Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 19
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 9 lutego 2017
Silne wibracje, którym towarzyszy hałas nie wróżą nic dobrego w lodówce. Niewielkie, prawie niezauważalne wibracje są dla urządzenia czymś normalnym, co jasno określa producent w instrukcjach obsługi. Jeśli jednak ich intensywność staje się męcząca, spróbujmy określić przyczynę.
Należy sprawdzić czy lodówka jest prawidłowo wypoziomowana w stosunku do podłogi za pomocą poziomicy. Usunięcie ewentualnego problemu sprowadzi się do regulacji nóżek (jeśli jest taka możliwość) lub podłożenia maty antywibracyjnej. Wypoziomowanie lodówki jest kluczowe, jeżeli chcemy, aby równo pracowała i chłodziła.
Jeśli agregat zostanie uszkodzony lub będzie pracował na tyle intensywnie, że pojawi się ryzyko przegrzania – może to powodować, że lodówka zacznie się trząść. Naprawy sprężarki mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych serwisantów z prostej przyczyny. Czynnik chłodzący znajduje się w sprężarce i jakakolwiek niepowołana ingerencja może być niebezpieczna.
Ostatnim elementem, który warto sprawdzić jest starter, znajdujący się przy sprężarce. Jeśli jest uszkodzony, może nie być w stanie skutecznie uruchomić pracy sprężarki. Jeśli tak się dzieje, nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej mocy – lodówka wówczas po kilku sekundach pracy sprężarki wyłącza się wpadając w wibracje.
Wymiana klixona zazwyczaj jest prosta, można ją porównać do zwykłej wymiany żarówki, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej skorzystać z pomocy serwisanta.
Zadaniem kondensatora w lodówce jest przekazanie wysokiego napięcia do uruchomienia agregatu. Obok klixona stanowi równie ważne ogniwo w pracy czynnika chłodzącego. Jeżeli kondensator nierówno pracuje może „szarpać” sprężarką. Wymiana kondensatora na nowy powinna rozwiązać problem.