Kody błędów w zmywarce Whirlpool ADPF851 WH

katarzyna | 7 grudnia 2020

Zmywarka Whirlpool ADPF851 WH jest zdecydowanie prostym urządzeniem myjącym. Może zmywać w 6 programach i 4 temperaturach z tego 40 stopni to najniższa a 70 najwyższa. Wąska, bo mierzy zaledwie niecałe 45 cm szerokości. Pasuje do małych kuchni, gdzie wszystko jest wyliczone, co do centymetra.

Jak każdy sprzęt posiada również swoje dolegliwości, co można zweryfikować za pomocą kodów błędów. Sprawdź, co przygotowaliśmy.

Kody błędów w zmywarce Whirlpool ADPF851 WH

E1 lub program intensywny miga

Problem z dopływem wody. Jeżeli po 4 minutach nie nastąpi pobór wody w zmywarce, urządzenie wyrzuca błąd E1. Woda wypompowywuje się do momentu, gdy przepływomierz nie wyśle sygnału do modułu sterującego przez 120 sekund, po czym pompa odpływowa pozostanie nieaktywna.

Co należy sprawdzić?

Jeżeli w zmywarce Whirlpool ADPF851 WH pojawił się błąd E1 na początek sprawdź wąż dopływowy. Możliwe, że zagiął się i/lub sitko zatkało się na dopływie. Często osadza się kamień, który blokuje przepływ i woda zamiast lecieć mocnym strumieniem kapie.

Kolejną przyczyną może być elektrozawór, który się nie otwiera. W tym modelu zmywarki akurat występuje razem z aquastop. Wymiana węża powinna rozwiązać problem, należy tylko sprawdzić kostkę elektryczną, czy jest taka sama, jak w oryginalnym wężu.

E3 lub program eco miga

Problem z grzałką. Jeśli zmywarka nie osiągnie zadanej temperatury w ciągu 25 minut to wyskoczy błąd E3. W tym przypadku akurat czujnik temperatury NTC jest sprawny, czyli grzałka musi być przepalona lub uległa zwarciu.

W zmywarce Whirlpool ADPF851 WH grzałka występuje jako oddzielna część i można ją bez problemu wymienić. Kształtem przypomina spiralę, do której dochodzą dwa konektory. Jeżeli chcesz się upewnić, czy na pewno grzałka jest uszkodzona – wyjmij miernik i przyłóż przyrządy miernicze do grzałki. Tym sposobem możesz sprawdzić ciągłość obwodu. Wcześniej ustaw miernik na buzzer.

E4 lub ikonka nabłyszczacza miga z programem 70˚C

Błąd poziomu wody. W przypadku wykrycia nieprawidłowego poziomu wody podczas pracy zmywarki (nie podczas doprowadzania wody) wyświetla się „błąd poziomu wody” – nadmiar będzie wypompowywany po każdym dopływie wody. Usterka poziomu wody jest szalenie ważna. Jeśli zmywarka wykryje błąd poziomu wody dalsze błędy nie będą już wyświetlane.

Jeśli błąd poziomu wody pojawi się podczas cyklu zmywania, pompa obiegowa pozostanie aktywna jeszcze przez 2 minuty. Gdy w tym czasie otworzysz drzwi zmywarki to silnik pompy obiegowej zatrzyma się i przestanie działać.

W zmywarce Whirlpool ADPF851 WH występuje klasyczny hydrostat zwany również presostatem. Monitoruje 3 stany wody: przepełnienie, praca normalna oraz niski poziom wody. Samodzielna regulacja hydrostatu może doprowadzić do rozregulowania i w dalszej konsekwencji problemy ze zmywarką.

E6  lub symbol szkła miga

Błąd czujnika NTC – otwarty obwód. Jeśli w ciągu 10 minut zmywarka nie osiągnie zadanej temperatury to czujnik NTC zasygnalizuje przerwę w obwodzie. Zegar przeskoczy na kolejny etap i naczynia mogą być zmywane w zimnej wodzie.

Czujnik NTC działa tak samo, jak w większości urządzeniach wykorzystujących grzałkę w swojej pracy, czyli piekarnik, lodówka, pralka. Powinien zmieniać wartość rezystancji wraz ze zmianą temperatury. Na przykład w lodówkach opór maleje wraz ze wzrostem temp., a w przypadku piekarnika im wyższa temp. otoczenia tym opór wzrasta. Z kolei w zmywarce oporność spada wraz ze wzrostem temperatury.

E7 lub dioda szybkiego mycia

Zwarcie czujnika NTC.

Zmywarka Whirlpool ADPF851 WH
Źródło: citilink.ru

Wartości znamionowe dla poszczególnych części w zmywarce

Wartości rezystancji dla czujnika temperatury NTC

TemperaturaRezystancja
20˚C12,11 kΩ
25˚C10,00 kΩ
30˚C8,30 kΩ
35˚C6,93 kΩ
40˚C5,81 kΩ
50˚C4,15 kΩ
60˚C3,01 kΩ
70˚C2,22 kΩ
80˚C1,67 kΩ
85˚C1,45 kΩ

Inne części w zmywarce:

Silnik pompy myjącejNapięcie 220 – 240 V / 50 HzMoc 35- 120 W
Kondensator rozruchowy przy pompie3µF
GrzałkaNapięcie 230 – 240 V / 50 HzMoc 1,8 kWRezystancja przy temp. 20˚C wynosi 30ΩSzybkość nagrzewania 2˚C/minSamoczynne odłączenie termostatu przy temp. wody około 98 ˚C

Samodzielna naprawa zmywarki wcale nie musi być trudna, jeżeli wiemy z czym mamy do czynienia. Jeżeli nie czujesz się na siłach lub twoje umiejętności nie pozwalają na wykonywanie domowych napraw, lepiej zlecić to fachowcom.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz

Witam, posiadam zmywarkę Whirpool ADG 7557. Gdy włączę zmywanie po jakimś czasie zaczyna cały czas pikać. Gdy ją otworzę, to dioda od programów przestawia się na program płukanie i miga kontrolka start (trzy razy i przerwa, trzy razy i przerwa….) Proszę o podpowiedź jak odczytać ten błąd?