jeśli podczas pracy pralki użytkownik przekręca pokrętło, może to spowodować uszkodzenie programatora. Nie wolno nim kręcić podczas cyklu prania.
Nowsze, bardziej zaawansowane modele pralek, wyposażone są w moduły sterujące, zamiast programatorów. W przypadku uszkodzenia modułu, zaleca się kontakt z serwisem, który fachowo oceni przyczyną problemu.
pralka zanussi T 834 V podczas prania w pewnym momencie robi spięcie przez co wywala korek od światła
najczęściej to grzałka robi spięcia.