Wymiana przełącznika funkcji w kuchence gazowo-elektrycznej

anna | 23 stycznia 2018

Przełącznik funkcji w kuchence gazowej przypomina kostkę z dużą ilością złączy. Aby się do niego dostać trzeba zdjąć płytę i przedni panel kuchenki. Jeśli wymiana przełącznika funkcji wydaje Ci się zbyt skomplikowana, zobacz nasz filmik instruktażowy, w którym pokażemy Ci, jak w łatwy sposób ją przeprowadzić. Dowiesz się także, o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do wymiany tego elementu.

Jak wymienić przełącznik funkcji w kuchence gazowo – elektrycznej? – wideo

Instrukcja wymiany przełącznika funkcji w kuchence gazowo – elektrycznej

 1. Zanim rozpoczniesz wymianę przełącznika funkcji odłącz kuchenkę od wszelkich źródeł prądu i gazu. Pamiętaj także, aby opróżnić piekarnik .
 2. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to zdjęcie szklanej pokrywy i odłożenie jej w bezpieczne miejsce.
 3. Zdejmij ruszt, pokrywki palników oraz koronę.
 4. Za pomocą śrubokręta odkręć śrubki mocujące korpus palnika z płytą podpalnikową.
 5. Następnie wciśnij korpus, termoparę i iskrownik do środka, tak aby ich nie naruszyć podczas zdejmowania płyty.
 6. Odkręć dwie śrubki znajdujące się w tylnej części płyty podpalnikowej i zsuń płytę.
 7. Zdejmij wszystkie pokrętła.
 8. Za pomocą śrubokręta krzyżakowego odkręć śruby mocujące panel z kuchenką. Zacznij od tej znajdującej się na dole, a następnie przytrzymując panel szklany odkręć górną śrubkę.
 9. Ostrożnie podważ panel śrubokrętem, tak aby zwolnić go z zaczepów.
 10. Następnie zdemontuj przełącznik funkcji. Odkręć śrubokrętem dwie śrubki. Przy odkręcaniu drugiej, pamiętaj o przytrzymaniu przełącznika.
 11. Wysuń przełącznik.
 12. Zrób zdjęcie podłączonych kabelków, a następnie odepnij złączki.
 13. Podepnij kabelki do nowego przełącznika. Pamiętaj, że należy je umieścić w tych samych miejscach.
 14. Umieść z powrotem przełącznik w ramie panelu przedniego i przykręć śrubki mocujące.
 15. Zamontuj panel przedni zwracając przy tym uwagę na zaczepy.
 16. Dokręć kolejno górną i dolną śrubkę panelu przedniego.
 17. Następnie zamknij piekarnik i zamontuj pokrętła.
 18. Zwracając uwagę na zaczepy załóż płytę podpalnikową.
 19. Następnym krokiem będzie przymocowanie płyty do kuchenki za pomocą śrub.
 20. Kolejnym krokiem będzie wyciągnięcie korpusu palnika, termopary i iskrownika.
 21. Przy pomocy śrubokręta zamocuj korpus palnika do płyty podpalnikowej.
 22. Umieść koronę, pokrywkę palnika oraz ruszt na płycie.
 23. Zamocuj płytę szklaną.

Powyższa prezentacja została przeprowadzona na kuchence marki Amica.

Aby wymienić przełącznik funkcji w kuchence gazowo-elektrycznej, należy zacząć od demontażu płyty podpalnikowej. W tym celu przygotuj dwa śrubokręty: krzyżakowy i płaski. Przyjrzyj się również tabliczce znamionowej, którą producent umieścił na obudowie piekarnika – znajdują się na niej numery, pozwalające na poprawny dobór części zamiennych.
Odłącz kuchenkę od źródeł zasilania oraz opróżnij komorę piekarnika. Następnie ściągnij szklaną pokrywę – jest ona mocowana na wcisk, więc wystarczy, że ją podniesiesz. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić szkła.

Wymiana przełącznika


Zdejmij rusztpokrywy palników i korony, po czym skup się na jednym z czterech palników. Od razu zauważysz korpusoraz dwa wystające elementy, iskrownik i termoparę. Aby nie uszkodzić ich w dalszym etapie prac, odkręć śrubki, które podtrzymują korpus w miejscu, a następnie wciśnij cały panel do środka. Zrób to z pozostałymi trzema palnikami.

Wymiana przełącznika 2

Teraz pozostało już tylko odkręcić dwie śrubki, znajdujące się na tylnym panelu płyty. Kiedy to zrobisz, możesz ją zdjąć. Kolejnym elementem wymiany jest demontaż pokręteł od kuchenki. Odczep je, a następnie przyjrzyj się przedniemu panelowi, temu, gdzie znajduje się godzina – na górze zobaczysz jedną śrubkę. Jest jeszcze druga, ale aby się do niej dostać, musisz otworzyć drzwi piekarnika. Wykręć obie, jednocześnie przytrzymując panel. Następnie podważ go śrubokrętem, gdyż trzyma się na zaczepach.

Wymiana przełącznika 4

Po demontażu panelu możesz zabrać się już za wymianę przełącznika. Trzyma się on na dwóch śrubach, które należy odkręcić. Pamiętaj, że do kostki podpiętych jest wiele różnych kabli, więc nie odłączaj ich od razu. Zrób najpierw zdjęcie, gdyż później trzeba wpiąć wszystko w prawidłowy sposób.

Wymiana przełącznika 5
Wymiana przełącznika 6


Dopiero wówczas wypnij kable, weź nowy przełącznik i podłącz je z powrotem. I to już! Nowy przełącznik jest gotowy do działania. Pozostało tylko złożyć kuchenkę.

Umieść kostkę na swoim miejscu, po czym ją przykręć. Następnie weź panel przedni i dopasuj go do zaczepów, dociśnij, a potem wkręć górną i dolną śrubkę (tamtą, która znajduje się w piekarniku). Zamontuj pokrętła, nałóż płytę palnikową i wkręć dwie tylne śruby. Unieś wciśnięte wcześniej panele z korpusami, iskrownikami i termoparami, a potem je dokręć. Nałóż korony, pokrywy palników oraz ruszty.

Finalnie przymocuj szklaną pokrywę, upewnij się, że wszystkie elementy znajdują się we właściwych miejscach i możesz już podłączyć kuchenkę do prądu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o