Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 8
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 6 listopada 2018
Pleśń w dolnej szufladzie lodówki – lub w którymkolwiek miejscu urządzenia – nie należy do najprzyjemniejszych odkryć. Najniższa szuflada w chłodziarce przeznaczona jest do przechowywania warzyw i owoców. Jeżeli posiadasz lodówkę bez możliwości regulacji wilgotności w komorze lub systemów wentylacyjnych, to niestety Twoje urządzenie jest bardziej podatne na rozwój pleśni.
Pleśń nie pojawia się na balkonikach czy na górnej półce, tylko zawsze na dole. Po wnikliwej obserwacji ma to swoje uzasadnienie. Dolna półka w lodówce posiada najniższą temperaturę, ponieważ ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się do góry. Na przechowywanych warzywach pojawiają się kropelki wody, która zaczyna osadzać się również na ściankach. Takie wilgotne środowisko to prosta droga do powstania pleśni.
Warzywa i owoce składają się w dużej mierze z wody – powstają więc krople. Ustawienie termostatu nie ma na to wpływu, ponieważ w dolnej komorze panują inne warunki, niż w pozostałych częściach lodówki. Stąd niektórzy producenci lodówek oferują dodatkowe komory świeżości z możliwością regulacji wilgotności powietrza w lodówkach. Takie rozwiązanie pozwala na sterowanie mikroklimatem w komorze, w zależności od przechowywanych produktów. Wszystko dzieje się niezależnie od pozostałej części chłodziarko – zamrażarki.
Dodatkowe plusy z użytkowania komory z regulacją wilgotności:
Problem z pleśnią może wracać, ale jest kilka czynności, które warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim zostawiać lekko uchyloną dolną szufladę oraz stosować maty pochłaniające wilgoć. Ewentualnie domowy sposób włożyć zwykłą gąbkę do środka komory. Na pewno pomoże to zachować świeżość warzyw i owoców na dłużej.