Klimatyzacja głośno pracuje

katarzyna | 16 lutego 2017

Zdarza się, że po włączeniu klimatyzacji dźwięk jaki towarzyszy jej pracy jest zupełnie inny od normalnego. Niektórzy opisują go jako „brzęczenie”, inni – „metaliczny odgłos”. Dźwięk sam w sobie nie powoduje poważnego dyskomfortu u użytkownika, jednak stanowi wyraźny sygnał, że z urządzeniem coś jest nie tak i warto byłoby uważniej przyjrzeć się niektórym jego elementom. Dlaczego klimatyzacja głośno pracuje?

Wadliwa sprężarka

Zużywająca się sprężarka może głośniej pracować. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, nie oznacza to, że konieczna jest jej wymiana. Głośno pracująca może posłużyć nam jeszcze przez kilka lat. Jeżeli jednak wolisz ją wymienić, koniecznie poproś o to wykwalifikowany serwis.


Uszkodzony silnik wentylatora

Kolejnym elementem, który może być odpowiedzialny za hałas, jest silnik wentylatora. Żeby sprawdzić, czy to tu tkwi przyczyna, należy podłączyć na moment wentylator. Jeśli na kostce widać napięcie, a wentylator nie działa na żadnym biegu – oto przyczyna. Uszkodzenie może polegać na odklejeniu się magnesów – w tej sytuacji należy zdjąć obudowę, wyjąć i przeczyścić magnesy, a następnie przykleić je na miejsce i założyć obudowę. Możliwe, że śmigło ociera o obudowę. Jeżeli tak nie jest, a silnik wentylatora nadal głośno pracuje, możliwe, że zużyły się łożyska silnika. Sprawdź je – jeśli łożyska są zużyte, wymień silnik wentylatora. Jeżeli nie znasz się na elektronice, wezwij odpowiedni serwis.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 16

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x