Kody błędów w ekspresie Philips

katarzyna | 2 października 2020

Ekspresy do kawy obok urządzeń do pielęgnacji ciała marki Philips zajmują wysoką pozycję na liście chętnie wybieranych sprzętów. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ większość ciśnieniowych ekspresów powstaje we współpracy z marką Saeco. Jak każda maszyna do przygotowywania kawy posiadają swoje wady i zalety. Dzisiaj skupimy się bardziej na tych pierwszych, czyli co może nas spotkać w trakcie eksploatacji, a dokładniej kody błędów w ekspresie Philips.

Na bazie określonej grupy ekspresów Philips z serii 2000, 2100, 3000, 3100, 4000 oraz 5000 objaśnimy znaczenie poszczególnych kodów błędów. Warto pamiętać, że samodzielna naprawa ekspresu wcale nie jest taka prosta i należy podchodzić do niej z wielką ostrożnością. Z prostej przyczyny – większość elementów obudowy jest wykonana z plastiku i łatwo można połamać w trakcie rozkręcania maszyny.

kody błędów w ekspresie Philips

Ponadto, jakiekolwiek nieprawidłowe włożenie części do ekspresu może skutkować przerwaniem pracy lub większą awarią niż dotychczas. Niemniej zaznajomienie się z tematem, co mogło się uszkodzić jest warte uwagi, aby wiedzieć z jakimi trzeba się liczyć kosztami naprawy. Sprawdź więc co oznaczają poszczególne kody błędów w ekspresie.

Modele z wyświetlaczem sygnalizują kod błędu w postaci numeru. Philips określa to mianem błędu przycisku serwisowego.

Kod nr. 1 – zablokowanie lejka kawy

Sytuacja ma miejsce, gdy nie czyścimy na bieżąco jednostki zaparzającej oraz wlotu kawy ziarnistej. Podczas mielenia kawy w młynku powstaje mnóstwo pyłu i drobno zmielonych ziarenek kawy. Osadzając się na ściankach ekspresu, mogą spowodować zapchanie obiegu. Warto przeczyścić wyciorem wlot kawy oraz odłączyć zasilanie i wyjąć zaparzacz.

Przetrzeć szmatką nagromadzony osad i włożyć z powrotem do urządzenia. Jeżeli pokrętło zmielenia ziaren ustawione jest na najdrobniejsze, zaleca się jego zmianę na średni stopień zmielenia. Dodatkowo zwróć uwagę na rodzaj ziaren. Kawy smakowe zawierają w swoim składzie sporo olejków eterycznych, które zapychają urządzenie.

Kod nr. 3 i 4 – zablokowany zaparzacz

Jednostka zaparzająca wymaga stałej konserwacji przez użytkowników korzystających z ekspresu. Co pod tym pojęciem się kryje? Przede wszystkim mycie pod bieżącą wodą oraz smarowanie elementów ruchomych.

Pamiętaj, aby odczekać aż zaparzacz całkowicie wyschnie, zanim go włożysz do maszyny. Ustaw go we właściwej pozycji, w innym przypadku zablokujesz ekspres.

Kod nr. 5 – ekspres nie robi kawy

Ten kod błędu w ekspresie Philips posiada wiele znaczeń, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na usterkę. Przede wszystkim – pobór wody z pojemnika. Czasami zdarza się taka sytuacja, że podczas wsypywania kawy do zbiornika część ziarenek może wpaść do gniazda zaworu pobierającego wodę. Niechcący zablokuje to możliwość poboru wody do zaparzenia kawy.

Kolejny przypadek to zapowietrzony ekspres. Pusty obieg w maszynie może być skutkiem niewłaściwego zamontowania filtra wody. Jeżeli nie napełnimy go przed włożeniem do pojemnika zgodnie z instrukcją to możemy spodziewać się zablokowania przepływu wody.

kody błędów w ekspresie Philips

Dodatkowo dochodzi kamień, co jest naturalnym następstwem, ponieważ każde urządzenie domowe wykorzystujące wodę do pracy pokrywa się z biegiem czasu osadami wapiennymi. A ten skutecznie potrafi ograniczyć, a nawet zablokować przepływ wody w ekspresie. Dlatego tak ważne jest odkamienianie maszyny i czyszczenie jej dedykowanymi preparatami.

Prewencyjnie przy okazji kodu nr. 5 w ekspresie Philips przeczyść jednostkę zaparzającą zgodnie z instrukcją powyżej.

Problem z poborem wody przez ekspres może mieć źródło w pompie. Jeżeli nie załącza się pompa, nie ma możliwości przetłoczenia wody do zaparzenia kawy. Aby sprawdzić, czy działa, spróbuj odłączyć ją od maszyny i sprawdź pod kątem przepływu prądu. Zwykły miernik powinnien wystarczyć do pomiaru.

Kod nr. 14 – przegrzanie ekspresu

Teoretycznie ekspres do kawy nie powinien się przegrzewać, ponieważ wyposażony jest w termostaty, czujniki oraz zabezpieczenia. Jeżeli grzałka, czy bojler w ekspresie osiąga zbyt wysoką wartość automatycznie leci informacja do termostatu i ten odcina zasilanie. W przypadku tego kodu zalecamy odłączenie urządzenia ze źródła zasilania i odczekanie kilkanaście minut aż maszyna ostygnie. Zazwyczaj ekspresy z serii 2000, 3000, 4000 przeznaczone są do użytkowania w domu, w biurze, a nie na skalę przemysłową, gdzie przemiał kaw jest kilkadziesiąt dziennie.

Kod nr. 19 – ekspres musi osiągnąć temperaturę pokojową

Zanim przystąpisz do pierwszego uruchomienia maszyny po dłuższej bezczynności albo po transporcie w inne miejsce, odczekaj aż osiągnie temperaturę pokojową.

Powyższe kody błędów w ekspresie Philips to najczęstsze usterki spotykane w tych konkretnych modelach. Zanim wezwiesz fachowca, zapoznaj się z możliwym rozwiązaniem i spróbuj zdiagnozować uszkodzenie. Pamiętaj, że dzięki regularnej konserwacji maszyny możemy zapobiec wielu awariom. Istotnym czynnikiem branym pod uwagę jest woda. Im bardziej twarda w naszej sieci wodociągowej, tym tego kamienia osadza się więcej. Stosowanie filtrów zmiękczających wodę jest konieczne!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.7 / 5. Liczba głosów: 42

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x