W pralce migają kontrolki

katarzyna | 10 marca 2021

Taniec wirujących światełek w pralce może i ładnie wygląda, ale nie jest dobry jeśli sygnalizuje usterkę. Podstawowe kontrolki w pralce to ON/OFF, nastawiony program prania np. codzienne i temperatura. Reszta wskazań oprócz włączenia dodatkowych funkcji np. dodatkowe płukanie nie jest potrzebna. Co zrobić, gdy w pralce migają kontrolki i to wcale nie od prania? Sprawdzamy przyczyny.

W-pralce-migają-kontrolki
Pralka gorenje waveactive

Sygnalizacja błędu w urządzeniach takich, jak pralki i zmywarki objawia się na kilka sposobów:

  1. Migające kontrolki na panelu.
  2. Kod błędu na wyświetlaczu.
  3. Brak reakcji ze strony urządzenia.

Chwilowy brak zasilania w pralce

Chwilowe przepięcia na sieci energetycznej mogą doprowadzić do awarii pralki. W wyniku przepięć lub wysadzenia bezpieczników różnicowych mogą pojawić się w pralce migające kontrolki. Następnie całe urządzenie gaśnie. Na szczęście pralki posiadają filtr przeciwzakłóceniowy, który zapobiega uszkodzeniu innych elementów elektrycznych. 

Czasami urządzenia AGD “wieszają się”, co oznacza, że trzeba je zresetować. Po odłączeniu od źródła prądu powinny przestawić się do ustawień fabrycznych. Zawiesza się elektronika w głównej mierze. Dzieje się tak, pod wpływem opóźnionej reakcji przekaźników. 

Jeżeli w twoim modelu pralki płytka drukowana nie jest zalana żywicą, warto przetrzeć styki i ścieżki alkoholem izopropylowym lub spirytusem. Brud również tutaj się osadza i może powodować problem z działaniem wszystkich przycisków.

Migająca lampka kranika

Popularna kontrolka świadcząca o usterce pralki dotyczy migającego kranika. Jeżeli w twojej pralce zapalił się kranik to znak, że woda prawdopodobnie nie dochodzi do urządzenia. Sprawdź zawór wodny oraz drożność węża dopływowego. Możliwe, że zapchał się lub z powodu zagięcia nie jest w stanie swobodnie przepływać woda. Udrożnienie zajmie kilka minut, a przy okazji przeczyścisz sitko na wlocie do pralki. Kamień przedostający się do wody niestety wszędzie się osadza. Trzeba raz na kilka miesięcy sprawdzać drożność części.

Jeżeli w pralce dalej migają kontrolki mimo wykonania powyższych czynności, warto sprawdzić kolejny element, czyli elektrozawór. W niektórych modelach pralek występują jako pojedyncze, podwójne lub nawet potrójne elektrozawory. Cewki otwierają się i zamykają w zależności od cyklu prania. W przypadku awarii może się okazać, że nie reagują na podawane napięcie i nie otwierają się w porę. Wymiana elektrozaworu powinna rozwiązać problem i wszystko wróci do normy. 

Migająca kontrolka kłódki

Czerwona kłódka pojawiająca się na wyświetlaczu pralki oznacza załączenie się blokady drzwi. To znak, że pralka już ruszyła i nie ma możliwości dołożenia prania. Chyba, że twoja pralka to Samsung Addwash. Dodatkowe drzwiczki umożliwiają wrzucenie prania w każdym momencie cyklu.

Migająca kontrolka kłódki może również sygnalizować włączoną blokadę rodzicielską. Polecana szczególnie, jak mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta, które urządzają sobie wycieczki po całym mieszkaniu. Koty uwielbiają wylegiwać się na ciepłej pralce.

W Electrolux blokada rodzicielska załącza się przy użyciu dwóch przycisków jednocześnie, czyli pranie wstępne + łatwe prasowanie. Po przytrzymaniu przez 3 sekundy załącza się blokada. Aby ją wyłączyć należy to samo uczynić. Podczas działania blokady wszelkie przyciskanie, kręceniem programatorem nie ma wpływu na pracę pralki.

Sytuacja zgoła inna, jeśli blokada się świeci permanentnie na czerwono. Jeżeli nie korzystaliśmy z blokady rodzicielskiej, a pralka mimo zamknięcia drzwi nie rusza mamy do czynienia z usterką samej blokady drzwi. Brak sygnału ze strony modułu o zamknięciu blokady sygnalizowane jest czerwoną kłódką. Czasami kable poluzują się od blokady lub zaśniedzieją, przez co nie ma możliwości poprawnego funkcjonowania.

Miga przycisk start w pralce

Czasami urządzenia wysyłają nam kody błędów za pomocą mignięć. W zależności ile ich było, można odczytać kod błędu. Oczywiście nie zawsze te kody błędów są podane w instrukcji obsługi, ale wiele oznaczeń możemy znaleźć na takich serwisach, jak Baza Porad. W przypadku migającego przycisku start warto sprawdzić następujące elementy w pralce:

  • drożność rurek hydrostatu
  • stan szczotek węglowych w silniku (dla modeli bez napędu bezpośredniego)
  • przekaźniki na module sterującym

Usterka nie zawsze jest prosta do zdiagnozowania, ale samodzielna naprawa może zaoszczędzić domowy budżet. 

W niektórych modelach pralek np. Samsung, Candy, Bosch zamiast kłódki producent stosuje ikonkę kluczyka. Zasada działania jest taka sama.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emilia

Witam mam problem z pralką Beko WMB51032PL PT
Pralką po zakończeniu prania blokuje drzwi
,kontrolka cały czas miga.
Drzwi dają się jedynie otworzyć po odłączeniu od sieci.Blokada drzwi była wymieniona.
Jaka może być jeszcze przyczyna blokowania drzwi i jaki ewentualny koszt naprawy ?

Mariusz

Witam. Mam pralkę Bosch WAS24461 PL Logixx 8 Sensitive. Podczas prania na większości programów po upływie kilku minut samoistnie włącza się dioda mniej zagnieceń, a czas pracy skraca się o kilka minut i zmienia się prędkość wirowania (zmienia się też chyba temp. ale nie pamiętam dokładnie). Po kilku minutach lub sekundach (w zależności od programu) ta dioda sama się wyłącza ale po wyłączeniu czas pracy się wydłuża do poprzedniej wartości i pralka pierze tak w nieskończoność (włączanie i wyłączanie funkcji mniej zagnieceń na przemian)! Podczas takiej pracy pralka nie reaguje na pauzę, a reset jej nie pomógł, natomiast można ją… Czytaj więcej »

Gosia252

Witam mam pralkę wirpool FWL61052BPL ubrania piore w programie mieszanym i ostatnio mam problem tylko na tym programie w pralce po skończeniu prania pralka mi nie wylogowuje wody i wszystkie diody mi migaja co to może być za problem albo blad

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x