Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 2.7 / 5. Liczba głosów: 20
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 7 grudnia 2017
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak podłączyć piekarnik, powinieneś upewnić się, że prawidłowo go rozpakujesz. Zawsze dokładnie przyjrzyj się wszystkim częściom i elementom urządzenia, by mieć pewność, że niczego nie brakuje i nic nie jest uszkodzone.
Przy rozpakowywaniu sprzętów AGD warto być delikatnym. Jeśli urządzenie jest spore – a piekarnik nie jest najmniejszych rozmiarów – dobrze mieć do pomocy kogoś, kto będzie pilnował, aby wszystko było stabilne, nie przewróciło się i nie uszkodziło. Styropianową otoczkę sprzętu powinno się zdejmować jako ostatnią, ponieważ chroni ona sprzęt.
Tak jak w przypadku każdego elektronicznego sprzętu – najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zwykle piekarniki są zakończone wtyczką, dlatego nie jesteśmy zmuszeni łączyć samych kabli. Warto jednak postawić pewnie na ziemi piekarnik tak, aby nic złego się z nim nie stało i znaleźć odpowiednie gniazdko. Podłączenie piekarnika do instalacji w domu musi być przemyślane. Pamiętajmy, że musi to być gniazdko o napięciu 230 V z uziemieniem.
Montując nową kuchnię musimy pamiętać o odpowiednio długim kablu. Jest to istotne zwłaszcza przy zabudowie, gdyż w przeciwnym razie, bez odpowiednich obliczeń, może okazać się, że nie jesteśmy w stanie podłączyć go tam gdzie chcemy i musimy całą zabudowę zmieniać. Nie zaleca się podłączania urządzeń dużego AGD do przedłużaczy. Podłączamy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Pamiętaj, że niewłaściwe połączenie może spowodować zwarcie lub nawet pożar. Zawsze więc sprawdzaj dokładnie, by upewnić się, że przewody zostały poprawnie załączone.
To, jak podłączyć piekarnik jest ważną kwestią, jednak równie ważne jest to, gdzie się to zrobi. Piekarnik nie powinien stać gdziekolwiek nam się podoba. Musi mieć odpowiednią przestrzeń, podłączenie, dostęp do prądu i odległość od ściany.
Podłączając piekarnik do już istniejącej instalacji musimy pamiętać, że najlepiej, aby zawór gazu był zamknięty, w przeciwnym razie narażeni będziemy na niebezpieczeństwo zatrucia lub wybuchu. Nie popełniajmy błędu i nie umieszczajmy piekarnika przy lodówce. Czasami z uwagi na małe kuchnie, tak się zdarza, jednak lodówka niepotrzebnie będzie się nagrzewać od piekarnika. Oprócz tego, upewnij się, że piekarnik stoi na twardej, płaskiej i stabilnej powierzchni.
Pamiętaj także, aby podłączając piekarnik, nie blokować dostępu do gniazda, przysuwając urządzenie zbyt blisko. Źródło zasilania powinno być dostępne tak, aby w razie potrzeby lub niebezpieczeństwa móc je odłączyć. Jeśli nie jest to możliwe, zastanów się nad założeniem przełącznika wielobiegunowego.
W zależności od tego, jakiego rodzaju piekarnik podłączamy, musimy mieć odpowiednie narzędzia i miejsce. Jeżeli jest to piekarnik z kuchenką gazową, warto zadbać o odpowiedni dopływ powietrza z różnych stron. Jeżeli montujemy piekarnik wolno stojący, to możemy pozwolić sobie na większą dowolność. Pamiętajmy, aby przewody piekarnika nie były podłączane w konflikcie z przewodami elektrycznej płyty grzewczej.
Pamiętaj też, że jeśli nie czujesz się na tyle pewnie w tego typu zabiegach, warto wezwać fachowca, aby nie ryzykować własnego bezpieczeństwa oraz uszkodzenia sprzętu.