Dlaczego pralka kopie?

katarzyna | 13 grudnia 2018

Urządzenia elektryczne mają to do siebie, iż niekiedy przy ich dotykaniu możemy odczuć nieprzyjemne doznania, które określamy mianem „kopania” przez prąd. W żargonie elektryków nazywa się to również, jako przebicie, które wynikać może z różnych przyczyn. Jak zatem rozwiązać problem, kiedy to nasza pralka kopie?
W starym budownictwie nie stosowało się gniazdek z tzw. Bolcem, co oznacza, że urządzenie nie ma uziemienia, a tym samym prawdopodobieństwo kopnięć jest o wiele większe. Jednakże warto pamiętać, że zamiana gniazdka nie zawsze pomoże, gdyż powód może być kompletnie inny.

1. Brak uziemienia

Według wielu specjalistów brak uziemienia, czyli tzw. bolca będzie przyczyną problemu. Sprawdź czy w gniazdkach w łazience znajdziesz bolce, jeśli nie, ich montaż jest jak najbardziej wskazany. Można zastosować również przedłużacz z bolcami tj. uziemieniem, który może rozwiązać problem. Jednak producenci urządzeń zalecają podłączenie pralek, zmywarek, lodówek bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Wiąże się to z bezpieczeństwem i zmniejszonym ryzykiem przepięć.

2. Uszkodzona izolacja elementów pralki

Tutaj należy bardzo dokładnie sprawdzić elementy izolacyjne: kondensatora, silnika, przewodów i włącznika urządzenia. Jeśli izolacja jest przetarta, przeżyła już swoje lata lub po prostu jest słaba, jej wymiana może rozwiązać problem. Jak pralka kopie to nic przyjemnego, a bolączka z którą można uporać się samodzielnie!

3. W starych pralkach to normalne

Kiedy doświadczymy, że nasza pralka kopie, przyczyną może być jej wiek. W przypadku pralek typu Polar, przebicie było czymś normalnym. Przy praniu, a szczególnie pierwszym, na obudowie zauważyć można było napięcie rzędu 100V. Warto również sprawdzić czy pralka jest sprawna. Jeśli okaże się, że ząb czasu nadgryzł już obudowę jak i elektrykę urządzenia, takie sytuacje mogą się zdarzać. Wymiana urządzenia na nowe rozwiąże problem. Szczególnie, gdy rdza zaatakowała na dobre nasze urządzenie.

Zdrowy rozsądek jest tutaj jak najbardziej wskazany. Jeśli przynajmniej raz doświadczyliśmy, iż pralka kopnęła nas prądem, warto uczulić się na takie sytuacje i dotykać jej wyłącznie, gdy jest odłączona od prądu. Wyjmowanie i wkładanie ubrań należy wykonywać tak, aby ograniczyć kontakt z bębnem i obudową do minimum.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 49

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x