Kostkarka przecieka

katarzyna | 5 grudnia 2019

Obecnie lodówki posiadają wiele funkcji. To nie jest już tylko chłodzenie i zamrażanie jedzenia, ale również dystrybucja wody czy kostek lodu. Jeśli posiadamy lodówkę z kostkarką, nie musimy kupować pojemniczków czy woreczków na lód, co zdecydowanie ułatwia przygotowanie zimnych napojów. Jeżeli zauważyłeś, że kostkarka przecieka – to dobrze trafiłeś. Ten artykuł ma za zadanie pomóc Ci zdiagnozować i rozwiązać problem.


Uszkodzony elektrozawór kostkarki

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie elektrozaworu wymagane jest odpowiednie ciśnienie. Jeżeli ciśnienie wody jest zbyt niskie, elektrozawór może nie odciąć do końca dopływu wody po wyłączeniu zasilania. W rezultacie elektrozawór przepuści wodę i z kostkarki będzie ciekła woda. Należy sprawdzić przepływ wody i ciśnienie. Jeżeli ciśnienie wody jest odpowiednie, prawdopodobnie uszkodzony jest elektrozawór.

Elektrozawór może nie zamykać się do końca lub zablokował się w pozycji otwartej. Jeśli zawór nie działa prawidłowo, będzie konieczna jego wymiana. Jeżeli Twoim dostawcą wody jest miejska sieć wodociągowa, możesz zgłosić się i dowiedzieć jakie ciśnienie jest akurat w Twojej okolicy na przyłączu. 

Nieszczelny zbiornik na lód kostkarki

Jednym z elementów kostkarki, który może powodować wyciek jest zbiornik na lód. Z biegiem czasu, plastik może się zwyczajnie zniszczyć i pęknąć z powodu starości. Sklejanie takiego zbiornika niewiele pomoże, ponieważ pęknięcie może się odnowić.

kostkarka przecieka
Źródło: al.to

Niesprawny element wewnątrz kostkarki

Z kostkarki cieknie woda, ponieważ bardzo możliwe, że popsuł się jeden z jej elementów. Producenci zazwyczaj sprzedają kompletne kostkarki, dlatego możliwe, że będziesz musiał wymienić całość. W przypadku kostkarki manualnej sprawa jest o tyle prostsza, ponieważ nie są skomplikowane w budowie oraz nie posiadają elektroniki.

Nieszczelna uszczelka drzwi lodówki

Może wydawać się to dość prozaiczne, jednak możliwe, że w naszej lodówce pojawiła się jakaś nieszczelność w uszczelce drzwi. Jeśli drzwi nie są prawidłowo domknięte, ciepłe powietrze dostaje się do komory zamrażarki, przez co temperatura wewnątrz wzrasta. Pod wpływem wyższej temperatury lód może topnieć, co powoduje wyciek z kostkarki. 

kostkarka przecieka w lodowce ze wzgledu na uszczelke

Rozszczelniony wlot wody w kostkarce

Przyłącze wody do kostkarki gwarantuje niezakłócony dostęp świeżej wody, dzięki której robią się kostki lodu w kostkarce. Jeżeli uszczelka jest pęknięta albo zakamieniona to może woda się przedostawać i lać po wężyku. Kostkarka w tym przypadku będzie nam przeciekać. Sprawdź połączenia i szczelność przyłączy do wody.

Niedziałający parownik zamrażarki

Możliwe, że przyczyną przecieku kostkarki jest brak reakcji ze strony parownika zamrażarki. Dzięki parownikowi możliwe jest utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury w komorze zamrażarki. Jeśli temperatura wzrośnie, to kostki lodu mogą rozpuścić się, co spowoduje wyciek wody.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ryszard

czy klapka zamykająca wylot z kostkarki ma być zamknięta czy cały czas otwarta jezeli nie to pewno jest to przyczyną cieknięcia wody

Arleta Berus

Czy chodzi o ten element – dźwignię kostkarki? https://north.pl/czesci-agd/czesci-do-lodowek/dzwignie-do-lodowek,g727414.html

Beata

Czy otwór zsypni lodu powinien być otwarty? Kupiłam lodówkę Samsung się by się z koszykarką i nie wyskakuje lód. Po naciśnięciu przycisku słychać że coś się dzieje, ale lód na zewnątrz nie wyskakuje. Na drzwiach jest otwór zsypni zamknięty, czy tak powinno być?

Bogdan

Posiadamy lodówkę LG Side by side z linii Art Flower z kostkarką i dystrybutorem wody. Woda dociera – Kostkarka działa poprawnie. Natomiast po naciśnięciu łopatki dystrybutora wody, ta nie wydostaje się z z dystrybutora tylko leci u dołu drzwi. Widać wężyk za zaworem jest rozłączony lub uszkodzony. W związku z tym mam zapytanie jak dostać się do dystrybutora wody aby dokonać wymiany. Czy konieczne jest rozbieranie kompletne drzwi zamrażalnika czy można zdemontować panel kontrolny od przodu aby dostać się do zaworów i podłączeń wody na dystrybutorze wody?

Pozdrowienia
Bogdan

Aleksandra

Żeby sprawdzić coś w tym temacie potrzebujemy dokładny model urządzenia z tabliczki znamionowej.

Bogdan

Lodówka „LG ART FLOWER GR-P217LCAJ”, czasami można spotkać jako GR-C z kolorowym wyświetlaczem. Z oględzin wynika, że jedyny sposób to od przodu, jako pierwszy demontaż uchwytu i dalej. Potrzebne instrukcje jak zdjąć uchwyt, zdemontować panel aby dostać się do śrdoka. Jak odpiąć wkładkę z kamykami Swarowskiego aby odkręcić uchwyt, jak zdjąć panel, itd…..

Pozdrowienia

Bogdan

Aleksandra

Możemy wysłać rysunek złożeniowy urządzenia. Niestety konkretnych instrukcji nie posiadamy.

Bogdan

Jeśli idzie o rysunek złożeniowy do zamówienia części to ten już mam. Problem, że nie ma instrukcji serwisowej, wyskakuje GR-P 257 chociaż w tytule jest GR-P 217. Na YT żadnych filmów też nie ma. Ale rysunek złożeniowy czasami pokazuje kolejność montażu czy demontażu. Może jest coś innego. Jeśli można prosić, będę zobowiązany.

Pozdrowienia

Bogdan.

Aleksandra

Niestety nie dysponujemy innymi informacjami. Nasza firma zajmuje się sprzedażą części RTV i AGD, nie prowadzimy serwisu.

Bogdan

Niestety, nawet serwis nic nie ma na temat tej lodówki.