Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zmywarce

katarzyna | 20 czerwca 2018

Fajne te urządzenia same myją, same płuczą i suszą. Jednak ich eksploatacja wiąże się z odpowiednią konserwacją. Postaraliśmy się zebrać wszystko, co powinieneś wiedzieć o zmywarce. To są rady zarówno dla osób, które mają już to magiczne urządzenie oraz dla tych, którzy się zastanawiają nad zakupem.

Płukać naczynia przed włożeniem czy nie?

Powstał ogromny mit na ten temat, ponieważ wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele zmywarek posiada program płukania wstępnego i nawet te najcięższe zabrudzenia i zaschnięte plamy jest w stanie namoczyć. Rozumiem, że większe resztki z niezjedzonego obiadu wyrzucamy do kosza, szczególnie elementy takie jak kości, pestki, twarde pozostałości. Nie ma sensu zużywać dodatkowo wody na płukanie naczyń, bo przecież one w zmywarce się namoczą.

Krótkie programy w zmywarce

Kolejny fenomen. Skarżymy się, że naczynia nieumyte, widelce dalej posiadają resztki jedzenia w załamaniach, tabletka nierozpuszczona. No cóż…krótki program mycia może i zaoszczędza czas, ale nie zawsze sprawdza się przy naszych brudnych naczyniach. W dodatku tabletka czyszcząca nie zawsze zdąży się w całości rozpuścić i często zostaje w dozowniku detergentów nierozpuszczona do końca. Przy krótkim programie wrzuć preparat na dno zmywarki, unikniesz tym samym problemów z zadziałaniem kapsułki.

Układanie naczyń w zmywarce

Z pozoru prosta czynność, jednak nie zawsze stosujemy się do tego. Trzeba pamiętać, że źle ułożone naczynia mogą skutkować niedomyciem. Nałożone na siebie miseczki, czy sztućce porozrzucane po całym wnętrzu nie dadzą oczekiwanych rezultatów. Cięższe naczynia układajmy na samym dole, aby nie zarwać rolek koszy. Korzystajmy z instrukcji obsługi tam znajdziemy optymalny rozkład naczyń w zmywarce. Warto się zapoznać.

Program eco w zmywarce

Słysząc słowo eko, zaraz myślimy o oszczędnościach na koncie. Czy tak jest do końca? Otóż jak się okazuje korzystanie z programu eco wiąże się z dosyć długim czasem zmywania naczyń w zmywarce. Czasami czas sięga do 4h mycia! Czy to jest oszczędność? Co z poborem prądu, eksploatacją grzałki, pompy?

Podobno wcale tak dużo nie zużywa prądu, bo już wcześniej podgrzana jest woda – tak mówią producenci urządzeń AGD. My odnotowaliśmy przypadki, gdzie zmywarka była taka eco, że mało wody dostarczała na tym programie, przez to naczynia były niedomyte. Podobnie jak z pralkami. Warto jednak od czasu do czasu zmienić na inny program niż eco.

Jak dbać o zmywarkę?

Zmywanie to jedno i dbanie o nią to drugie. Do regularnych czynności, jakie powinno się przeprowadzać jest odkamienianie. Twarda woda jest bezlitosna dla naszych urządzeń i zostawia osad oraz niszczy uszczelki. Dodatkowo tłuszcz osadza się z mycia i chowa w wielu zakamarkach. To wszystko trzeba potraktować odkamieniaczem. Najlepiej puścić cykl zmywania bez wsadu na min. 60 stopni. Raz na 6 miesięcy powinno wystarczyć przy intensywnym użytkowaniu sprzętu.

Pamiętaj o soli!

Sól w zmywarce regularnie się zużywa. Mycie bez soli może mieć niedobre skutki. Osad na naczyniach, matowe kieliszki i kubki. Większość zmywarek wyposażona jest w czujnik soli. Nie bagatelizuj tej sprawy i pod żadnym pozorem nie wsypuj tej kuchennej. To nie to samo.

Czy to już wszystko, co powinieneś wiedzieć o zmywarce?

Ostatnia rzecz – o każdy sprzęt należy dbać. Regularne sprawdzanie stanu filtrów, odkamienianie sprzętu preparatami czyszczącymi, czyszczenie ramion natryskowych to czynności, które okresowo trzeba przeprowadzać. Nic nie działa bez odpowiedniej pielęgnacji.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o