Lodówka brzęczy

pawel | 19 października 2021

Często zdarza się, że włączona lodówka brzęczy i wydaje dziwne dźwięki. Hałas może zirytować niejednego domownika. Jak poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy.


Awaria agregatu

Możliwe, że źródłem brzęczenia w lodówce jest prawdopodobnie agregat (sprężarka). Pewien poziom głośności tej części jest normalny i dopuszczalny w związku z pracą urządzenia. Im starsza lodówka, tym głośniejsza może stawać się sprężarka. To samo dotyczy przeciążenia lodówki. Jeśli mamy tendencję do gromadzenia produktów w lodówce to niestety urządzenie będzie stale pracować pod obciążeniem, szczególnie latem kiedy są duże różnice temperatur.

Nie zawsze jest tak, że trzeba wymienić od razu sprężarkę. Jeśli jednak jej wymiana jest konieczna – wezwij fachowca. Samodzielne wymiany tego typu części są niebezpieczne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Przy okazji wymiany sprężarki wymienia się również osuszacz.

Uszkodzony wentylator w lodówce

Lodówka brzęczy z wielu powodów. Jednym z nich może być połamane śmigło wentylatora. Ryzyko niesprawnego działania tego elementu jest wyższe w przypadku lodówek No Frost. Jeśli hałas nasila się po otwarciu drzwi, to warto przyjrzeć się właśnie tej części. Dostęp do wentylatora nie jest trudny. Wystarczy zdemontować obudowę przednią, która zazwyczaj przymocowana jest na kilka śrub. Uszkodzony wentylator może wpadać w rezonans i drgać również z powodu przysłonięcia go artykułami spożywczymi. Ważne jest, aby zachować przestrzeń między ściankami lodówki a jedzeniem, wtedy zachowamy odpowiednią cyrkulację powietrza.

Spróbuj także rozmrozić urządzenie i pozbyć się lodu oraz wody, a następnie ponownie je uruchomić. Jeżeli nadal nie pracuje prawidłowo, wskazuje to na prawdopodobną usterkę wentylatora.

Złe umiejscowienie lodówki

Lodówka podczas pracy nieustannie wibruje. Odgłos brzęczenia może wynikać ze zbyt małej odległości urządzenia od ściany. Spróbuj odsunąć lodówkę od ściany o ok. 5 cm – tak zaleca producent w każdej instrukcji obsługi. Jeśli to nie pomoże szukaj dalej. Może skraplacz jest zabrudzony z tyłu lodówki. Osadza się na nim kurz, a rzadko odsuwamy lodówkę, aby wyczyścić tamte rejony.

lodówka-brzęczy

Niedokładne wypoziomowanie lodówki

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest pozycja lodówki w stosunku do podłogi. Lodówka powinna być w stosunku do niej idealnie prostopadła. Aby sprawdzić pozycję najlepiej będzie wykorzystać poziomicę. Usterkę usuwamy regulując nóżki albo – jeśli urządzenie takiego nie posiada – podkładając coś pod nóżki, np. matę gumową. Pamiętajmy, że po korekcie pozycja lodówki musi pozostać stabilna.

Nieszczelna uszczelka drzwi lodówki

W przypadku, kiedy lodówka buczy szczególnie podczas otwierania lub zamykania je drzwi, możliwą przyczyną jest uszczelka. Możliwe, że nie została ona prawidłowo nałożona bądź poluzowała się i odstaje w niektórych miejscach. Ciepłe powietrze przedostające się do urządzenia przez nieszczelności może spowodować właśnie te dziwne dźwięki.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 47

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Tomek

Witam. Wszystko teoretycznie poprawione. Moim błędem jest nie wzywanie serwisu gdy lodówka była na gwarancji. W tym przypadku LG. Nie wspomnę o kiepskim serwisie po serwisowym. Historia lodówki jeszcze się nie skończyła (za oknem). Straty po 4 latach to nerwica żony i bezsenność oraz rozwód. Zastanawia mnie fakt nowych lodówek oraz ich jakości w odniesieniu do miejsca produkcji. Szukam najcichszej.

Kaja

A gdzie jest wentylator?

Aleksandra

Proszę napisać na [email protected] i podesłać zdjęcie tabliczki znamionowej, podeślemy rysunek złożeniowy.

3
0
Będę wdzięczny za komentarze.x