Zablokowana turboszczotka w odkurzaczu – objawy

katarzyna | 29 czerwca 2018


Czym tak właściwie jest turboszczotka? To specjalna, wyprofilowana końcówka, której używa się do odkurzania dywanów i wykładzin. W środku posiada fabrycznie wmontowane szczotki, znajdujące się na obrotowym wałku, służące do wyciągania włosów oraz sierści. Na rynku dostępne są modele o różnej wielkości, ilości włosia i twardości. Ze względu na to, że końcówka ta pracuje w trudnych warunkach, może w łatwy sposób ulegać awarii. Zablokowana turboszczotka – jakie są jej objawy?


Turboszczotka przestaje się obracać

W sytuacji, kiedy turboszczotka nie będzie działać prawidłowo, praca odkurzacza zostanie zakłócona i cały proces nie będzie przebiegać tak dobrze, jak powinien. Często w szczotki wplątują się włosy, które następnie blokują obracanie się wałka. Powoduje to problemy z obracaniem, a także konieczność używania dużej ilości siły, by w ogóle przesunąć końcówką po dywanie. Z tego względu trzeba na bieżąco sprawdzać stan szczotek oraz usuwać z nich zanieczyszczenia. Prawidłowa konserwacja wpłynie nie tylko na działanie urządzenia, ale i na żywotność poszczególnych elementów turboszczotki, minimalizując ryzyko awarii.


Odkurzacz słabo ciągnie

Turboszczotka to element, który bezpośrednio wpływa na proces odkurzania. Często zdarza się tak, że brudne filtry, znajdujące się we wnętrzu urządzenia, są w na tyle złym stanie, że przepływ powietrza jest zbyt słaby, by odkurzacz potrafił w należyty sposób wciągać brud i automatycznie zmniejsza się jego moc ssania. Przez to w środku końcówki mogą pozostawać zalegające zanieczyszczenia lub niechciane przedmioty, co stanowi prostą drogę do awarii. Dobrze więc raz na jakiś czas zerknąć do środka i sprawdzić, czy nic nie utrudnia pracy odkurzacza.


Odkurzacz gwiżdże

Dziwne odgłosy podczas odkurzania mogą być efektem zablokowanej turboszczotki. Jeżeli wyeliminowany został przepełniony worek i nieszczelny wąż ssący, to wówczas warto sprawdzić właśnie końcówkę. Dźwięk gwizdania powodują wplątujące się w szczotki drobne elementy, takie jak cekiny czy guziki, a także małe zabawki. Przedmioty te mogą wpaść również pomiędzy plastikowe części turboszczotki.

Zablokowana turboszczotka w odkurzaczu – objawy


Końcówki, które montuje się w odkurzaczu, są niemal tak samo ważne, jak silnik czy inne części, wpływające na pracę urządzenia. Aby zapewniać mu prawidłową cyrkulację powietrza oraz bezproblemowe działanie, trzeba dokonywać regularnej konserwacji. Zapewni to nie tylko wydłużoną żywotność sprzętu, ale i jego sprawniejsze funkcjonowanie, bez hałasów i awarii. Zablokowana turboszczotka na pewno utrudnia pracę urządzenia, ale na szczęście można ją w szybki i łatwy sposób doprowadzić do porządku.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 4

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły