Tępe noże w blenderze ręcznym

katarzyna | 23 czerwca 2017

Z biegiem czasu ostrza blendera ręcznego mogą się stępić. Jeśli ma to związek z normalną eksploatacją i wiekiem urządzenia, taka sytuacja nie powinna nas zdziwić. Jeśli jednak mamy wrażenie, że blender tępi się zbyt szybko, może to oznaczać usterkę lub nieprawidłowe użytkowanie urządzenia.

Niewłaściwe używanie blendera

Do każdego zakupionego blendera dołączona jest instrukcja obsługi oraz wskazówki, do czego powinno się go używać, a do czego nie. Jeżeli pomimo sugestii nie stosujesz się do zaleceń i miksujesz coś znacznie twardszego, niż zaleca producent, żywotność noża, jak i samego blendera, znacząco się skróci.

Niedokładne czyszczenie noży

Choć noże do blenderów wykonane są z nowoczesnych i trwałych materiałów, także podlegają one zużyciu oraz ścieraniu. Są też podatne na rdzewienie, które może się pojawić np. gdy po zblendowaniu nie wyczyścimy ostrzy. Wilgoć zawarta w resztkach stopniowo będzie skracać żywotność noża, ważne jest więc, żeby były dokładnie osuszone.

tepe noze w blenderze recznym

Wysokie obroty

Nie należy zaczynać blendowania od wysokich obrotów. Nie jest to dobre dla urządzenia, nie pomaga też w długiej żywotności ostrzy. Nagrzewają się szybciej (tym samym nagrzewa się to, co miksujemy) i szybciej ścierają. Minusem nagrzewania w przypadku blendowania owoców jest to, że witaminy ulatniają się z nich szybciej, a przecież chodzi nam o coś zupełnie przeciwnego.

Zbyt suche produkty

Czy blendowane produkty nie są zbyt suche? Jeśli tak, blendowanie staje się trudniejsze, a sprzęt bardziej narażony na awarię. Ostrza się nagrzewają i zużywają znacznie szybciej.

Podsumowanie

W większości przypadków nie ma możliwości ostrzenia noży, gdy się stępią. Wymienić trzeba cały element, co niestety nie zawsze jest możliwe. Czasem producenci nie przewidują wymiany poszczególnych podzespołów, lecz cały element. Niestety takie rozwiązanie jest nieekonomiczne i zwiększa przyrost elektrośmieci. Warto sprawdzić, przed zakupem blendera, czy istnieje możliwość wymiany części (tych eksploatacyjnych), aby cieszyć się, jak najdłuższą pracą tego małego pomocnika kuchennego.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.6 / 5. Liczba głosów: 28

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota

Chciałam się dowiedzieć jak naostrzyć noże od blendera a nie jak go użytkować. Artykuł nie na temat, autor pomylił pojęcia. Kicha i tyle w temacie

Nicky

Zakuwają, naostrzone fabrycznie też byle jak. Syfny syf w syfie.

Nick

Bardzo dobrze wytłumaczone JAK NAOSTRZYĆ TĘPE NOŻE. Kiedyś sie odkręcało i ostrzyło. Teraz są zakute. Nie odkrecisz. Syf w syfie w 100% blenderów.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x