Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 5
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 9 lutego 2017
Współczesne lodówki bardzo często wyposażone są w panel sterowania umożliwiający ustawienie takiej temperatury, jaka najbardziej odpowiada użytkownikowi. Zdarza się jednak, że mimo próby zmiany ustawień temperatura w lodówce pozostaje na tym samym poziomie. Z czego może to wynikać i jak możemy temu zaradzić?
Pierwszym elementem, który może okazać się winowajcą, jest czujnik temperatury. Na podstawie jego odczytów termostat aktywuje i dezaktywuje sprężarkę. Uszkodzenie może wynikać z oblodzenia przewodów koło czujnika lub jego mechanicznego uszkodzenia. Spróbujmy rozmrozić lodówkę, jeśli to nie pomoże – konieczna będzie wymiana czujnika na nowy.
Problem może jednak okazać się nieco poważniejszy. Jeśli układ chłodzący jest nieszczelny, następuje wyciek. Wtedy, pomimo że z układami elektronicznymi wszystko będzie w porządku, zmiana ustawień nie przyniesie efektu. Nieszczelność będzie trzeba znaleźć i usunąć, a następnie napełnić układ chłodzący gazem. Powinniśmy zlecić te czynności odpowiedniemu serwisantowi.
Układ sterujący lodówką jest dość skomplikowany, a każdy rozłączony styk lub uszkodzony przewód może sprawić, że sterowanie przestanie skutecznie działać. Konieczne będzie sprawdzenie całego układu. Jeżeli to właśnie moduł sterujący stanowi problem, zalecamy kontakt z autoryzowanym serwisem AGD.
Ostatnią przyczyną usterki, o której należy wspomnieć w tym miejscu są nieszczelne drzwi. Jeśli uszczelka jest uszkodzona lub zużyta nie jest w stanie skutecznie izolować komory. Spróbujmy umyć uszczelkę wilgotną szmatką po czym wytrzeć ją do sucha. Jeśli to nie pomoże – wymieńmy uszczelkę na nową.