Nie świeci wyświetlacz w mikrofalówce

katarzyna | 23 stycznia 2023

Nie świeci wyświetlacz w mikrofalówce

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie przydatne w niemal kazdej kuchni. Dzięki niej przygotowywanie posiłków jest szybsze i prostsze, co pozwala oszczędzić czas. Niestety mogą zdarzyć się różne awarie, które uniemożliwiają korzystanie z urządzenia. Co należy zrobić, gdy nie świeci się wyświetlacz w mikrofalówce i co może być przyczyną?

Dlaczego wyświetlacz nie świeci w mikrofalówce?

Brak sprawnie działającego wyświetlacza w mikrofalówce należy do tych irytujących usterek, które nie pozwalają komfortowo używać urządzenia. Choć niedziałający wyświetlacz niekoniecznie oznacza niedziałającą mikrofalówkę, to zdecydowanie lepiej widzieć czas i funkcje jakie ustawiasz, niż podgrzewać posiłki w ciemno. Powodów takiej awarii może być kilka i ważne jest, aby prawidłowo ocenić sytuację, zanim przystąpisz do jakiejkolwiek wymiany lub naprawy.

Kable do kuchenek mikrofalowych

Uszkodzony wyświetlacz

Pierwszym elementem, który powinien wzbudzić podejrzenia jest oczywiście sam wyświetlacz. Pełni on w mikrofalówce kilka ról. Nie tylko pokazuje odmierzany czas grzania, ale również pokazuje, jaka funkcja jest włączona (np. grill, auto grzanie, czy specjalny program). W przypadku uszkodzenia wyświetlacza, korzystanie z kuchenki jest dosyć uciążliwe.

Wszystko zależy od posiadanego modelu mikrofalówki – te nowsze posiadają diody, które mogły ulec wypaleniu. Tylko wymiana na nowy wyświetlacz powinna przynieść oczekiwane rezultaty.

Wyświetlacze do kuchenek mikrofalowych

Nie ma zasilania w gniazdku

To rozwiązanie może wydawać się banalnie proste, jednak czasem zdarza się, że kabel zasilający od kuchenki może się poluzować. Wtedy prąd nie dochodzić do wyświetlacza i właśnie dlatego wyświetlacz w mikrofalówce nie świeci się. Warto sprawdzić taki scenariusz już na samym początku, ponieważ szukając przyczyn usterek często zapominamy o zwykłych, prostych rozwiązaniach, jak choćby zasilanie.

Bezpiecznik

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową

Wyłączony wyświetlacz

Ten scenariusz może się przydarzyć raczej tylko, jeśli Twoja mikrofalówka jest nowa i nie do końca znasz jej wszystkie funkcje. W niektórych modelach można włączać i wyłączać wyświetlacz – urządzenie ma po prostu taką funkcję. Wystarczy nacisnąć on/off. Kiedy wyświetlacz jest wyłączony, kuchenka mikrofalówka działa w normalny sposób, z wyjątkiem tego, że nie jesteś w stanie widzieć ekranu, co jest mało wygodne. Wyświetlacz zwykle powinien się jednak włączyć, kiedy otworzysz drzwiczki, po naciśnięciu któregoś przycisku lub po włączeniu urządzenia. Niektóre mikrofalówki mają też funkcję oszczędzania energii, gdzie wyświetlacz samoistnie się wyłączy, aby ograniczyć pobór energii w trybie czuwania.

nie działają przyciski w mikrofalówce

Mikrofalówka "zacięła się"

Podobny problem z wyświetlaczem może się pojawić w przypadku usterki systemowej czy po prostu błędu. Oznacza to, że prawdopodobnie żaden z podzespołów nie uległ realnej usterce, a mikrofalówka zwyczajnie się „zacięła”. Należy zrobić to, co w przypadku większości takich urządzeń – wykonać reset. Możesz zrobić to na dwa sposoby – reset miękki oraz twardy. W przypadku takiej usterki, powinieneś zrobić ten drugi, ponieważ miękki reset wymagałby użycia wyświetlacza. Wystarczy, że odłączysz kuchenkę mikrofalową, odczekasz kilka minut, a następnie podłączysz ponownie.

Jeśli usterka mikrofalówki okaże się poważniejsza – np. zepsuty czy uszkodzony moduł – a Ty nie czujesz się na tyle pewnie, by samodzielnie przeprowadzić wymianę, wezwij fachowca, który zrobi to szybko i bezpiecznie.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x