Letnia kawa z ekspresu – przyczyny

katarzyna | 4 lipca 2018

Decydując się na „małą czarną” w ciągu dnia, każdy z nas marzy o aromatycznej, ciemnej oraz gorącej kawie, która szybko stawia na nogi. Letnia kawa z ekspresu może zepsuć nam rozkoszowanie się naparem. Czy jest się czym martwić?

letnia kawa z ekspresu

Warto pamiętać, że różne rodzaje kaw przygotowywanych w ekspresie ciśnieniowym są parzone w innych temperaturach z uwagi na ich specyfikę. Kawa nie lubi wrzątku, ponieważ nie będą wyczuwalne jej aromaty oraz wielowarstwowość. Dlatego kawa zaparzona wrzątkiem może mieć posmak goryczy.

Temperatura prawidłowo zaparzonego espresso powinna wynosić 90 – 94 stopnie Celsjusza. Letnia kawa z ekspresu nie jest w stanie wydobyć pełni aromatu oraz nuty smakowej. Jeśli Twój automat zawodzi, zobacz co mogło przyczynić się do usterki.

Zakamienione podzespoły

Jeżeli do filiżanki wpływa letnia kawa warto zajrzeć do wnętrza urządzenia. Zazwyczaj problem tkwi w zakamienionych elementach, które przez kamień nie są w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury płynu. Pod lupę warto wziąć grzałki, przewody oraz sam zaparzacz, którego zanieczyszczenie może dać w efekcie letnią kawę. Szczególnie uszczelki tłoka niszczą się i pokrywają osadem.

Awaria grzałki przepływowej

Częścią najbardziej odpowiedzialną za letnią kawę w ekspresie jest grzałka przepływowa. W niektórych modelach ekspresów automatycznych występuje jako odrębny element lub jest zintegrowana z bojlerem. Kamień osadzający się na grzałce osłabia przewodzenie, dlatego automat może parzyć kawę w zbyt niskiej temperaturze, niż fabrycznie powinien.

Grzałkę można sprawdzić multimetrem badając np. ciągłość obwodu elektrycznego. W przypadku braku lub przerwania obwodu należy wymienić grzałkę na nową, a ekspres znowu zacznie przygotowywać aromatyczną kawę. Czasami nieznaczny wyciek ze środka ekspresu może doprowadzić do spięcia grzałki.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury w ekspresie do kawy kontroluje czy zadana przez program temperatura została osiągnięta.  Daje to informację, czy grzałka lub bojler dalej muszą podgrzewać wodę, potrzebną do zaparzenia kawy.

Warto wiedzieć, że już samo uszkodzenie mechaniczne, np. wiązki kabli lub wtyczki czy widoczne ślady korozji, powinny być znakiem, że czujnik jest uszkodzony i nie spełnia swojej funkcji. Możesz go również sprawdzić za pomocą miernika, badając jego oporność.

Usterka bojlera w ekspresie

Za temperaturę kawy w ekspresie odpowiada nie tylko grzałka, ale cały blok grzewczy, tzw. bojler lub kocioł. W zależności od modelu ekspresu, bojler składa się z podłączeń, rurek, którymi wpływa i wypływa gorąca woda, oraz czujników temperatury, tzw. zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Jeśli to nie grzałka sprawia, że wypływa letnia kawa z ekspresu, należy przyjrzeć się dokładnie wszystkim elementom, które należą do bojlera i czy przede wszystkim przewodzi on prąd. Bojler rzadko ulega awarii sam w sobie, ale to nie znaczy, że można wykluczyć.

uszkodzony bojler - letnia kawa z ekspresu
Bojler do ekspresu Delonghi

Uszkodzone styki na płycie sterującej

Jeśli wciąż nie rozwiązaliśmy problemu, a jesteśmy po oględzinach grzałki oraz bloku grzewczego, warto zwrócić uwagę na styki na płycie sterującej. Ich zalanie, zanieczyszczenie czy spalenie może dać podobne objawy. Za podgrzewanie wody odpowiada przekaźnik grzałki. Znajduje się na płycie sterującej lub module. Jego sklejenie lub urwanie ścieżki mogą spowodować problemy z ekspresem.

Pamiętaj, że przedstawione w artykule materiały posiadają charakter informacyjny. Wszelkie zastosowanie się do rad jest na własną odpowiedzialność. Majsterkowanie przy elektronice może skutkować porażeniem lub większymi stratami bez znajomości podstawowej wiedzy technicznej.

Podsumowanie

Decydując się na zakup ekspresu nigdy nie wiemy, czy dany egzemplarz sprawdzi się przez wiele lat. Jeżeli nagle zacznie robić letnią kawę, warto sprawdzić czy nie wystąpiła któraś z powyższych usterek. Sama naprawa może okazać się prosta i tania.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 18

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x