Wymiana panelu przedniego w kuchence gazowo – elektrycznej

anna | 22 stycznia 2018

Panel przedni w kuchence pełni rolę nie tylko ozdobną, ale także informacyjną – wskazuje, który palnik jest uruchomiony przez dane pokrętło. Jeśli Twój panel uległ korozji, stłukł się lub zarysował, wymień go na nowy. Sprawdź poniższy filmik instruktażowy, dzięki któremu wymiana przebiegnie sprawnie i szybko.

Jak wymienić panel przedni w kuchence gazowo – elektrycznej? – wideo

Instrukcja wymiany panelu przedniego w kuchence gazowo – elektrycznej

 1. Zanim przystąpisz do wymiany panelu przedniego w kuchence gazowo – elektrycznej odłącz urządzenie od wszelkich źródeł prądu i gazu. Pamiętaj także o opróżnieniu komory piekarnika.
 2. W pierwszej kolejności zdejmij pokrywę szklaną: podnieś i przełóż w bezpieczne miejsce.
 3. Następnie ściągnij ruszt, pokrywki palników oraz koronę.
 4. Za pomocą śrubokrętu odkręć śruby mocujące korpus palnika z płytą podpalnikową.
 5. Wciśnij termoparę, iskrownik oraz korpus wewnątrz płyty, tak aby nie dopuścić do ich uszkodzenia podczas zdejmowania płyty.
 6. W tylnej części kuchenki odkręcam śruby mocujące płytę podpalnikową.
 7. Zdejmij płytę.
 8. Następnie zdejmij pokrętła.
 9. Za pomocą śrubokręta krzyżakowego odkręć śrubki mocujące panel przedni. Rozpocznij od tej znajdującej się na spodzie panelu.
 10. Przytrzymując panel, odkręć śrubkę znajdującą się na górze.
 11. Posługując się śrubokrętem ostrożnie podważ zaczepy panelu.
 12. Zdejmij panel przedni.
 13. Zamontuj nowy panel. Jednocześnie pamiętaj, aby dopasować zaczepy panelu do urządzenia.
 14. Następnie dociśnij panel i dokręć śruby.
 15. Zamknij drzwiczki urządzenia i załóż pokrętła.
 16. Zamontuj płytę podpalnikową, równocześnie zwracając uwagę na zaczepy.
 17. Z pomocą śrubokręta przykręcam płytę do urządzenia.
 18. Następnym krokiem będzie wyciągnięcie korpusu palnika, iskrownika i termopary.
 19. Za pomocą śrubokręta przymocuj korpus do płyty podpalnikowej.
 20. Załóż koronę, pokrywkę palnika oraz ruszt.
 21. Nałóż płytę szklaną.

Powyższa prezentacja została przeprowadzona na kuchence marki Amica.

Aby wymienić panel przedni w kuchence gazowo-elektrycznej, należy zacząć od demontażu płyty podpalnikowej. W tym celu przygotuj dwa śrubokręty: krzyżakowy i płaski. Przyjrzyj się również tabliczce znamionowej, którą producent umieścił na obudowie piekarnika – znajdują się na niej numery, pozwalające na poprawny dobór części zamiennych.
Odłącz kuchenkę od źródeł zasilania oraz opróżnij komorę piekarnika. Następnie ściągnij szklaną pokrywę – jest ona mocowana na wcisk, więc wystarczy, że ją podniesiesz. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić szkła.

Wymiana przełącznika


Zdejmij rusztpokrywy palników i korony, po czym skup się na jednym z czterech palników. Od razu zauważysz korpusoraz dwa wystające elementy, iskrownik i termoparę. Aby nie uszkodzić ich w dalszym etapie prac, odkręć śrubki, które podtrzymują korpus w miejscu, a następnie wciśnij cały panel do środka. Zrób to z pozostałymi trzema palnikami.

Wymiana przełącznika 2

Teraz pozostało już tylko odkręcić dwie śrubki, znajdujące się na tylnym panelu płyty. Kiedy to zrobisz, możesz ją zdjąć. Kolejnym elementem wymiany jest demontaż pokręteł od kuchenki. Odczep je, a następnie przyjrzyj się przedniemu panelowi, temu, gdzie znajduje się godzina – na górze zobaczysz jedną śrubkę. Jest jeszcze druga, ale aby się do niej dostać, musisz otworzyć drzwi piekarnika. Wykręć obie, jednocześnie przytrzymując panel. Następnie podważ go śrubokrętem, gdyż trzyma się na zaczepach. Zrób to powoli i uważnie.

Wymiana przełącznika 3
Wymiana przełącznika 4

Teraz możesz już zamocować nowy panel. Dopasuj go do zaczepów, a potem wkręć górną i dolną śrubkę (tą w piekarniku). Zamontuj pokrętła, nałóż płytę palnikową i wkręć dwie tylne śruby. Unieść wciśnięte wcześniej panele z korpusami, iskrownikami i termoparami, a potem je dokręć. Nałóż korony, pokrywy palników oraz ruszty.

Finalnie przymocuj szklaną pokrywę, upewnij się, że wszystkie elementy znajdują się we właściwych miejscach i możesz już podłączyć kuchenkę do prądu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o