Wymiana pływaka w zmywarce Electrolux

aleksandra | 21 czerwca 2019

Pływak, choć jest elementem niewielkim, pełni w zmywarce bardzo istotną rolę. Odpowiada za odczytywanie poziomu wody i – siłą rzeczy – załączanie się pompy odpływowej. Bez niego urządzenie nie może funkcjonować prawidłowo, ponieważ otrzymuje błędne odczyty. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, musi być wymieniony na nowy. W poniższym artykule zaprezentujemy instruktaż wymiany pływaka na przykładzie zmywarki do zabudowy Electrolux.

Jak się przygotować?

Jako że wymiana pływaka wymaga rozkręcenia zmywarki, a co za tym idzie, odłączenia jej od instalacji wodnej, dobrze będzie przyszykować:

  • Zbiornik na wodę – najlepiej duże wiadro/miskę,
  • Ręcznik bądź inny materiał do wycierania ewentualnych wycieków,
  • Pojemnik na śrubki, aby się nie zagubiły.

Z narzędzi niezbędny jest śrubokręt/wkrętarka. Zmywarkę trzeba będzie odwrócić, a więc najlepiej rozkręcać ją w pomieszczeniu, w którym jest dużo miejsca. Niezbędna może się okazać również pomoc drugiej osoby. W przypadku doboru nowej części niezbędne będzie spisanie numeru urządzenia z tabliczki znamionowej.

Wymiana pływaka w zmywarce Electrolux

Wymiana pływaka – instrukcja

Na początek odłącz urządzenie od wszelkich źródeł zasilania, a następnie zdemontuj wąż dopływowy i odpływowy. Następnie przesuń zmywarkę w miejsce, gdzie będzie dokonywana wymiana. Z węża dopływowego może cieknąć woda, a więc trzeba spuścić ją do wiadra.

Wymiana pływaka w zmywarce Electrolux

Kolejny krok to demontaż obudowy. W tym celu wykręć śrubki i odłóż je w bezpieczne miejsce, żeby się nie zgubiły. Zdejmij obudowę oraz cokół, który znajduje się na dole urządzenia. Zmywarkę można przechylić, aby w ten sposób wylać pozostałości wody.

Jak wymienić pływak

Odwróć zmywarkę górą do dołu i zdemontuj podstawę oraz jej elementy, aby dostać się pływaka.

Jak zdemontować podstawę w zmywarce?

Sama wymiana pływaka jest banalnie prosta. Wystarczy wyjąć go z zaczepu i odczepić kostkę połączeniową, a potem włożyć ją do nowego pływaka (dobranego na podstawie oznaczeń z tabliczki znamionowej). Całość należy osadzić w tym samym miejscu, co stary element.

Wymiana pływaka w zmywarce Electrolux

Teraz nie pozostało już nic innego, jak zamontować z powrotem podstawę, odwrócić zmywarkę na właściwą stronę, a następnie założyć i przykręcić obudowę. Po wsunięciu jej na miejsce oraz zamontowaniu węża dopływowego i odpływowego, można podłączyć urządzenie do prądu.

Zapraszamy również do zapoznania się z filmem instruktażowym Wymiana pływaka w zmywarce, w którym przedstawiliśmy krok po kroku cały proces:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 28

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy

Indesit DSG 573 błąd A1. Odkręciłem boki wysuszyłem podstawę. Lecz po włączeniu błąd nadal jest

Patrycja

prawdopodobnie pojawiła się nieszczelność i woda zbiera się na tacce, gdzie wykrywa ją czujnik, a tow efekcie powoduje wyświetlany błąd

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x