Czy Twoja zmywarka dziwnie się zachowuje? A może próbujesz nastawić program i zmywarka ciągle pobiera wodę? Diagnozujemy usterki w sprzęcie domowym. Pomagamy w doborze części zamiennych i dbamy o sprzęt, aby przedłużyć jego żywotność.
Dlaczego zmywarka ciągle pobiera wodę:
- błędne wskazania przepływomierza
- błędne wskazania hydrostatu
- wadliwy elektrozawór
- problem z wężem Aquastop
Przepływomierz i hydrostat – jak wpływają na pracę zmywarki?
Przepływomierz to element, który najczęściej znajduje się od razu na płaszczu wodnym. Jest on bardzo istotnym czujnikiem dla układu hydrostatycznego. Ma za zadanie przesyłać informacje na temat ilości wody przepuszczonej przez układ hydrostatyczny. Informacja ta jest wysyłana do programatora, a urządzenie może dzięki temu rozpocząć pobieranie wody bądź odciągnąć jej nadmiar. Ze względu na to, że przepływomierz jest zazwyczaj na płaszczu wodnym, producenci często sprzedają te elementy w komplecie. Dotyczy to jednak głównie modeli nowszych. Te około 10-letnie i starsze wyposażone były w hydrostaty.
Wskazania hydrostatu są kluczem do osiągnięcia odpowiedniego poziomu wody w zmywarce, aby przeprowadzić skuteczne zmywanie. Jeżeli hydrostat przekłamuje zmywarka ciągle pobiera wodę lub może pobierać jej bardzo mało, co w efekcie nie domyje nam naczyń. W zmywarkach hydrostat wygląda podobnie, jak w pralkach. Jest to okrągły element z rurką wystającą. Podpięta jest do niego złączka elektryczna, która przekazuje informacje z modułu sterującego. Na hydrostacie znajdują się 3 śrubki, które świadczą o stanie wody. Ustawione są fabrycznie, zatem kręcenie na własna rękę może okazać się niebezpieczne dla urządzenia.
Elektrozawór i wąż Aquastop – jakie jest ich zadanie w zmywarce?
Zmywarka pobiera wodę przez elektrozawór (zamontowany wewnątrz urządzenia) lub Aquastop (zawór zamontowany na wężu). To, w co konkretnie wyposażona jest zmywarka, zależy od tego, czy jest to nowszy czy starszy model oraz od technologii, jakiej zdecydował się użyć producent. Aquastop znajdziemy często w nowszych zmywarkach.
Elektrozawór ma za zadanie otwierać i odcinać dopływ wody. W przypadku jego zablokowania się w pozycji otwartej, woda będzie ciągle pobierana do wnętrza komory, aż się zacznie przelewać. Najbezpieczniej od razu zakręcić zawór wody.
Aquastop odcina pobór wody – w tym samym czasie uruchomiona zostaje pompa, która ją odciąga. W przypadku węża Aquastop sytuacja wygląda tak, że zawór może ulec uszkodzeniu i zamiast kupować nowy można posiłkować się zestawem naprawczym. Nagraliśmy filmik instruktażowy, gdzie widać krok po kroku, jak przeprowadzić samodzielną naprawę.
Jeżeli powyższe rady nie pomogły Ci w zdiagnozowaniu problemu, zalecamy kontakt z serwisem – przyczyna usterki może okazać się poważniejsza.