Jeśli zastanawiasz się czym są kody błędów, pralka Teka wyświetla je, aby zasygnalizować problemy z poszczególnymi elementami lub funkcjami urządzenia. Co oznacza każdy z nich? Jak go naprawić? Poniżej prezentujemy zarówno kody błędów, jak i potencjalne rozwiązania, które mogą pomóc w naprawieniu problemu.
Kody błędów, pralka Teka – co oznaczają?
Sprawdź, jakie kody błędów możemy zobaczyć na wyświetlaczu pralki Teka:
- E01/ E30 – problem z zamknięciem drzwi/ nieprawidłowo zamknięte drzwi,
- E02 – problem z dopływem wody/ zbyt niskie ciśnienie wody/ zbyt niski poziom wody,
- E10 – problem z wlotem wody lub błąd komunikacji,
- E03 – awaria pompy/ zanieczyszczony filtr pompy/ problem z pompą odpływową/ pralka nie odprowadza wody,
- E04 – zbyt duża ilość wody lub piany, przelanie,
- E05 – awaria grzałki lub czujnika temperatury,
- E06 – awaria silnika,
- E07 – problem z modułem elektronicznym/ problem z silnikiem/ problem z drzwiami,
- E08 – problem z silnikiem/ napięcie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie,
- E09 – zbyt wysokie lub zbyt niskie napięcie,
- E10 – błąd komunikacji/ problem z dopływem wody w trakcie cyklu prania,
- E12 – przelew wody,
- E21 – problem ze spuszczaniem wody,
- EXX/ inny – niezidentyfikowany problem.
Powyższe kody błędów w niektórych modelach mogą być oznaczane także jako Err 1, Err 2, etc., lub bez poprzedzającego „główną” cyfrę zera (np. E4 zamiast E04). Będą oznaczać dokładnie to samo.
W modelach bez wyświetlacza, kody błędów sygnalizowane są za pomocą konkretnej liczby mignięć diody LED, np:
- 2 mignięcia diody – problem z dopływem wody/ zbyt niskie ciśnienie wody/ zbyt niski poziom wody,
- 3 mignięcia diody – problem ze spuszczaniem wody,
- 4 mignięcia diody – zbyt duża ilość wody i/lub piany,
- 7 mignięć diody – problem z drzwiami.
Kod E01/ E30
To kod, który oznacza nieprawidłowe zamknięcie drzwiczek urządzenia. Domknij drzwi prawidłowo, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, i ponownie uruchom pralkę.
Kod E02
Ten kod sygnalizuje problem z dopływem wody – jej zbyt niski poziom lub zbyt niskie ciśnienie. Zacznij od sprawdzenia, czy dopływ wody jest włączony. Następnie sprawdź wąż dopływowy – nie powinien być zagięty czy wykręcony. W razie konieczności, wyprostuj go. Skontroluj także stan filtra – a w razie potrzeby usuń zanieczyszczenia i odetkaj element.
Kod E03
…czyli problem z odpływem wody. Możliwa usterka pompy czy zanieczyszczony filtr. W pierwszej kolejności wyczyść filtr. Następnie upewnij się, że filtr odpływowy nie jest zagięty lub ściśnięty i w razie potrzeby wyprostuj go.
Kod E04
Kod sygnalizujący zbyt wysoki poziom wody i/ lub zbyt dużo piany. Sprawdź czy ilość użytego detergentu nie jest za duża i czy użyłeś odpowiedniego środka – na pewno przeznaczonego do prania. W przypadku zbyt dużej ilości wody, urządzenie powinno samo automatycznie zacząć ją odpompowywać. Kiedy pralka skończy odprowadzać wodę, wyłącz ją i skontaktuj się z serwisem.
Kod E05
Problem z czujnikiem temperatury lub grzałką. Stan grzałki możesz sprawdzić wizualnie. Wystarczy ocenić jej wygląd – jeżeli nie ma odkształceń, pęknięć czy nie jest czarna lub zakamieniona, prawdopodobnie jest sprawna. W następnej kolejności warto sprawdzić czujnik czy termostat.
Objawy uszkodzeń tych elementów są podobne do objawów uszkodzenia grzałki. Jeżeli więc upewnimy się, że grzałka działa, łatwo będzie dojść do tego, który element zawodzi. Objawy uszkodzenia obejmują; brak podgrzewania wody lub zbyt wysoką temperaturę prania czy brak przechodzenia do kolejnego etapu cyklu.
Kod E06
Jest to kod, który sygnalizuje awarię silnika pralki. W tym przypadku producent zaleca odłączenia urządzenia i skontaktowanie się z serwisem.
Kod E07
Powyższy kod w niektórych modelach może oznaczać problem z modułem elektrycznym lub silnikiem, a w niektórych problem z drzwiami. Upewnij się więc, że drzwi są prawidłowo zamknięte. Jeżeli nastąpiła awaria modułu, ze względów bezpieczeństwa najlepiej zostawić to fachowcom. Skontaktuj się z serwisem.
Kod E08
Problem z silnikiem lub zbyt wysokie/ zbyt niskie napięcie. Według producenta – w modelach, w których kod oznacza za wysokie lub za niskie napięcie – urządzenie samoistnie się wyłączy, jeżeli napięcie będzie niższe niż 150V lub wyższe, niż 260V. Kiedy napięcie wróci do nowy, pralka włączy się z powrotem.
Kod E09
Oznacza to zbyt niskie lub zbyt wysokie napięcie – tak jak w przypadku kodu powyżej.
Kod E10
Ten kod oznacza błąd komunikacji lub problem z doprowadzaniem wody w trakcie trwania cyklu. Zacznij od sprawdzenia, czy ciśnienie wody nie jest zbyt niskie. Wyprostuj wąż i skontroluj stan zaworu i filtra. Upewnij się, że elementy nie są zablokowane. W razie potrzeby wyczyść filtr.
Kod E12
Jest to sygnał przelewu wody. W takim przypadku producent zaleca wyłączenie i ponowne uruchomienie urządzenia.
Kod E21
Kod, oznaczający problem z odprowadzaniem wody. Najprawdopodobniej pompa spustowa jest zablokowana lub wąż odpływowy jest zatkany lub zawinięty. Wyprostuj lub odblokuj wąż, a także wyczyść filtr.
Kod EXX = inny kod
Jeżeli na wyświetlaczu pojawi się kod inny, niż te podane powyżej, problem jest niezidentyfikowany. Producent określa taki błąd, jako „inny” i zaleca uruchomić urządzenia ponownie. W przypadku ponownego pojawienia się kodu, należy skontaktować się z serwisem.
Kody błędów, pralka Teka – rozszyfrowane
Powyżej rozszyfrowaliśmy kody błędów. Pralka Teka, jako inteligentne urządzenie, zasygnalizuje problemy z konkretnymi podzespołami lub funkcjami. Większość z nich najprawdopodobniej rozwiążesz i szybko i samodzielnie. Pamiętaj, że w przypadku awarii modułu, najlepiej jest skontaktować się z fachowcem, ze względu na bezpieczeństwo.
Nowe części do pralek Teka znajdziesz TUTAJ.
Zobacz inne pomocne artykuły o pralkach: