Zmywarka skraca czas mycia

katarzyna | 19 listopada 2020

Zmywarka skraca czas mycia

Zmywarka jest jednym z częściej używanych sprzętów – nic dziwnego. Ma ona w końcu ułatwiać porządki domowe, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze. Niestety, jak w każdym urządzeniu, zdarzają się usterki, które mogą skutecznie zaburzyć naszą codzienną rutynę. Dlaczego zmywarka skraca czas mycia? Dowiedz się, jakie są przyczyny i jak pozbyć się tej usterki.

Dlaczego należy stosować nabłyszczacz oraz sól?

Jak pracuje zmywarka do naczyń?

Cykl mycia uzależniony jest od wybranego programu zmywania. Najczęściej korzysta się z programu codziennego lub intensywnego. Krótki program mycia trwający około 30 min, bardziej nadaje się na odświeżenia naczyń niż usuwanie uporczywych zabrudzeń.

Z kolei program ECO jest najdłuższy i najbardziej oszczędny. Potrafi trwać do 3 godzin, co niestety jest stosunkowo długo w zestawieniu z innymi programami. Chociaż producenci chwalą się oszczędnością i przede wszystkim dbaniem o środowisko.

W każdym cyklu zmywania załączają się poszczególne etapy mycia:

  • odpompowanie zaległej wody w zbiorniku
  • pobranie świeżej wody
  • rozpoczęcie cyklu zmywania (praca pompy myjącej)
  • odprowadzenie brudnej wody
  • suszenie naczyń (wykorzystanie nabłyszczacza, który również wspomaga suszenie)
  • koniec cyklu.

Wiąże się to z pracą poszczególnych elementów w zmywarce. Dlatego ich niewłaściwa praca może przyczynić się do skrócenia cyklu mycia. Poznaj możliwe przyczyny problemu.

zmywarka nie grzeje wody

Uszkodzona grzałka w zmywarce.

Zadaniem grzałki jest podgrzewanie wody do zadanej temperatury przez program, jeżeli nie zrealizuje tego zadania – naczynia mogą być niedomyte. Automatycznie zmywarka skraca czas mycia o suszenie. Dlaczego? Ponieważ cykl może działać, ale z zimną wodą. Po czym poznać uszkodzenie grzałki? Najczęściej po jej zwarciu lub przepaleniu.

Czasami czujnik temperatury oszukuje i nie załącza grzałki w trakcie mycia, wtedy naprawa urządzenia jest o wiele tańsza. W przypadku pompo grzałek np. Bosch, Siemens sytuacja jest o tyle niekorzystna, że grzałka zintegrowana jest z pompą myjącą i jej naprawa wiąże się z wymianą całego elementu. Po prostu wydamy więcej pieniędzy na naprawę zmywarki.

Pompy do zmywarek

Nie załącza się pompa myjąca.

Kluczową częścią w każdej zmywarce jest pompa myjąca. Dzięki jej załączeniu uruchomiają się ramiona spryskiwaczy, które puszczają wodę pod silnym strumieniem na kosze zmywarki. Jej praca uwarunkowana jest rozruchem, czyli kondensator i moduł sterujący musi podać odpowiednio wysokie napięcie, aby pompa mogła wystartować. Puszcza sygnał z przekaźnika do pompy. Jeżeli w Twojej zmywarce nie działa pompa myjąca, zmywarka będzie skracać cykl.

Pompy myjące do zmywarek

Awaria wentylatora osuszającego

W starszych modelach zmywarek Beko, Gorenje występują jeszcze wentylatory osuszające. Za ich sprawną przy końcowym cyklu suszą się naczynia. Awaria wentylatora może dotyczyć jego silnika lub wirnika. Zakurzone łopatki wentylatora mogą utrudniać pracę.

W przypadku silnika najczęściej dochodzi do jego przerwania obwodu. Wymiana na nowy wiąże się z zazwyczaj z kupnem kompletnego wentylatora w obudowie. Na szczęście nie są one powszechnie stosowane w zmywarkach, więc nie musisz się martwić.

Wentylatory do zmywarek

zmywarka nie ma ciśnienia wody

Niewłaściwe wskazania czujnika zmętnienia

Czujnik zmętnienia zwany również OVI bądź jako czujnik zabrudzenia – pracuje na każdym etapie zmywania. Znajduje się w zbiorniku pod filtrami. Jego zabrudzenie lub uszkodzenie może wpłynąć na błędny odczyt stanu wody w zmywarce. W wielu modelach występuje łącznie z termostatem, dlatego jego praca jest ważna, aby cykl mycia został przeprowadzony prawidłowo.

Czujnik zmętnienia wyposażony jest uszczelkę typu o-ring, dzięki temu trzyma szczelność połączenia z misą. Aby go wymienić wystarczy przekręcić część o ¾ obrotu. W zupełności to wystarczy, aby wyjąć go z gniazda. Sprawdź, w jakim stanie jest czujnik w Twojej zmywarce i przeczyść go, zanim urządzenie całkowicie odmowi pracy.

Czujniki zmętnienia do zmywarek

Zmywarka-zintegrowana-GI-68260-Gorenje

Uszkodzony moduł sterujący

Do najpoważniejszej usterki zaliczamy awarię modułu sterującego. Z elektroniką ciężko wygrać, ponieważ jest zdradliwa. Zmywarka skraca czas mycia poprzez niewłaściwą pracę modułu np. gdy przeskakuje między programami, opóźnia niektóre procesy zmywania, a inne skraca. Moduł na podstawie wskazań podzespołów stale przelicza czas w trakcie cyklu.

Jeżeli otrzymuje błędne wskazania może zmieniać czas pozostały do końca programu. Naprawa modułu nie należy do prostych, dlatego osoby bez doświadczenia powinny zlecić to wykwalifikowanym fachowcom. Można zrobić sobie krzywdę i doprowadzić urządzenie do gorszego stanu.

Moduły do zmywarek

Zmywarka nie suszy naczyń

Zmywarka skraca czas mycia - objawy usterki

Posiadacze zmywarek z wbudowanym LCD naocznie zauważą przeskakujący czas zmywania. Czasami widać pełen zakres na samym początku, później ucina połowę cyklu i zatrzymuje się przed końcem np. 10 min, 5 min. To są charakterystyczne objawy. Dla modeli zmywarek bez wyświetlaczy rozpoznaniem będą np. mokre lub niedomyte naczynia, przerwy w trakcie cyklu oraz woda stojąca wewnątrz komory. Będzie można także usłyszeć nadmierny hałas – w tym wypadku będzie on świadczył o tym, że woda nie dociera we wszystkie miejsca, w które powinna. W przypadku zauważenia powyższych problemów, przed zdiagnozowaniem usterki warto sprawdzić, czy urządzenie nie jest nastawione na tryb ekonomiczny.

Jeżeli ten temat przyczynił się do poprawy pracy Twojego urządzenia, daj znać w komentarzu. Może masz problem z inną usterką? napisz do nas na [email protected] postaramy się pomóc.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x