Co nam po automacie, który mieli kawę, ale robi mało kawy. Usterki w ekspresach są dosyć trudne do zdiagnozowania, z uwagi na skomplikowaną budowę. Nie mniej wiele części w dalszym ciągu można wymienić samodzielnie. Oddawać ekspres do serwisu, czy samodzielnie próbować naprawić? Odpowiedź pozostawiam Tobie.
Dlaczego ekspres robi mało kawy?
Krups, Delonghi, Philips, czy Saeco usterka może dotyczyć każdego ekspresu niezależnie od marki. Najczęściej jednak są to ciśnieniowe modele. Sprawdź, co mogło się stać lub uszkodzić w ekspresie, że robi mało kawy.
Wyciek spod ekspresu
Szczelność urządzenia to podstawa. Rozkręcenie poszczególnych elementów (przede wszystkim obudowy) oraz oględziny części, a w tym uszczelek powinno pomóc znaleźć przyczynę wycieku.
Wycieki mogą przydarzyć się we wnętrzu urządzenia, ale również i na zewnątrz. Te drugie na pewno zobaczymy, jednak w przypadku tych pierwszych należy, jak najszybciej zdiagnozować miejsce wycieku oraz je uszczelnić, co powinno rozwiązać problem.
Najczęstsze miejsca wycieku w ekspresie to:
- łączenie zbiornika na wodę z ekspresem
- bok ekspresu od strony zaparzacza
- bok od strony pompy
Nieszczelne przewody
Zanim kawa trafi do filiżanki musi przejść przez system przewodów oraz rurek, które z czasem mogą być już nieszczelne. Oględziny każdego przewodu powinny dać do zrozumienia, czy to właśnie tutaj tkwi problem, że ekspres robi mało kawy. Uszczelnienie bądź wymiana wadliwych przewodów przyniesie oczekiwany rezultat. Pod wpływem eksploatacji pewne elementy zużywają się w ekspresie.
Na szczęście wężyki, obejmy i uszczelki nie są drogie. Warto zaopatrzyć się w szczypce do ściągania obejm pierścieniowych, ponieważ muszą być rozprężające np. Knipex.
Zapchany zaparzacz kawy
W przypadku, kiedy jednostka zaparzająca ulega mechanicznemu uszkodzeniu (szczególnie dźwignia zaparzacza) bądź zanieczyszczeniu np. przez kamień z wody, efektem może być zbyt mała ilość nalewanej kawy. Sprawdź czy zaparzacz jest sprawny, a w razie zdiagnozowania usterki wymień lub wyczyść go.
Smarowanie uszczelki tłoka oraz prowadnicy, po której porusza się zaparzacz przedłuży żywotność tym elementom. Do tego celu użyj np. smaru OKS
W niektórych modelach niedrożny zawór gorącej wody przy zaparzaczu również wpływa na parzenie napoju. Przy zaworze mogą być uszczelki, które muszą być szczelne. Jeśli ta część zawodzi, ekspres zrobi mało kawy, a tego nie chcemy.
Zabrudzony dozownik kawy (wylewka)
Z przodu w ekspresach ciśnieniowych umieszczona jest wylewka, czyli tzw. dozownik kawy. Resztki z kawy i osady mogą zapchać tą część i spowodować problem w wypływem kawy. Tak się składa, że ta część jest rozbieralna i można ją wyczyścić. Spróbuj to zrobić w swoim ekspresie. Od dołu powinna być śrubka mocująca obudowę. Wykręć ją i rozbierz dozownik.
Napuść wody do miseczki i porządnie wypłucz, wyczyść element. Wszystko powinno wrócić do normy.
Zobacz nasze inne artykuły:
Mam ekspres Magnifica 4000.b. po 2 latach użytkowania coś się stało i kiedy ustawiam potencjometr ilości wody (symbol filiżanki) na max. to otrzymuję tylko pół szklanki kawy. Chyba jest coś nie tak z potencjometrem (tak zasugerował jeden serwisant i zaproponował wysłanie ekspresu do naprawy na Węgry?!). Inny serwisant twierdzi, że coś jest zapchane. Zaproponował czyszczenie ekspresu za 400 zł … Czy ktoś miał taki problem?
Powodów może być kilka, ale ciekawe że coraz więcej ekspresów wysiada zaraz po gwarancji. Przepływomierz i potencjometr do sprawdzenia jako pierwsze. 400zł to sporo, ale za sprawdzenie i wyczyszczenie całego urządzenia nie jest to jakaś wygórowana kwota. Dobre sprawdzenie i czyszczenie to ze 4godz. faktycznej pracy.
Ekspres krups EA 89.
Żona wsypała kawę smakową i młynek został zapchany.
Po dokładnym oczyszczeniu młynka krążki są bardzo cienkie mimo, że młynek pracuje 8 sekund. Tylko espresso ma smak kawy.
Co robić?
Cze przeprowadzić kalibrach, czy wymienić młynek.
U mnie też tym miejscem woda leci do tacki zamiast do zaparzać a czy do kubka i to za każdym razem!, czy pomoże ktoś z czym może byc problem?
a rozbierał Pan eskspres? może być wyciek między bojlerem a zaworkiem albo sprężynka się ułamała.
Co w przypadku kiedy wycieku nie ma, odpinając pierwszy wężyk za pompą wody podczas testu nie da się zatrzymać strumienia wody co świadczy o sprawności pompy, tam też woda wylatuję poprawnie. Ekspres robi za mało kawy ale też ma problem ze spienieniem mleka oraz zrobieniem ciepłej wody. Zauważyłem że woda wychodząca z grzałki ma dodatkowo pęcherzyki powietrza które utrudniają stabilny przepływ. Skoro w układzie jest ciśnienie to raczej nie powinno być mowy o zasysaniu lewego powietrza. Mowa o ESAM5600. Podczas przygotowywania ciepłej wody efekt jert taki że wylatują krople na przemian z parą, a czasem pojawia się ciągły strumień. O… Czytaj więcej »
A co jak ekspres pierwszą kawę robi mniejsza drugą normalną trzecią mniejszą a kolejne dwie znowu normalne? Gdy robi mniejszą to woda ucieka dziurką pokazaną na screenie. Ekspres Neff C77V60N2