Kategorie części
baground wizard
baground wizard
Wybierz swoje urządzenie, aby dobrać części
Suszarka Rodzaj urządzenia

Filtry do suszarek

Suszenie ubrań w suszarce polega na wtłaczaniu ciepłego powietrza do wnętrza bębna. Stąd powstają liczne nitki i kłębki kurzu w obrębie urządzenia. Aby nie trafiały do dalszego obiegu w urządzeniu, osiadają na filtrze. Filtr w suszarce zatrzymuje kłaczki z ubrań powstające podczas suszenia. Pełni ważną rolę, dlatego wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej po każdym suszeniu zajrzeć do filtra i oczyścić go pod bieżącą wodą. Poprawimy jakość suszenia i przedłużymy tym samym żywotność urządzenia.

strzałka rozwinięcia opisu
Dostępność

Jak wyczyścić filtry w suszarce?

Filtry do suszarki to części niezbędne w urządzeniu - ich głównym celem jest wychwytywanie wszystkiego, także kłaczków, co wychodzi przez otwór wentylacyjny. Zazwyczaj wyłapywane są jednak kawałki włókien, które odpadają od ubrań w trakcie procesu suszenia. Filtr do suszarki można łatwo wyjąć w celu wyczyszczenia go z wszystkiego, co odpadło - pamiętaj, aby robić to za każdym razem, po użyciu urządzenia.

Każdy klasyczny model ma podobną budowę i skład - twarda, półelastyczna plastikowa rama, dzięki której zachowuje swój kształt. W środku znajduje się sam filtr, który służy do wyłapywania kłaczków. Znajdziesz tu także filtry piankowe, a także filtry skraplaczy lub przeciwzakłóceniowe. Wkłada się je do specjalnej przegródki w suszarce do ubrań. Używając specjalnych filtrów ułatwiających odszukiwanie części, łatwo możesz znaleźć to, czego szukasz - część oryginalną, bądź jej fabryczny zamiennik. Nie zapomnij odwiedzić naszego kanału na YouTube, aby dowiedzieć się więcej o wymianie części sprzętów AGD.

Wybierz nowy filtr do suszarki i poznaj historię urządzenia

Teraz, kiedy wybrałeś już swój nowy filtr do suszarki w North, warto abyś poznał trochę historii tego urządzenia. Wynalazca suszarki elektrycznej, J. Ross Moore, mieszkał na farmie w Północnej Dakocie na początku XX wieku. Zmęczony wieszaniem mokrych ubrań na zewnątrz - co było niewygodne zwłaszcza w mroźne zimy - zbudował szopę, w środku zainstalował piec i tam wieszał ubrania do wyschnięcia.

Przez następne 3 dekady, Moore rozwijał swój pomysł na automatyczną suszarkę do ubrań. W końcu zbudował model bębnowy, który okazał się działać. Opracował on zarówno modele gazowe, jak i elektryczne, ale ze względu na trudności finansowe, musiał znaleźć producenta, który zgodzi się wyprodukować wynalazek. Po wielu odrzuceniach, Moore zawarł umowę z Hamilton Manufacturing Company of Two Rivers w stanie Wisconsin. Sprzedaż nowej, automatycznej suszarki do ubrań rozpoczęła się w 1938 roku, a model nazywał się "Czerwcowy Dzień". Suszarki znacznie wzrosły na popularności niedługo później, bo już w latach 40.

gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(6)
6990
Wyślemy dziś
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(15)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(31)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(20)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(46)
4280
Wyślemy dziś
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(10)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(33)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(98)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(36)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(4)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(9)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(52)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(3)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(22)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(1)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(16)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(4)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(3)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(12)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(13)
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(21)
chwileczkę Chwileczkę..
Określ swoje urządzenie, aby szybciej dobrać część. Wybierz producenta urządzenia

Filtry do suszarki wymagają czyszczenia!

filtr do suszarki

Ciepłe powietrze wtłaczane do bębna powoduje powstawanie licznych kłębków kurzu oraz nitek wewnątrz urządzenia. Filtr do suszarki ma za zadanie zatrzymać wszelkie ciała obca przed przedostaniem się do dalszego obiegu. Suszone tkaniny powodują unoszenie się pyłków i kłaczków w komorze bębna. Zaniedbanie czystości filtra do suszarki może doprowadzić do jego zapchania i niedrożności, co znacznie zwiększa ryzyko usterki urządzenia. Zablokowanie swobodnego przepływu powietrza może spowodować przegrzanie podzespołów uszkadzając je. Ponadto czysty filtr to również zmniejszenie zużycia energii. Zmniejszony przepływ powietrza powoduje wydłużenie procesu suszenia. Ponadto nieczyszczony filtr sprzyja rozwojowi wszelkich bakterii. Kilka minut poświęcone na czyszczenie ważnych elementów sprzętu odpłaci się bezawaryjnością i długowiecznością urządzenia zapewniając jego maksymalność wydajność.

Filtr do suszarki powinien być czyszczony po każdym procesie suszenia. Zanieczyszczenia wystarczy zebrać ręką lub za pomocą odkurzacza w postaci kłaczków. Możesz również wypłukać filtr pod bieżącą wodą uważając by nie rozerwać materiału filtrującego. Pamiętaj jednak o odczekaniu do całkowitego wyschnięcia. Wilgotnego filtra nie należy montować w suszarce, ponieważ może to spowodować przedostanie się wody do części elektrycznych w suszarce powodując zwarcie i ich uszkodzenie. Materiał filtrujący najczęściej występuje w formie niewielkiej gąbki, która zatrzymuje kłaczki w komorze suszenia. Inną formą zatrzymywania zanieczyszczeń jest siateczka zamocowana na plastikowym uchwycie mocowanym w specjalnej komorze filtrującej. W przypadku gdy filtry do suszarek ulegną uszkodzeniu lub są zużyte na tyle, że nie nadają się do dalszej eksploatacji należy je bezzwłocznie wymienić.Plastikowa komora, w której znajduje się materiał filtrujący również wymaga okresowego czyszczenia. W tym przypadku wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Zwróć uwagę na czystość Twojego filtra do suszarki, by uniknąć usterek Twojego urządzenia.Jeżeli nie wiesz, gdzie znajduje się filtr w Twoim urządzeniu, poszukaj go w części załadunkowej w plastikowej komorze oraz na wnętrzu drzwiczek suszarki. Producenci sprzętów umieszczają informacje o umiejscowieniu filtrów i sposobie ich czyszczenia w instrukcji obsługi. Wymiana jest bezinwazyjna i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczy wyjąć zużyty filtr z komory i włożyć nowy, aby ponownie cieszyć się pełną wydajnością urządzenia.

Filtr do suszarki - dlaczego czyszczenie i wymiana są tak ważne?

Jeśli wybrałeś już nowy filtr do suszarki, powinieneś dowiedzieć się dlaczego jego czyszczenie i regularna wymiana są tak ważne dla przedłużenia życia Twojego urządzenia. Wbrew pozorom nie chodzi tu o samą czystość i estetykę, a coś więcej - uniknięcie awarii, a nawet pożaru, który wcale nie jest aż tak nieprawdopodobnym scenariuszem, jeśli nie czyścisz i nie wymieniasz filtra odpowiednio często. Ubrania po skończonym cyklu suszenia wychodzą także znacznie świeższe, jeśli Twoje urządzenie jest utrzymywane w higienie. Pamiętaj jednak, aby czyścić nie tylko sam filtr do suszarki, ale także jego okolice oraz otwór wentylacyjny. Pomoże to także podnieść wydajność urządzenia - będzie zużywać mniej energii.

Aby zrozumieć dlaczego czyszczenie i wymiana filtra są tak ważne, warto wiedzieć w jaki sposób przepływa w urządzeniu powietrze. Po uruchomieniu suszarki, rozpoczyna się praca bębna, a powietrze zaczyna wlatywać do środka. Jest ono ogrzewane przez grzałkę, a następnie musi znaleźć ujście. Właśnie tutaj swoją rolę mają filtry do suszarki - to przez nie przelatuje powietrze. Zanim wyleci przez otwór wentylacyjny, filtr wyłapuje kawałki tkanin, puch, kłaczki i kurz, aby nie doszło do zatkania. To właśnie zatkanie otworu wentylacyjnego może być bezpośrednią przyczyną pożaru - w środku gromadziłyby się kawałki materiałów, a przez nie przelatywałoby gorące powietrze. Jeśli nie pożar, doprowadziłoby to do poważniejszych awarii i zakłóciło swobodny przepływ powietrza, co z kolei negatywnie wpłynęłoby na wydajność urządzenia. Może także gromadzić się wilgoć i zanieczyszczenia. Ze względu na szybkie napełnianie się filtra, musisz czyścić go po każdym cyklu suszenia, bądź zaraz przed.

Aby skutecznie wyczyścić filtr, wyjmij go z suszarki i zdejmij z niego to, co się zgromadziło - ściereczką bądź rękami. Następnie polej go wodą. Przetestuje to, czy filtr potrzebuje dokładniejszego czyszczenia. Jeśli woda spływa po powierzchni zamiast przepływać przez sitko, użyj większej ilości wody oraz trochę mydła. Po wyczyszczeniu filtra w ten sposób, dokładnie wypłucz go wodą i pozostaw do samoistnego wyschnięcia, a następnie przetrzyj ręcznikiem papierowym, aby upewnić się, że jest suchy. Oczyść okolice miejsca, w którym ma znaleźć się filtr - możesz użyć do tego odkurzacza. Następnie włóż filtr do suszarki, a dla pewności włącz cykl testowy.

 

Suszarka przerywa suszenie

Nie wyrzucajmy urządzenia AGD kiedy przestaje działać. Poprawne określenie problemu to gwarancja sukcesu na rozwiązanie usterki. Pokazujemy, że dasz radę zrobić to samodzielnie z naszym udziałem. Podajemy także tipy, dzięki którym Twój sprzęt będzie działał dłużej. Postawimy Twój sprzęt na nogi.

Zobacz rozwiązanie
Suszarka przerywa suszenie
cookie icon

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na Politykę prywatności i wykorzystanie tej technologii.

OK
scroll top